• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH, uzgoj, tehnika špricanja, alati i uređaji

isto bi ti se desilo i sa kalemljenim sadnicama možda još i gore pošto su osjetljivije
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: ORAH

spyder kaže:
zašto ne samo orah a sve ostale teme na temu oraha neka se prebace ovdije ili izbrišu


O.K.
Tema će biti orah!

A osnivača(icu) ove teme milom da mi se javi na PP da odvojim njegove postave i postave vezane za otkup oraha i da to budu dvije odvojene teme i da tema oko otkupa ide na pravo mjesto.

Hvala na razumijevanju!
 
T

Todi

Guest
Re: ORAH, uzgoj, tehnika špricanja, alati i uređaji

spyder kaže:
isto bi ti se desilo i sa kalemljenim sadnicama možda još i gore pošto su osjetljivije

Pozdrav spyder.

Daj molim te reci ,kaj mi je sad dalje činiti po pitanju ostalih a i ovih 30 kom. neznam dal da ih vadim ili se mogu nećem nadat pošto su još zeleni više pola sadnice, s obzirom da imaš više iskustva po pitanju oraha.
Hvala, pozz
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: ORAH

jellena kaže:
Slažem se..ionako je tema otišla u drugom pravcu..


da tema je otišla jako off, a ako želiš da izdvojim iz teme vezano za
pitanje na koje si otvorila temu molim te da mi se javiš na PP sa opisom
do kojih stranica je tema čista da to izdvojimo i stavimo pod stari naslov,
a samim time da se i jedna i druga tema očisti.....
 
M

maliali

Guest
Re: ORAH

slika0239ore2.jpg


slika0238ore.jpg



Da li mi neko moze reci da li su ovo orahove grinje ili nesto drugo i kako tretirati?? prije mjesec sam spricao nordoxom. cim kisa prestane spricacu mankozebom. da li je to to ili mozda dodati neki insekticid??
Lice lista ima zute plikove a ispod je bijelo s tim sto se da odstraniti.
sorry zbog kvaliteta slika, slikano sa mobitela :)
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

ja sam špricao sa sistemičkim insekticidom confidor sl 200 pokazao se jako dobar, ja bih prije rekao da je to siva pjegavost ili Gnomonia leptostyla iza ovih kiša mi je logičnije da bude ona i po listu mi se čini kad je orahova grinja u pitanju list bude krastav (ima ispupčine po sebi)
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH, uzgoj, tehnika špricanja, alati i uređaji

izast će ti sve što se nije posušilo do korijena
 
J

jellena

Guest
Re: ORAH, uzgoj, tehnika špricanja, alati i uređaji

Todi kaže:
Pozdrav, poštovani forumaši.

Posjedujem komad zemlje u okolici Bjelovara, pošto živim i radim u Zagrebu razmišljao sam što napraviti s tom zemljom pošto mi je i vikendica tamo, a da ne zapustim zemlju odlućio sam posaditi orahe.Zasadio sam jesenos 100 kom. sjemenjaka iz svog domaćeg uzgoja tj. rasadnika. Sadnice su stare od 2-3 g. no pošto je zima bila dosta jaka smrznulo mi se nekih 30 kom. Pupovi se vide međutim nisu istjerali, zanimljivo je to što kod većine sadnica u donjem dijelu zelena dok su vrhovi posmeđili. Recite mi dali postoji mogučnost da iz njih nešto bude ili ih moram vaditi van i saditi nove? Ako trebam saditi nove onda bih uzeo cijepljene, čuo sam da rasadnik Žižek ima kvalitetne sadnice. Recite koja treba biti pogloga i koju sortu bi mi preporućili? Molio bih savjet što dalje činiti i na koji ih naćin tretirati?

Unaprijed zahvaljujem, pozdrav i do čitanja.

Ja bih ti preporučila da prvo napraviš analizu zemlje..ja sam isto na području bjelovarsko-bilogorske županije i zemlja mi je ekstremno kisela..a orah ti to ne podnosi...
 
