• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
ljepo prijatelju evo ja sam novi kad su orasi posađeni jesi li ih špricao

Orasi su posadjeni pocetkom decembra 2010 znaci pre godinu i 4 mj... od 123 od sunca - sushe, zeceva lovaca i sl je stradalo 15 sadnica..

Prskao sam ih pre 15 dana sa Crvenim Uljem, a za 10 dana ce ici prskanje sa MANKOZEB ili NORDOX 75WG.... evo inace programa prskanja koji mi se cini najprihvatljivijim

Programzastiteoraha.jpg
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Orasi su posadjeni pocetkom decembra 2010 znaci pre godinu i 4 mj... od 123 od sunca - sushe, zeceva lovaca i sl je stradalo 15 sadnica..

Prskao sam ih pre 15 dana sa Crvenim Uljem, a za 10 dana ce ici prskanje sa MANKOZEB ili NORDOX 75WG.... evo inace programa prskanja koji mi se cini najprihvatljivijim

Programzastiteoraha.jpg

Ovo je bio program od Herbosa.
Ja bi ti preporučio umjesto Kinga (kojeg navodno više nema) Zagor/Rogor ili Chromgor i to u dvije faze (neposredno nakon cvatnje; početak rasta plodića i onda nekih 4 tjedna kasnije). To sam probao na svojim orasima i nije bilo više crvljivih plodova.
I svakako malo više mankozeba (orah je bar kod mene postao vrlo osjetljiv; ja sam išao sa Baldo M; al' kako je Herbos by-by, ne znam dal će biti još Balda. Sada idem u potragu za Dithanom; distribuira AgroChem Max).
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Piše svibanj za tretiranje mankozebom, zašto onda ideš vec sad za 10 dana?
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Pogresno sam se izrazio, pokusacu da krajem 04. mjeseca stignem tretirati sa mankozebom jer je vreme kod mene pogodovalo kretanju, evo jucer sam bio na njivi i vidm da je vec krenuo orah, aprosle godine je kretao tek polovinom maja (djelom jer mu je bila prva godina po sadnji a djelom jer je proljece bilo svezije... za zadnjih 7 dana je od potpuno neaktivnog pupoljka sada vec otvoren list duzine 2-3 cm, jutros je bilo i nekog blagog mraza ali se nadam da mu nije naskodio jer su malo vislje sadnice ostavljene upravo zbog nepovoljnosti prizemnih mrazeva koji se znaju javiti u mom kraju...

A vezano za post o programu zastite ako neko ima neki provjeren program cime i kada tretirati uspjesno da se izbjegnu gljivice bakterije i stetnici zahvalan sam unaprijed ako nam svima ovde to napise.. evo krece vegetacija pa ce biti potrebno i prskati malo kopati i raditi ;)
 

Darac.U

Novi član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
5
Društvo ja sam upravo špricao sa nordox i krećem baciti sutra oko svakog stabla malo urea 0,5 kg po stablu da u 4 mj sam prošle god špricao s rogorom dobro se pokazalo ,
mada sam čuo da je dobro i sa confidore pošpricat .zanima me dali je netko od vas špricao folijarno ureom i kada se to radi
poz
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
malo smo se smrzli ... nakon duzeg perioda temperature preko 20- 25 su ih prevarile i izmamile da bi kasnije jedan mraz od -3 ....

04-2012mraz.jpg


04-2012-2mraz.jpg


04-2012-1mraz.jpg
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
=ugly_si;799848]Evo smo malo radili prethodni vikend ;) ograda je podignuta

bome...lijepa ti je plantaža....svaka čast...
sada znam kome ću se obratiti za ogradu....:supz:

koje sorte imaš posađene? zemljište ti je cca 1-2 ha?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Jeste povrsina je 1 hektar, od sorti su zastupljeni Sejnovo 20% Sampion 70% i Rasna 10 %.

Najbolje se prema ovogodisnjem kasnom mrazu pokazala sorta Sejnovo minimalno su stradali a malo i kasnije krecu sa vegetacijom.. ove druge dve sorte su vec imale veci procenat vode u sebi pa su i vise stradale.. unisten je pupoljak koji je krenuo i stabljike su dobile crne fleke... promrzline. Ne na svim ali mozda 15-ak...
 

