• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Pričekaj da se "pojavi" Bobostar. On će ti sigurno dati dobar savjet. I meni je dao dosta korisnih savjeta. Meni mlade sadnice idu dosta nejednako a ja kao dijete obilazimi gledam ih te čekam kad ću ih moći tretirati nečime (nahraniti ih)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav svima zanima me da li se moze ikako ovom orahu pomoci? Odrezati te suhe grane ili sta?

Nema tu velike priče; suhe grane odrezati do zdravog dijela i namazati voćarskim voskom.
I to je to.
:gitarist:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
slikano 27.06.2012

20120627_185854_resize_resize.jpg


20120627_185904_resize_resize.jpg


20120627_191337_resize_resize.jpg


20120627_190104_resize_resize.jpg
 
L

lokiloki

Guest
Kopanje

Kako rješavate obradu oko mladih oraha.......kopanje, motokultivator ili nesto drugo ?

Kod mene za sad motika i opleti
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Honda 600 ccm i dubina 15-ak cm. Ne znam koliko imas kada ih motikom obradjujes ali ja imam 120 kom i motokultivatorom se odvalim dok zavrsima a motika ... nema sanse
 
L

lokiloki

Guest
Imam preko 6 hektara, oko 120 sadnica po hektaru. Placao sam covjeka cca 200 kn po hektaru, znaci 1200 kn ukupno za kopanje.
I sad trazim neko strojno rješenje......dilema mi je da li uzet nesto kao od ZOOTEHNE sa onim pomičnim kotačem........ili polovnu frezu sa ticalom.......ili neki obični kultivator s pačjim nožicama koji nije pomičan nego dolazit do oraha što se bliže može.....
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Nedavno sam vidio nasad oraha, navodno sađen ovo proljeće pa nisam mogao odoljeti da ne pogledam izbliza....ono što me dosta iznenadilo je ajmo reći način sadnje (i pripreme zemljišta). Izrađen je kanal (mislim da je povučena brazda plugom) po cijeloj dužini reda te je na razmaku od 10 metara posađena sadnica ito tako da je zagnut samo dio tog kanala u kojem je sadnica možda u dužini od 60-70 cm a ostatak između sadnica je ostao kanal/brazda (cca 9 m).
Sadnice su kalemljenje. Na par sam čak vidio da nije skinuta ona "gumica/povez" na kalemu nego se dosta usjekla.

Ima li tko ideju zbog čega je ovako sađeno tj osim pojednostavljenja postupka ne vidim nikakvu drugu logiku ? Evo par slikica. Valjda budu dobre jer do sada nisam postavljao slike.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sadnice su kalemljenje. Na par sam čak vidio da nije skinuta ona "gumica/povez" na kalemu nego se dosta usjekla.

Ima li tko ideju zbog čega je ovako sađeno tj osim pojednostavljenja postupka ne vidim nikakvu drugu logiku ?

Znaš kako se kaže; škrtac plaća dvaput. Čini mi se da je i tu takva priča...
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Znaš kako se kaže; škrtac plaća dvaput. Čini mi se da je i tu takva priča...

To je u blizini one zemlje za koju sam ti pričao da ću ići gledati.
Nešto malo slika sam napravio, ali nisam dublje ulazio na teren, ima dosta zaraslog. Svejedno, nisam mogao da ne vidim ove orahe što su posadili. Čak sam pokušavao naći neku logiku....ali čini mi se da je to bila vikend sadnja na 5 ha i bježi nazad.

Btw, orahe sam pošpricao još i Sinergonom. Efekt je vidljiv. Lišće je dobilo "normalnu" boju. Danas smo cijeli dan plijevili, noge ne osjećam. Ujutro idem sa Mancozebom (ovj puta špricom za kukuruz, dobio sam teniski lakat od pumpe)i konačno počinjemo navodnjavanje. Popizdio sam sa par gluposti,ali eto složio sam neku kombinaciju i neki dan pokrpao crijeva i zalio 6000 litara. Sutra mislim da ću 15-20 m3 vode sa onim 20-20-20 a krajem tjedna opet preko lista sa 20-20-20. Pozz
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Zadnja 2 mjeseca sam obišao dosta zemljišta za voćnjak,manje više u krugu od 100 km od Zagreba. Svugjde osim na jednom mjestu u okolici Topuskog sve voće je zbog mraza bez ploda. Jedan dio u olikci topuskog,nekih možda 200 ha, kao da mraza nije bilo. Ali to je "pravi" voćarski teren. Nisu nastradale niti šljive,niti orasi,niti jabuke. Ništa. Mjesni ljudi kažu da godinama nije problema sa mrazom,valjda je tako. Skužio sam da su po gradu orasi uglavnom ostali bez posljedica od mraza. Gledao sam zapadni dio Zagreba. Moje sadnice koje su u gradu isto nisu nastadale ali dio ovih koje su na selu ipak su dobile.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
moji orasi su puni ploda... nesto sttrasno
I kod mene su bili puni ploda, ali ih je suša dotukla (sada mogu prodavati sušene zelene orahe)... kod nas skoro 2 mjeseca nije bilo kiše; a temp. zraka redovito preko 30. :(
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
I kod mene su bili puni ploda, ali ih je suša dotukla (sada mogu prodavati sušene zelene orahe)... kod nas skoro 2 mjeseca nije bilo kiše; a temp. zraka redovito preko 30. :(

Već sam pisao o tome....orah treba puno više nego ljudi vjeruju....Naravno, nisam stručan kao ljudi kojima je to posao,ali iz vlastitog iskustva vidim.
Ljudi koji se 25 godina bave otkupom orah a i ostalog su mi to potvrdili.
Prvobitno sam mislio da bi mu bilo najbolje na nekim terenima koji su padine i slično,ali kad su mi pokazali kakav je iste starosti na takvim terenima a kakav na terenima gdje ima vode (ali nisu visoke podzemne) skužio sam da u za rast treba jako puno vode.
Poznanik govori kako bi sadio orahe i stavio navodnjavanje kpk...mislim da osim ako neće biti razmak kapaljki na pol metra ito kapaciteta 6l/h te sa svake strane stabla po jedan vod i navodnjavanje svakih par dana po cijelu noć ništa neće biti od toga.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliko treba saditi orahe od susjedove međe?
1. - neka zakonska udaljenost
2. - da ne smeta susjedu
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Cijenjeni orašari, možete li podijeliti sa mnom informaciju na kojoj ste udaljenosti od međe vi sadili? Ako netko ne želi javno, može na PP.
 

Najnoviji postovi

Na vrh