M

maliali

Guest
Re: ORAH

Pa upravo sam zbog tih krasta pomislio da bi mogla biti orahova grinja. Po licu lista su kao neke kraste ili plikovi.
Mislio sam ujutro spricati sa bijelim uljem jer je ono insekto akaricid a predveče istog dana sa star 80 Wp (80% mankozeb). Sta mislis o tome???
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

moraš udarit samo nemoj pretjerivat, na slikama se ne vide kraste pa mi je zato izgledlo kao pjegavost
 
T

Todi

Guest
Re: ORAH, uzgoj, tehnika špricanja, alati i uređaji

spyder kaže:
izast će ti sve što se nije posušilo do korijena

Hvala spyder, na odgovoru. Znaći nada ipak postoji da će nešto bit od njih, pošto su zeleni više od pol sadnice, :scratch
 
T

Todi

Guest
Re: ORAH, uzgoj, tehnika špricanja, alati i uređaji

Ja bih ti preporučila da prvo napraviš analizu zemlje..ja sam isto na području bjelovarsko-bilogorske županije i zemlja mi je ekstremno kisela..a orah ti to ne podnosi...[/quote]




Pozdrav jellena, može malo više informacije glede analize, naćin uzimanja uzorka i gdje si nosila na analizu? reci s obzirom da je kod tebe velika koncentracija kiselosti kaj su ti preporučili tj. kako da tretiraš zemlju, i dal ima rezultata vjerujem da radiš kako su ti oni preporučili.
thx na odgovoru.
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Re: ORAH

Kakav vam je urod oraha ove godine? Kod mene na nasadu od 100kom, starih 20tak godina je slicno kao i prošle godine...Ne primjetim nikakvu bitniju razliku,niti bolje niti lošije... Također sam ih ove godine prvi puta tretirao špricanjem po nekom "pravilu" i ne vidim nekog znacajnog poboljsanja...i dalje su boležljivi, cini mi se da prevladava ona crna pjegavost...
 
H

Haro

Guest
Pozdrav svima na forumu.

Prvo, forum je odličan i sve pohvale. Tek kad sam pročitao (manji) dio tema shvatio sam koliko malo znam. :)

Prošlu jesen posadio sam 20-tak cijepljenih oraha i dva, tri sjemenjaka. Sve je super krenulo do ljeta kad su krenule kiše.
Nakon nekog vremena orasi su izgledali kao na slikama. Mislim da je bila siva pjegavost (mada nisam baš stručan u tome). U međuvremenu su se počeli sušiti, otpadati grančice.


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Sada izgledaju ovako (pojedini koji su se počeli skroz sušiti):



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Zanima me da li saditi nove ili bi moglo biti nešto od ovih. Malo sam ih potkratio škarama, mislio sam da su skroz suhi, mada na nekim ima malo i zelenila ispod cijepa.

Šta napraviti?
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
potjerat će ti novi izdanci iznad i ispod kalema, meni se dogodilo isto na 50 kom ni jedan nije preživio proljeće kažu da su smrzli, iznad kalema sam ostavio a ispod odrezao. Naručio sam novih 50 komada jer neznam šta će od ovih biti.
 
H

Haro

Guest
potjerat će ti novi izdanci iznad i ispod kalema, meni se dogodilo isto na 50 kom ni jedan nije preživio proljeće kažu da su smrzli, iznad kalema sam ostavio a ispod odrezao. Naručio sam novih 50 komada jer neznam šta će od ovih biti.

Hvala na odgovoru. Ovo za rezanje izdanaka ispod kalema kužim ali ovi što (i ako) potjeraju iznad kalema ... Na šta će to ličiti nakon par godina? Pretpostavljam da potjeraju nove mlade grane? A šta bude sa stablom, jer je ono napola osušeno?
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Hvala na odgovoru. Ovo za rezanje izdanaka ispod kalema kužim ali ovi što (i ako) potjeraju iznad kalema ... Na šta će to ličiti nakon par godina? Pretpostavljam da potjeraju nove mlade grane? A šta bude sa stablom, jer je ono napola osušeno?

meni je sve potjeralo ako izdanci nisu suhi i tebi će već su se grane nove formirale tako da ću ostaviti pa šta bude, ako je suho reži a ako tjera izdanke probaj sačekati jer meni se kažem ti sve obnavlja i liči na nove mlade sadnice!
 
H

Haro

Guest
Hvala na savjetu. Ostaviću ih vjerojatno ovako do proljeća da vidim šta će biti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh