• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Ufff... , pa stvarno je suho , mislim da nisi trebao toliko duboko bušiti , kako mi se čini to je negdije 100 cm . :scratch

Ja sam trebao podsaditi 20 šljiva prošle godine , ista stvar..., tvrdo kao kamen , ali sam ja ostavio za proljeće , odnosno ovih dana planiram iskopati rupe .

Nisi mi napisao šta si stavljao na sadnice :scratch
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ufff... , pa stvarno je suho , mislim da nisi trebao toliko duboko bušiti , kako mi se čini to je negdije 100 cm . :scratch

Ja sam trebao podsaditi 20 šljiva prošle godine , ista stvar..., tvrdo kao kamen , ali sam ja ostavio za proljeće , odnosno ovih dana planiram iskopati rupe .

Nisi mi napisao šta si stavljao na sadnice :scratch

Istina , dubinu sam bazira na cca 80 cm ali je bilo zatrpavanja , a hvala bogu sve je rahlo , da biljka ima ispod sebe rahle zemlje a gdje je rahla zemlja tu se slježe voda , znaći neće biti problem vlage , moja teorija a da li će biti istinita vidjećemo što će se primiti , a oko voćki sam metao plastićne cjevi , bilo na tržištu za badava pa sam se prilagodio , a pošto je meso debljine cca 6 - 7 mm svaku sam po pola rezao na cilkularu sa vidia pilom ali sam ostavio ma dva mjesta lagano ne izrezano da se može kada dođe potreba samo rukom rastrgati a za sada da se drži u komadu , a sada da štiti od zečeva i srnjaka , a normalno i od srnica :)
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
podigao= posadio... (u ovom tekstu)

ja sam isto mislio na jesen, pa mi netko rekao da to na proljeće pa sada mislim na proljeće?? jel trebalo na jesen???

nemam opg nemam nista i necu se time ni zezati za 1500kn godisnje, moja povrsina je oko 3h, al za sada cu samo hektar pa da vidim dali ce šta uspjet pa za sljedeću gpodinu jos hektar
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
podigao= posadio...

ja sam isto mislio na jesen, pa mi netko rekao da to na proljeće pa sada mislim na proljeće?? jel trebalo na jesen???

nemam opg nemam nista i necu se time ni zezati za 1500kn godisnje, moja povrsina je oko 3h, al za sada cu samo hektar pa da vidim dali ce šta uspjet pa za sljedeću gpodinu jos hektar

Svaka sadnja je bolja u jesen jer se biljka bolje ukorjeni preko zime , istina ne pusti korjenje ali usljed kiša i snjega zemlja se bolje sabije oko korjenja i kada krene vegetacija korjen je puno spremniji da se primi posla nego posađeno u proljeće kada je oko korjena još sve rahlo a on treba početi opsluživati biljku . iako i u proljeće je sadnja u redu a ima i manje problema sa divljači koja oće po zimi napraviti štetu :x
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
posadim ja malo sada malo u jesen pa da vidim, hehe

čisto me strah da će ča i bit od toga, al eto nešto da se posadi...

i još jedna stvar ja ne mislim orati to di ću saditi nego samo s mini bagerom iskopati rupu oko 40x40cm, je to ok??
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
posadim ja malo sada malo u jesen pa da vidim, hehe

čisto me strah da će ča i bit od toga, al eto nešto da se posadi...

i još jedna stvar ja ne mislim orati to di ću saditi nego samo s mini bagerom iskopati rupu oko 40x40cm, je to ok??

ma je samo kopaj i sadi , ja sam posijao jećam a onda išao kopati rupe i saditi , a i dalje mislim obrađivati međuredno ipak je to 9 metara , dovoljno za sve žitarice , kokuruz ili povrće prema potrebi a i dužina je ljepa
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
a meni je to u velikom stranu pa neću ništa drugo osim oraha... jedino mi je žao sve posaditi ako ne bude ništa od toga pa da poslije moram vaditi korjenje, jer sada mi se tuda lijepo pas rastrčava
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
a meni je to u velikom stranu pa neću ništa drugo osim oraha... jedino mi je žao sve posaditi ako ne bude ništa od toga pa da poslije moram vaditi korjenje, jer sada mi se tuda lijepo pas rastrčava

Ma samo ti sadi , orah koliko treba razmaka , a između njega bilo što ljesku , marelicu , mandarinu , kada orah poćne roditi ili raditi hlad , dotle češ se ti naužiti razno raznog voća , a tek peskoooooo , ma neće od sreće znati na koje drvo da digne nogu ,,,:D :D :D
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Imam ociscenih oraha vece kolicine pa ako netko treba nek javi. Cijena po dogovoru.

Moze preko privatne poruke
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Imam ociscenih oraha vece kolicine pa ako netko treba nek javi. Cijena po dogovoru.

Moze preko privatne poruke

Na koji naćin čiščenih , strojno il RUČNO AUTOMATSKI , :p
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Na koji naćin čiščenih , strojno il RUČNO AUTOMATSKI , :p

Zašt pitaš? Pa ajmo rec, "poluautomatski" jer imam stroj koji ih malo "stisne" i onda se samo razdvoji ljuska od jezgre.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Zašt pitaš? Pa ajmo rec, "poluautomatski" jer imam stroj koji ih malo "stisne" i onda se samo razdvoji ljuska od jezgre.

Zanima me malo AUTOMATOKA - STROJNI RAD - , što radiš , kakav je učinak što se tiće kvalitete , ako može koja slika nebi škodilo , ovako ili na pp :rolleyess:
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Zanima me malo AUTOMATOKA - STROJNI RAD - , što radiš , kakav je učinak što se tiće kvalitete , ako može koja slika nebi škodilo , ovako ili na pp :rolleyess:

http://www.youtube.com/watch?v=imkXy8VD17U

Ovo je moja pila za....ne znam koji bi bio termin : krckalica,gnjecilica...nešt. Uglavnom,prezadovoljan sam samim ucinkom iste. Mene i moje je doslovno spasila. Posao oko ciscenja oraha nam se u najmanju ruku prepolovio. Još da mi je skemijat neki stroj koji razdvaja ljuske od jezgre...uh,gdje bi mi bio kraj :)

Sami stroj radi na principu dva valjka koji se okrecu jedan prema drugom i između kojih se može namještati razmak. Sreca mi je da su mi sami orahi dosta slicne velicine tako da mi nije potrebna prethodna kalibracija. Postotak previše/premalo zgnjecenih je stvarno zanemariv. Stroj mi je napravio jedan majstor na moju ideju. Uzeo mi je 600 €,kasnije je prodao jos par kom al ih je više naplatio jer mu se navodno ne isplati za manje novaca.

evo još nekih slika

http://img602.imageshack.us/g/imag0029.jpg/
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Ja sam isto nešto pokušavao napraviti za orahe ali nisam baš zadovoljan sa krckalicom , istina radio sam probno ali mislim da ni sa oz7biljnijim strojem ne bi dobio neke rezultate kod čiščenja -krckanja - još uvijek dosta ostane RUČNOG RADA evo pogledaj ovdje moj uradak :blackeye

http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=21109&page=15

:arrow:

Krckalici je cilj da nam zamjeni udaranje cekicem oraha jedan po jedan šta ne? ja i stara smo znali cijeli tjedan tako rucno tucati orahe i onda bi se žene iz susjedstva skupile za vikend i to za par sati ocistile. Kanta ona od boje (jupol i sl) ti rucno treba bar 20 min da je rucno odradiš a s ovim strojem to traje 20 sekundi!!! Tako da se sad susjede skupe vikendom i ja im doslovno za 5 minuta nagruvam da njih 10 to ne mogu ja jedno popodne ocistiti. Napominjem da sam imao srece i da mi sami orasi imaju male oscilacije u velicini.Sve orahe gnjecim s istim razmakom valjaka. Inace bi na svaku velicinu morao korigirati razmak. To bi bilo malo vise posla ali svejedno sve je bolje nego to raditi rucno jedan po jedan.

Inace,probao sam i ljesnjake stucati s mojim strojem,rezultati su također odlicni....

S cim tocno nisi zadovoljan kod svoje krckalice?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Slažem se sa tobom u nekim stvarima ali da se ne trebaju kalibrirati ,,,, hm , ako lješnjak ne kalibriraš moraš ga nekoliko puta propuštati i prebirati aku ne želiš mnogo loma ,,,,,,,,,, kako je kod oraha ne mogu komentirati jer nisam probao na veću količinu :rolleyess: a što mi ne štima kod moje ,,,,, ne otvori ga dovoljno da bi mogao ispuhati ljusku kao kod lješnjaka a dosta ostane u polovicama ljuski ako se pritisne nema čistih polovica , koje su opet na dobroj cjeni ''''''''' zato pokušavam vidjeti kako rade drugi i sa kakvim strojevima rade ??? Dva rotirajuča valjka ,,,, neznam možda je isto kao i sa jednim ,,,,,,,,,,,,,, a možda i nije ,,,,, volim čuti mišljenja drugih :prayer:
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Slažem se sa tobom u nekim stvarima ali da se ne trebaju kalibrirati ,,,, hm , ako lješnjak ne kalibriraš moraš ga nekoliko puta propuštati i prebirati aku ne želiš mnogo loma ,,,,,,,,,, kako je kod oraha ne mogu komentirati jer nisam probao na veću količinu :rolleyess: a što mi ne štima kod moje ,,,,, ne otvori ga dovoljno da bi mogao ispuhati ljusku kao kod lješnjaka a dosta ostane u polovicama ljuski ako se pritisne nema čistih polovica , koje su opet na dobroj cjeni ''''''''' zato pokušavam vidjeti kako rade drugi i sa kakvim strojevima rade ??? Dva rotirajuča valjka ,,,, neznam možda je isto kao i sa jednim ,,,,,,,,,,,,,, a možda i nije ,,,,, volim čuti mišljenja drugih :prayer:


Ja sam rekao da ja svoje orahe ne moram kalibrirati i da sam s tim imao srece. Oni koji nisu te srece moraju to raditi jer ce rezultati biti blago receno- loši. Kod mene ima nešto manje cistih polovica jezgre nego kod rucnog tucanja ali je to sve u granicama normale.Ima pokoja cetvrtina,ostalo su polovice. Nitko nam jos nije prigovorio zbog toga jer je stvarno vecina ok.
 
Z

zupa100

Guest
sutra kopam rupe za orahe, koliko duboko treba ajmo ljudi? :)

Orah se ponaša kao i svako drugo voće. Prema tome, što bude dublja ili šira rupa koju kopaš, biće bolji napredak oraha kasnije. Ukoliko ti je parcela na kojoj sadiš orahe obrađena, dovoljno je da kopaš 50 x 50 cm, ukoliko nije moraćeš malo dublje. To ti je cela matematika, što se tiče tvog pitanja!
Srećno!
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
znači širina je dovoljna kvadrat od 50 cm a dubina bi isto bila 50 tako si mislia?

ma ok skopat ću tako oko 60 jer mi se čini da je i to puno, pa malo slame i stajskog gnoja bi trebalo biti u redu a?

površina je zadnji puta obrađivana prije 40 godina i tu su bile loze...
 

Najnoviji postovi

Na vrh