Prilozi

  • zoom in_resize.jpg
    zoom in_resize.jpg
    40.4 KB · Pregleda: 276
  • zoom out_resize.jpg
    zoom out_resize.jpg
    60.3 KB · Pregleda: 285

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
Ja imam Šejnovo i Elit i Šejnovo mi se nekako bolje ponaša...puno više mi je izbio a ovaj mi nekako stagnira...dobro vjerojatno im treba vremena da se prilagode novoj atmosferi....
i izbjegli su mrazove..što je odlično....
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
Ovo je bio program od Herbosa.
Ja bi ti preporučio umjesto Kinga (kojeg navodno više nema) Zagor/Rogor ili Chromgor i to u dvije faze (neposredno nakon cvatnje; početak rasta plodića i onda nekih 4 tjedna kasnije). To sam probao na svojim orasima i nije bilo više crvljivih plodova.
I svakako malo više mankozeba (orah je bar kod mene postao vrlo osjetljiv; ja sam išao sa Baldo M; al' kako je Herbos by-by, ne znam dal će biti još Balda. Sada idem u potragu za Dithanom; distribuira AgroChem Max).

Što se tiče zaštite oraha, mislim da je presudno da ga se štiti od ove orahove muhe jer je to strašno koliko to poprima crne plodove svake godine sve više...

ne znam kako je drugdje ali kod mene nije problem ni pjegavost lista ni uši ni grinje koliko ta muha....

Ljudi, pa za koliko godina možemo očekivati nekakav prinos oraha za 1 ha npr?

I koliko bi to uopće suhog ploda moglo biti?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Darac.U

Novi član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
5
Ljudi, pa za koliko godina možemo očekivati nekakav prinos oraha za 1 ha npr?

I koliko bi to uopće suhog ploda moglo biti?
prijatelju

ja imam 1 h oraha star 5 god prošle godine sam imao 17 kg očiščenoga
količinu raćunaš izvažeš orah u ljusci i podjeliš sa tri i dobiješ količinu čiste jezgre
ove god imam štete puno mi se smrzlo pa neznam koliko će biti roda
poz
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
a koliko imaš posađenih stabala po 1 ha?

U knjizi orah i lijeska autor piše da za 20-30 godina se može očekivati urod od 80-150 kg po stablu. Da neka osamljena stabla znaju imati i do 200 kg ploda ?? :supris:

To znači da za 10-ak godina možemo očekivati nekakav urod od 40-ak kg po stablu ??
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
U knjizi orah i lijeska autor piše da za 20-30 godina se može očekivati urod od 80-150 kg po stablu. Da neka osamljena stabla znaju imati i do 200 kg ploda ?? :supris:

To znači da za 10-ak godina možemo očekivati nekakav urod od 40-ak kg po stablu ??


Da je upola tih teorijskih brojki tacno bilo bi dobro :)... mnogi od nas mislim da to nece vidjeti jer ipak to se temelji na idealnim uslovima za ovu kulturu... ma koliko se mi trudili uvek ce biti neki ogranicavajuci faktor... mikroklima, nepodesna sorta, susne godine, mrazevi i .... 300 ostalih cudesa... opet kazem pola teorijskih rezultata i ja zadovoljan :weedman:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...gledam, pod orasima zadnja 3 dana mnoštvo plodova na tlu, ne vidim na njima nit rupice od kukaca, nit oštećenja od kljunova ptica. A sigurno ih ne odbacuje sam orah zbog suše, kiše ima na pretek.Toliko sam se radovao što su izbjegli mraz, a sad ovo...
...što bi mogao biti uzrok?
 
F

frenky9415

Guest
Da li ih je mozda grad,led omlatio hoce da padaju od leda i sljive i orasi i jabuke i dr. ako je padao kod vas ...:scratch
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Da li ih je mozda grad,led omlatio hoce da padaju od leda i sljive i orasi i jabuke i dr. ako je padao kod vas ...:scratch
...ma kakvi, nije bilo nikakvog nit leda nit olujnog vjetra...a na listovima nema nikakvih simptoma neke bolesti. Jednostavno, masa plodova na tlu, ja računam negdje oko 80% ukupnog roda, možda i više...
 
F

frenky9415

Guest
Bas cudna stvar i velika steta sto kazes i ja sam se radovao ove god sto ih mraz nije zakacio ovi moji sada velicine lesnika sad za sad stoje , imam nekoliko stabala crnog oraha divljaka:roll:
 

Nugy1

Novi član
Tu od
13 Svi 2012
Poruka
22
Pozdrav.
Da se malo i ja uključim u razgovor,naime imam orahe stare 4 god. ulaze u petu počeli su sa rodom,a sa bolestima nemam baš puno problema.
Sad sam primjetio da mi se jedan osušio,a ne znam razlog.
Poneki ima granu na vrhu osušenu možda zbog prekasnog završetka vegetacije pa se smrzlo. Ako netko možda zna tko otkupljuje zelene orahe nek javi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh