• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
iskren da budem ja ocekujem najgore a sve manje je dobro :madmana: oko mene je vec 5-6 dana temp -10 konstantno a nocu padala 2-3 puta i do -23 :shock:
 
Z

zupa100

Guest
iskren da budem ja ocekujem najgore a sve manje je dobro :madmana: oko mene je vec 5-6 dana temp -10 konstantno a nocu padala 2-3 puta i do -23 :shock:

Ne sekiraj se, znaš ono : "Tvrd je orah, voćka čudnovata...". Nema problema za orahe, iako temperatura jako pada u minus. Jesen je bila takva da je svaka grančica dobro sazrela, neće biti značajnijih izmrzavanja. Za ovih 10-ak godina, koliko gajim orahe, nisam imao problem sa mrazem!
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
ja sam orahe posadio pre 2 godine i imao sam problema sa zecevima, srnama, lovcima, jabukovim savijacem, pa na kraju letos i gavranovima i to tako da gavran sleti na kolac pokraj oraha i lagano mu otkine sve zelene listove a na jesen sam video i da je velik broj pupova koji su se formirali ostecen - zgnjecen njihovim kljunovima :shock:... ptice to kao iz dosade rade. Nisam vjerovao da cu sa gavranima problema imati
 
Z

zupa100

Guest
Ugly, da sam juče umro, ne bih znao da i gavrani diraju orahe. Svašta. Nije problem, izbiće drugi lastari, može eventualno da uspori rast oraha, ništa drugo. Ma, opusti se čoveče, priroda je priroda!
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Evo snijeg se povukao i nema vise jos malo mrazevi i sl.. Sigurno se treba nesto i raditi .... djubri li se kako kada i cime zasad oraha. Sigurno je potrebno i neko preventivno prskanje obaviti od recimo prezimljujucih jaja stetnika... recimo Crveno Ulje ili nesto na bazi bakra?
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
moji nisu nikada spricani ni s cime, par njih tako tridesetak godina a jedan sigurnih i sezdesetak i uvijek puni lijepih oraha, osim ove godine koja je bila katastrofa i nikad nije bilo tako
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Ima možda tko dvije grančice oraha vrste Šejnovo? Htio bi probat kalemit, a nemam sa čim :(
Nabavljeno ;)
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Pozdrav svima ovdje, ja ne uzgajam Orahe vec imam par komada za sebe imam orah koji kasnije pupa i ne uhvati ga mraz a nije jako sitan plod. Mene zanima kako orezati Orah kvalitetno jer vidim da ima puno grana koje ne bi trebale a bojim se jer kazu ga se suši grana koja se reze pa molim za neki savjet. Hvala
 
Z

zupa100

Guest
Pozdrav svima ovdje, ja ne uzgajam Orahe vec imam par komada za sebe imam orah koji kasnije pupa i ne uhvati ga mraz a nije jako sitan plod. Mene zanima kako orezati Orah kvalitetno jer vidim da ima puno grana koje ne bi trebale a bojim se jer kazu ga se suši grana koja se reze pa molim za neki savjet. Hvala

Nije tačno da se orah suši ako se reže! Mišljenja sam da spoljne grane treba obavezno prekraćivati, insistirati na grananju, da kasnije ne bi imao problema sa dugim ramenim debelim granama. Orahu ne treba provetravanje, tako da se unutrašnje grane ne diraju! Naročito ne dirati granu vodilicu, centralnu granu.
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
koliko ja znam orah se prikraćuje odmah prilikom sadnje od cijepa cca 1,60 - 1,70

to se radi iz više razloga: prvo radi bolje rodnosti stabla, drugo radi olakšanog špricanja, radi stabilnosti....ima još prednosti...

mišljenje da se orah ne orezuje a pogotovo ne šprica su još ostaci ljudi koji ne znaju o tome ništa...

sada sam posadio šejnovo i elit i odmah prikratio na ovu gornju visinu...obavezno premazao voćarskim voskom
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Ja sam neki dan presadio mladicu tog oraha i ona je visoka oko 2 metra nisam ju rezao jer sam se bojao odrezati, da li ju treba odrezati nize a ima vec pupove na sebi ili da ju ostavim tako
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
pa i meni je bilo žao odrezati...nekako me štrecnulo u želucu dok sam ih kratio ali kažu da je tako najbolje...
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
pa mislim da još uvijek mozes samo što prije...inače uvijek je preporuka kada se kupuju sadnice u rasadniku da se skrati vrh prilikom sadnje...

odreži iznad pupa, ne po pupu...i premaži obavezno voskom...
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Ljudi orah se naravno reze ali ne cesto i po principima kao recimo kruske jabuke sljive i sl... mozete ga bez straha odrezati sve do samog kretanjaa vegetacije tj oraha a opet zavisi od sorte. Najbolje ih je srezati u stanju mirovanja pa se odmah po kretanju vegetacije aktiviraju prvi pupoljci ispod reza a orah ima i uspavane pupove koje nemozete vidjeti i ukoliko se biljka dovede u situaciju da borba za egzistenciju postane krajnje kriticna i oni se aktiviraju na mjestima gde niste ni mislili da ih ima ispod kore... svaku rezidbu bi trebalo privesti do juna jer tada se vec naznake oskudice vode mogu pojaviti a stvaranje rana u vegetaciji kada je malo vode u zemljistu moze biti kriticno ... eto samo ga srezite u prvoj godini a kasnije potrazite ima na nekoliko strnaica skice kako se formiraju krosnje u 2 i trecoj godini, orah je biljka koja voli svjetlo pa se krosnja tako i oblikuje da prodire svjetlo dublje u nju... da je heliofilna biljka u prilog je i sama velicina lista koja je relativno velika da bi sto vise svjetlosti primala....

kada ga prekracujete u prvoj godini pazite na visinu 1.6 do 1.8 i da ostane nize reza 4-5 zdravih i jakih pupova koji ce kasnije biti glavne (primarne) grane
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Evo smo malo radili prethodni vikend ;) ograda je podignuta

20120326_183314_resize.jpg


20120326_183522_resize.jpg


20120326_183508_resize.jpg


20120326_183457_resize.jpg


20120326_183414_resize.jpg


20120326_183528_resize.jpg
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Pozdrav, koliko su te koštali stupovi i gdje si ih nabavio? Hvala

Stubovi su domaca radinost :)

kalupi + Cement + sljunak + armatura i neracunajuci sopstveni rad negde oko 2.5 Eur po komadu (200 kom = 500 Eur)

Stupovi su duzine 1.55 m

40 - 45 cm u zemlji
 

Najnoviji postovi

Na vrh