• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Mene bi interesiralo kako orah podnosi zimske podzemne (i lagano nadzemne) vode? (Usput, nas licki hrast, ne znam koja je to vrsta, uziva. Puna mi ih zivica. )
Moze misljenje: orah i zimske vlage?
 
D

Ducati

Guest
Pozdrav.
Imam problem sa orahom pa naso ovaj forum. Nadam se da čete mi uspijet pomoč.
Iman 10 oraha, znači ne bavim se nikakvim uzgojem i tako nešto stari su 4 godine i svi se mi se počeli lagano sušit. Nisam se nikada o njima brinuo ali kako nema više oca koji je to sve uzdržavo moram ja. Pa ajde ako mpže pomoč za skroz novog početnika i amatera. Šta napravit da ih spasim.
 
M

maliali

Guest
ljudi, jel bilo mraza jutros kod koga??? kako su orasi prosli??
 
N

nivano

Guest
ljudi, jel bilo mraza jutros kod koga??? kako su orasi prosli??

kod mene je bilo mraza, veceras sam na kratko prosao kroz nasad oraha i nisam primjetio da su listovi pocrnili ili da su sfureni...

ali kod djeda u selu je bas gadno, orasi se crne a brajda i bašča skorz uništena...


nadam se da nece više biti mraza, ali da li neko zna šta raditi nakon jakog mraza u nasadu oraha???da li vredi s nečim špricati??
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kod mene je bilo mraza, veceras sam na kratko prosao kroz nasad oraha i nisam primjetio da su listovi pocrnili ili da su sfureni...

ali kod djeda u selu je bas gadno, orasi se crne a brajda i bašča skorz uništena...


nadam se da nece više biti mraza, ali da li neko zna šta raditi nakon jakog mraza u nasadu oraha???da li vredi s nečim špricati??


možda ima sredstvo,naprimjer paljenje više malih vatri po plantaži kao što je slučaj kod grožđa.
 
F

frenky9415

Guest
Ljudi kod mene su svi orasi smrzli jutros i igoreli nista od ovogodisnjeg roda .2 noci je bio mraz sve su pocrneli lastari nema vajde
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Da i tu stavim post:

E sada imam ja jedno pitanje.
Crkava mi jedan orah. Posadil sam ga prije 2 godine i onda je crkel nakon kaj sam posadil. Ne znam zakaj.
ali je iz korijena ponovo krenulo novo stablo.

Ali je sada na visini od 60 cm i listovi su mu se počeli sušiti od vrha. Kao da je spaljen s nečim. Ne znam s čim, ali grdo izgleda. List je totalno suh ali samo mladi listovi pri vrhu a oni bliže deblu ok izgledaju.


Ljudi kod mene su svi orasi smrzli jutros i igoreli nista od ovogodisnjeg roda .2 noci je bio mraz sve su pocrneli lastari nema vajde

I sad kad pročitam ovaj post onda mogu pretpostaviti da je to smrzotina lista mladog oraha.

Na jabukama mi izgleda da plod nije smrznut. Plodići su za sada nešto veći od pola centimetra u promijer (dosta su još duguljasti).
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Da li oras prenosi sve nasljedne osobine ako nikne iz ploda? mislio sam da nađem neku dobru sortu,pa da napravim rasad. Je li to moguće,da iz ploda dobijem stabljiku,koju bih presadio na stalno mjesto?
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Da li oras prenosi sve nasljedne osobine ako nikne iz ploda? mislio sam da nađem neku dobru sortu,pa da napravim rasad. Je li to moguće,da iz ploda dobijem stabljiku,koju bih presadio na stalno mjesto?


NE,ne prenose. Pouzdano provjereno. Makar nema pravila koliko će osobina prenijeti na "potomke". Dosta sam se informirao sa ljudima koji su 20 i više godina u voćarstvu. Iako dosta kombiniram oko sadnje lješnjaka i orah mi je zanimljiv. Makar j elješnjak na prvom mjestu,već dugo. No, pribavio sam 800 sadnica oraha koje bih mogao saditi na jesen. Kako nastojim da površine lješnjaka i oraha budu ako ne u komadu,onda berem dosa blizu ima dosta problema oko pronalaska pogodnog zemljišta. Tim više što orahu paše vlažnije zemljište a lješnjku ne. S ljudima koji se bave preko 20 godina otkupom oraha i slično ali i voćarstvom sam dosta pričao o tome. Neke stvari iako nemam razloga ne vjerovati im bile su mi apsurdne.Npr brzina rasta oraha na (blagom) brdu i ravnom terenu gdje je podvodno..... Razlika je u brzini rasta i volumenu je za barem 50% u korist ovog na ravnici. Dok nisam vidio svojim očima i izbrojao godove,nisam vjerovao. Orah troši jako puno vode, nemalo kao hrast.
Kod sadnje iz sjemena; 1. jako teško ćeš naći orah koji je suprer, ja sam "angažirao" više ljudi u krugu od 50 km pa jedva da su našli jedan koji svake,baš svake godine rodi dobro,kasna je sorta,krupan,sa mekanom korom, i ne oboljeva. 2. Sama sadnja ploda (da bi to bilo iole uspješeno) je puno više od pikanja ploda u zemljište. 3. Uzgoj sadnica je isto zeznut i ako želiš da budu u dogledno vrijeme onda im se moraš full posvetiti, ali i forsirati ih raznim gnoojivima i navodnjavanjem,no tu imaš problem smrzavanja neodrvenjenih dijelova....to je dakle najbolje napraviti neki plastenik 4. Kalemljenje oraha je dosta zajebano pa se mora kalemiti pri samom dnu. To je cijela znanost, a da ti ne govorim koliko ti treba da postigneš puni urod. to je 15-20 godina a za trupac je to barem 35 godina. Zato ljudi i bježe od njega. Osim toga, sve ove nove sorte oboljevaju. Pa više nije kao nekada da ga ne treba špricati itd....Googlaj...ima nekih informacija i na netu...makar ne previše...zasuči rukave...googlaj,idi na šumarksi fakultet itd...
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Da, kada zasadis sa certificiranim sadnicama na zemlju upisanu u upisnik OPG i ARKOD mozes slijedece godine traziti poticaj za pdrzavanje.

Po zakonu poticaj za odrzavanje iznosi cini mi se oko 2500kn/Ha (2250+250), a isplacuju po nepoznatoj odluci nekoga oko 2000 kn/Ha.

Smiljane, nemoj me plašiti da sadnice moraju biti certificirane.Srce mi je slabo :)
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Cilj je i drvo i plod..:)

Ali nemoj onda zaboraviti i obrezivati grane u početku do 2 metra visine. Ja ih obrezujem u 8 mjesecu i premažem voćarskim voskom, ove godine, dakle nakon 3 godine, su mi narasli čak i 1 metar u visinu.
Kako na livadi nemam vode, posadio sam ja godinu dana kasnije, sjemenjake, koje sam sam uzgojio, 4 komada pored potoka, jer tamo imam mjesta. Dogodilo se to da su ti orasi već sada preko 4 metra visoki, opsaega cca 20 cm, dok ovi koji su na livadi bez vode, osim vremenskih ne prilika, a posađeni godinu dana ranije, još nisu došli do 2 metra. Sljedeće godine ću zmontirati kap po kap navodnjavanje, jer vidim da će mi i djeca ostariti dok dođu u vrijeme za rušenje zbog drvne mase, a planirao sam im od drva kupiti nanoviju škodu Octaviu iz 2047 god....
Činjanica je da orah nakon sadnje jedno 2 godine raste malo u vis, jer prvo formira korijen, a onda u 3ćoj, jurne odjednom u vis.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Ali nemoj onda zaboraviti i obrezivati grane u početku do 2 metra visine. Ja ih obrezujem u 8 mjesecu i premažem voćarskim voskom, ove godine, dakle nakon 3 godine, su mi narasli čak i 1 metar u visinu.
Kako na livadi nemam vode, posadio sam ja godinu dana kasnije, sjemenjake, koje sam sam uzgojio, 4 komada pored potoka, jer tamo imam mjesta. Dogodilo se to da su ti orasi već sada preko 4 metra visoki, opsaega cca 20 cm, dok ovi koji su na livadi bez vode, osim vremenskih ne prilika, a posađeni godinu dana ranije, još nisu došli do 2 metra. Sljedeće godine ću zmontirati kap po kap navodnjavanje, jer vidim da će mi i djeca ostariti dok dođu u vrijeme za rušenje zbog drvne mase, a planirao sam im od drva kupiti nanoviju škodu Octaviu iz 2047 god....
Činjanica je da orah nakon sadnje jedno 2 godine raste malo u vis, jer prvo formira korijen, a onda u 3ćoj, jurne odjednom u vis.

I onda kažu kako orah voli vinogradarske ocjedite terene...a stvarno potroši vode gotovo kao hrast
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
pa moglo bi se i tako reći, ja jesam u tom području, ali vidio sam nasade oraha, nemjerljive sa našim u turskoj, i rastu..........
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
pa moglo bi se i tako reći, ja jesam u tom području, ali vidio sam nasade oraha, nemjerljive sa našim u turskoj, i rastu..........

Kakvo ćeš navodnjavanje staviti ? Klasika kap po kap ili ?
Ja imam namjeru saditi oraha 10-15 ha. Iako znam da ih se dugo čega, no sa brigom (navodnjavanje obvezno) oko njih za 20-25 godina se može dobiti velika količina tehničkog drva koja će mi biti mirovina. Osim toga za 10-ak godina će biti i neke love od ploda.
U to nisam vjerovao dok nisam vidio razlike oraha koji je na (polu)brodovitom terenu i u ravnici kraj nekog kanala. Ljudi koji su se bavili 20 godina otkupom trupaca (a velike količine su posjekli) govorili rekli su mi svoja iskustva oko oraha i ono je jedna od bitnijih stvari je da ima vode. Prijatelj je prije 10 godina posadio par ha oraha,sve pripremio po ps-u, od oranja do gnojenja, prošle godine je imao 3 kg u ljusci po stablu. Sadnice su cijepljenje ,kupljene u Poljoprivrednom institutu u Osijeku. Sada su prečnika cca 12 cm. A par tih sadnica je posadio doma,bez pripreme,gnojenja i slično. Ali ih je zaljevao....Te su u prečniku oko 25 cm. Nadovezujući se na ovo što znam iz svoje bliže okoline a to što govoriš oko ovih koji su posađeni kraj potoka, smatram da je navodnjavanje osnovna stvar. Još jedna stvar koju bih volio da prokomentiramo..........ovi ljudi koji su se bavili otkupom oraha kažu da veliki dio cijepljenih oraha nema trupac koji može proći pod tehničko drvo....Nisam puno ulazio u detalje,ali nemam razloga sumnjati u to jer u masu drugih stvari koje su rekli bili su u pravu a osim toga imaju i svojih 5-6 ha voćnjaka. I još vele da se vani postigne značajno veća cijena za kladu dužu od 2,10 m . Oni su sve to prodavali Talijanima.
 
Posljednje uređivanje:

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Ja nemam veliku površinu, cca 50 oraha, i imam sreću da mi potok prolazi baš pored nasada. Postaviti ću bačvu od 1000 l, i kap po kap, i potopnom pumpom puniti bačvu, pa zalijevati red po red. Ne isplati mi se stavljati kompliciranije okipren crijeva i ventile, jer moram kositi, pa bi mi smetalo. Ovako spojim na onu crnu traku sa rupicama nastavak za zalijevanje i samo priključim po potrebi
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Ja nemam veliku površinu, cca 50 oraha, i imam sreću da mi potok prolazi baš pored nasada. Postaviti ću bačvu od 1000 l, i kap po kap, i potopnom pumpom puniti bačvu, pa zalijevati red po red. Ne isplati mi se stavljati kompliciranije okipren crijeva i ventile, jer moram kositi, pa bi mi smetalo. Ovako spojim na onu crnu traku sa rupicama nastavak za zalijevanje i samo priključim po potrebi

Nešto slično ja imam u borićima. Rezervoar od 1200 l dignut na visinu od 1,5 m a iz njega izlazi alketen na koji su dalje spojene te jeftine crne cijevi. REzervoar se puni preko hirofora. Izdržat će dvije sezone i gotovo. A pošto je razmak rupica na njima malen nije niti bitno ako se koja začepi).
Što se tiče oraha, sve više sam mišljenja da bi možda bilo najbolje napraviti nešto bez kapaljki. Samo alkaten sa rupicama 1,2 ili 3 mm i da iz akumulacije ide u glave,pa magistrane vodove slobodnim padom. Na jesen pokupiti crijeva i zdravo đaci. Mnogi kažu da je to s kapaljkama muka za poluditi. Čepe se. A zahtjevaju filtere,pumpu koja će praviti pristisak u crijeva itd. Puno zezancija. A barem što se tiče oraha, te oscilacije nisu toliko bitno kao kod povrća.
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Red u kupinama je 120 m dug, i nakon sezone dignem na prvu žicu KPK, i sljedeće godine spustim. Ako se koja i zaštopa, brobušio sam je točno kod biljke, tako da nemam problema. I moja je bačva na cca 1 m visine i solidno popuni sve redove(7), i ako cijelo vrijeme punim bačvu dok je voda puštena u sistem, nikad ne padne ispod polovine bačve.
 
O

orašar1

Guest
Otkupljujemo orahe - očišćene i u ljusci, isplata odmah!
Info 091/548-4966 ; 091/524-3957
 

Najnoviji postovi

Na vrh