• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
E zabadava češ teško naći :madmana:, pokušaj sam uzgoiti pa vidi koliko vrjedi :mrgreen:

Ne znam di si vidio da sam napisao da tražim zabadava, samo ne po cijeni po kojoj je trenutno jedan plod oraha, forum služi za prikupljanje informacija pa ne vidim ništa loše u tome da pitam što želim tako dugo dok ne vrijeđam druge.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ne znam di si vidio da sam napisao da tražim zabadava, samo ne po cijeni po kojoj je trenutno jedan plod oraha, forum služi za prikupljanje informacija pa ne vidim ništa loše u tome da pitam što želim tako dugo dok ne vrijeđam druge.

Ma nema ljutnje , samo ti pitaj , a vidi što si napisao , JEDAN PLOD ORAHA če ti svako dati pa i deset ako treba za badave jer kaki bi to čovjek bio da računa ,:shock: a sadnice oraha ti se prodaju i to ti je tako a cijene su ti svuda približno jednake neznam koliko bi ti trebao ali za par komada ti se ne isplati ni daleko putovati več treba gledati da se nađe što bliže pa time i jeftinije :finga:
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Ma nema ljutnje , samo ti pitaj , a vidi što si napisao , JEDAN PLOD ORAHA če ti svako dati pa i deset ako treba za badave jer kaki bi to čovjek bio da računa ,:shock: a sadnice oraha ti se prodaju i to ti je tako a cijene su ti svuda približno jednake neznam koliko bi ti trebao ali za par komada ti se ne isplati ni daleko putovati več treba gledati da se nađe što bliže pa time i jeftinije :finga:
Mislim da se mi ne razumjemo :) ja tražim plod crnog oraha a ne sadnice, to pišem otpočetka...
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
jel smijem ja prodavat orahe tako doma? nu i da stavljam oglase u ''butigu'' na njuskalo i na radio kad je ''trznica''?
 
N

Nema Veze

Guest
Mislim da se mi ne razumjemo :) ja tražim plod crnog oraha a ne sadnice, to pišem otpočetka...



ako hoces plod crnog oraha proseci se po Jarunu ako si iz ZG, na drugoj strani velikog jezera imas par stabala uz stazu pa pokupi :mrgreen:
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Evo ovde cu postaviti fotografije koje imam od svog rada na parceli oraha.

http://s259.photobucket.com/albums/hh286/ugly_si/orasi/

Inace to je povrsina od 1 hektar sa 123 sadnice oraha. sorte su Sejnovo Rasna i Sampion. ima tu u fotkama i skica kako su rasporedjeni na parceli... sadjeno je u jesen tacnije decembar 2010, iamo sam problema sa zecevima prosle zime pa su ih onda i lovci ostetili loveci iste zeceve... nekoliko se nije primilo.. ukupno 18 cu mislim zamjeniti sada u februaru....

za sada toliko kasnije cu detaljnije o svemu sto sam radio i kako... imam pitanja a mozete i mene pitati ... znam ponesto sto mozda moze pomoci nekome :rolleyess:
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Sve izgleda odlično , svrdlo mi izgleda moćno , koji je promjer svrdla 50 - 60cm :?:
Vidi se da je sve dobro pripremljeno kada svrdlo ide relativno lako u zemlju , a i sama zemlja mi se čini da je dobra ( laka ) za obradu .

Kolik i ti je razmak između sadnica :?:
 
Z

zupa100

Guest
Negde sam gore video da ljudi rade i domaći orah i kalemljeni. Kalemljeni mi je prorodio dve godine ranije, domaći, ne verujem da će i treće godine roditi, mada su posađeni iste godine. Dobro razmislite šta sadite!
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Negde sam gore video da ljudi rade i domaći orah i kalemljeni. Kalemljeni mi je prorodio dve godine ranije, domaći, ne verujem da će i treće godine roditi, mada su posađeni iste godine. Dobro razmislite šta sadite!

Dobro si primjetio i ništa čudno , normalno je da domači rodi tri i četri godine kasnije a tek tada vidiš kakav plod si dobio jer ne mora biti ni onakav kakav je posađen !!!!!!!!!!! tu niko ne može garantirati što če rodititi :finga: može biti bolji , isti , lošiji ,,,,,,,,,,,,,,,,:vragek: pitanje je sa kojim je stablom plod u zametanju križan :? i to je rizik kojega svako ko sadi takvav rasad mora prihvatiti , dok se kod cjepljenog oraha zna točno ŠTO MORA BITI , a ako nije može se i tužiti proizvođač rasada a sa obzirom na rok kada se vidi kakav je rod i oštete su velike :p zato i kalemljeni rasad košta :confused: a ne smijemo zaboraviti da je kalemljenje oraha teško i sa malim postotkom uspješnosti , ko ne vjeruje neka proba ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ja jesam :p
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
precnik svrdla je upravo 60 cm, i za ovaj posao je savrsen alat...

sadnja je obavljena na razdaljini 9 x 9 metara, sada na proljece ce parcela biti ogradjena pletenom zicom i betonskim stupovima koji si spremljeni i cekaju pogodnije vrijeme za taj poduhvat...

Sadnice su prevrsene na visini oko 1.2 - 1.3 metara. ne sve ali one koje su imale tendenciju da vise idu ljetorastom uvis sam prevrsio da bi se aktivirali bocni izbojci koji su odreagovali po planu tako da cu imati orahe sa deblom visine 1.2 do 1.4 do grana i 4 osnovne grane u krosnji. Za osnovne grane krosnje su birane 4-5 grancica koje su rasporedjene na 4 strane ...
 
Posljednje uređivanje:
Z

zupa100

Guest
Da ARNO, svaka ti je na mestu! U pravu si kad kažeš da onaj domaći koji sam posadio ne mora zadržati iste osobine roditelja, mada sam se trudio da posadim one koji su mi se učinili da će biti baš dobri. Pa videćemo, vreme koje ide, doneće odgovor. S obzirom na ulaganja, nadam se dobroj zaradi već za par godina.
 
L

lokiloki

Guest
Bok,

vidio sam slike nasada, fino izgleda.
Interesira me koje sorte si stavio, vidim da su vec krenuli sa plodom, to mora da su neke sorte sa lateralnom rodnošću ?

Ono na jednom mjestu gdje ti je pocrnila biljka i pukla kora, to se meni dešavalo masovno sa sadnicama sorte Plovdiv iz rasadnika Žižek.

Poz


Evo ovde cu postaviti fotografije koje imam od svog rada na parceli oraha.

http://s259.photobucket.com/albums/hh286/ugly_si/orasi/

Inace to je povrsina od 1 hektar sa 123 sadnice oraha. sorte su Sejnovo Rasna i Sampion. ima tu u fotkama i skica kako su rasporedjeni na parceli... sadjeno je u jesen tacnije decembar 2010, iamo sam problema sa zecevima prosle zime pa su ih onda i lovci ostetili loveci iste zeceve... nekoliko se nije primilo.. ukupno 18 cu mislim zamjeniti sada u februaru....

za sada toliko kasnije cu detaljnije o svemu sto sam radio i kako... imam pitanja a mozete i mene pitati ... znam ponesto sto mozda moze pomoci nekome :rolleyess:
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Sorte sam naveo cini mi se u prvom postu to su Sampion Rasna i Sejnovo, sto se ploda tice ono su bili samo zenski cvjetovi koji naravno nisu ostali jer je nasad tek godinu star, ali da ocekujem nekoliko plodova vec u trecoj godini to je istina...
Ona fotografija sa crnim djelom na stablu nije bolest nego parazit - nametnik.. Vidi se na fotografiji da ima rupica koju je pricinio nekakav crv koji je prosao kroz cijelu sadnicu od nekih 30-ak cm iznad tla na gore do vrha kroz srz i time je unistio. Doticna je prekracena do zdravog djela i potjerala je nove tri grane od kojih cu ove godine ostaviti jednu za buduce deblo..
 
L

lokiloki

Guest
Mislio sam da je ovako nesto .......
 

Prilozi

  • 03052009128.jpg
    03052009128.jpg
    80.9 KB · Pregleda: 221

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Mislio sam da je ovako nesto .......

Ovo ti moze biti od mraza da je izmrzlo tkivo posto se vidi da je slikano u proljece kada su pupovi krenuli... a na kraju ljeta se mogu pojaviti na mladjim sadnicama slicne opekline od sunca narocito pri zemlji u donjem djelu ... jesi li dobio kakvo strucno misljenje u vezi tih fleka na sadnom materijalu?
 
L

lokiloki

Guest
iz savjetodavne su rekla da je najvjerojatnije antraknoza, tipo nekakav rak
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Dali je neko bio u vocnjacima kako je ovaj sneg i minus, sta se desava... hoce li ova hladnoca uzrokovati izmrzavanje proslogodisnjih izbojaka.. narocito onih koji nisu potpuno odrvenili?
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Gdje je srž zelena, tu su i sokovi, gdje su sokovi tu je i voda, a voda smrzava ispod nule, i još na duge staze........, ako se na moru spusti još niže, oni su nadrapali onda. Za kontinent je još dobro jer je sve počelo nakon hladnih dana i sokovi još nisu počeli cirkulirati. Sve što je ispod snijega je zaštićeno od smrzavanja.
A kod izbojaka, mislim da će ti vrhovi stradati, i u proljeće će krenuti pup ispod smrznutog dijela, barem je kod mene tako bilo do sada, a prošle godine je bilo -16 jedno 7 dana. Ja imam sjemenjake.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh