• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

M

maliali

Guest
Re: otkup oraha

Spyder, jesi ziv? Moze pomoc?
U 5. mjesecu sam spricao orahe sa nordoxom. Sad bih trebao obaviti ponovo spricanje. Sta mi preporucujes??
Ponovo Nordox ili nesto drugo??
Ne znam da li se smije 2 puta zaredom spricati istim sredstvom???
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

ja sam špricao jućer i danas drugi puta sa dithane-om otopio sam i 0,5% uree malo da ih digne(poćela je danas padati kiša 2 sata iza prskanja neznam koliko će uspjeti), stanje nije loše ali mislim da ću sistemičkim sljedeći put, možda score ili nešto slično, ovi što su mi se smrzli 4 kom nije potjeralo ovi svi su bacili nove izbojke preko metra, ako imaš kupljenog nordoxa nemoj kupovati drugo sredstvo, ako si sve potrošio po meni bolje miješaj
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
260
Re: otkup oraha

jesi kod ovih smrznutih ostavljao donje izboje (rezao pri zemlji) ili najvišlje izboje? ja sam ostavljao samo donje a sve ostale trgao jer neznam dali gornji mogu dati ravno deblo....kakva su tvoja iskustva?

ove godine zbog dovoljno vlage rastu kao ludi :D
 
M

maliali

Guest
Re: otkup oraha

s cim ste ih vezali izbojke? ja upravo sad idem na ranc. mislio sam obicnim gumicama. ne bi se trebalo urezat u stablo?!
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Re: otkup oraha

Maraska otkupljuje po 5kn/kg zelene orahe, da odgovorim sam sebi :D Ja sam na kraju odustao od toga,no ko želi zaradit sad koju kunu nek ih zove za dogovor.
 
J

jellena

Guest
Re: otkup oraha

Ja sam prošle godine zvala Badel, cijena je bila 4kn/kila..živa mizerija...
Plaćanje vrlo upitno..
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Re: otkup oraha

jellena kaže:
Ja sam prošle godine zvala Badel, cijena je bila 4kn/kila..živa mizerija...
Plaćanje vrlo upitno..

Badel je u problemima tako da ne bih imao poslao s njima. Uostalom,uvijek su placali barem 50 lipa/kg manje od maraske
 
J

jellena

Guest
Re: otkup oraha

A Maraska je kao povjerljivija..sjeti se samo kako je otkazala suradnju sa svojim kooperantima višnje...pa su u protestu vlasnici plantaža počeli čupati stabla..a ljudima je to egzistencija..
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

javite mi se najesen ako budete imali kolićine u ljuski cijena će biti najvjerojatnije kao i prošle godine
 
T

Todi

Guest
ORAH, uzgoj, tehnika špricanja, alati i uređaji

Pozdrav.

Zanima me uzgoj oraha, te tehnika špricanja oraha, prvenstveno koji alati i uređaji se koriste te njihovo pravilno korištenje i podešavanje.

Unaprijed se zahvaljujem na datim savjetima i odgovorima.


P.S.
Molim ako netko zna da tema ovakvog tip postoji neka kaže na pod kojom temom tj. naslovom se vodi.
 
D

dream10

Guest
Re: otkup oraha

Pozdrav svima!
od nedavno se je zainteresirala misao da se počnem baviti uzgojem lješnjaka ili orasa. Sad sam tu pročitao da oko lješnjaka ima puno više posla nego oko oraha...zašto? Što treba raditi oko lješnjaka, a oko oraha ne?
Po ovome mi se čini da puno više posla ima oko ploda oraha nego oko ploda lješnjaka, bar oko skladištenja?
Hvala
 
T

Todi

Guest
Re: ORAH, uzgoj, tehnika špricanja, alati i uređaji

Pozdrav, poštovani forumaši.

Posjedujem komad zemlje u okolici Bjelovara, pošto živim i radim u Zagrebu razmišljao sam što napraviti s tom zemljom pošto mi je i vikendica tamo, a da ne zapustim zemlju odlućio sam posaditi orahe.Zasadio sam jesenos 100 kom. sjemenjaka iz svog domaćeg uzgoja tj. rasadnika. Sadnice su stare od 2-3 g. no pošto je zima bila dosta jaka smrznulo mi se nekih 30 kom. Pupovi se vide međutim nisu istjerali, zanimljivo je to što kod većine sadnica u donjem dijelu zelena dok su vrhovi posmeđili. Recite mi dali postoji mogučnost da iz njih nešto bude ili ih moram vaditi van i saditi nove? Ako trebam saditi nove onda bih uzeo cijepljene, čuo sam da rasadnik Žižek ima kvalitetne sadnice. Recite koja treba biti pogloga i koju sortu bi mi preporućili? Molio bih savjet što dalje činiti i na koji ih naćin tretirati?

Unaprijed zahvaljujem, pozdrav i do čitanja.
 

siska

Član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
69
Re: otkup oraha

..bok ljudi inače se bavim ponešto šumom i imam u planu slijedeće godine posjeći 6 hehtara svoje šume u istri i posadio bh na tom mjestu orahe...međutim još nisam na čisto da li da kombiniram ili da ih posadim samo radi drva s obzrom da se time i bavim ako posadim kombinirano radi ploda onda treba radit oko njih dok ovako mislim da ima manje posla...posadio bi sjemenjake i voljno za 50 godina netko od potomaka će kad ih posječe lijepo trljat ruke i naručivat mi mise jer je drvo oraha skupo.... recit mi svoja razmišljanja i koju sortu da posadim ako je samo za drvo
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: otkup oraha

Vidi da ova tema nema više nikakve veze sa naslovom pretjerano,
te umoljavam forumaše koji su bolje upućeni da vele kako staviti naslov teme.....
Raspravlja se sve vezano za orahe, a najmanje oko otkupa.
 
J

jellena

Guest
Re: otkup oraha

Ako ti nije problem čekati (a očito nije..) onda posadi za drvo...samo i oko toga ima posla..nije baš da posadiš i 50-80 godina sviraš i čekaš....barem ne prvih 6-7 godina...gnojidba (prije toga analiza tla), obrada tla, rezidba, zaštita, kosidba cjelokupnog zemljišta...tu je i ograda od potencijalne divljači..obavezan traktor..(bez njega si na toj površini kao bez gaća...)

Ako ćeš na svoju ruku saditi sjemenjake pitanje je što će iz toga nastati...preporučila bih ti da kupiš gotove sadnice sjemenjaka i posadiš..ali ja bih na tvom mjestu onda rađe sadila cijepljene sortne sadnice na tu površinu..pogotovo ako ti je zemljište pogodno za orah...(ne smije biti kiselo)..idealno rahlo s dovoljnom količinom vapna...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: otkup oraha

zbalija kaže:
Vidi da ova tema nema više nikakve veze sa naslovom pretjerano,
te umoljavam forumaše koji su bolje upućeni da vele kako staviti naslov teme.....
Raspravlja se sve vezano za orahe, a najmanje oko otkupa.

može li " uzgoj oraha"
 
B

bvrhove4

Guest
ORAH

Pozdrav

Planiram zasadit na 1ha orahe,a tlo je malo losije kvalitete uslijed večih oborina voda bi stajala na njivi,da li bi to smetalo sadnicama i kako bi bilo najbolje pripremit tlo za sadnju kolki razmak treba biti između sadnica.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

zašto ne samo orah a sve ostale teme na temu oraha neka se prebace ovdije ili izbrišu
 

Najnoviji postovi

Na vrh