• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
K

KRESO

Guest
višemi se sviđala ona kombinacija sa okretaćem al izgleda da malo je previše za devedesetku 3x14" :D a i ona zemlja koju si probo orat nekidan izgleda teža nego ova :scratch

je ova zemlja je lakša i nema vode toliko.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Počeo oranje i kod mene:
sezona-2010-foto_13023700_17389826_18362396.jpg

sezona-2010-foto_13023700_17389826_18362394.jpg

sezona-2010-foto_13023700_17389826_18362393.jpg

sezona-2010-foto_13023700_17389826_18362395.jpg


Dubina se kretala od 28-30cm..
Brzina od 7-9km/h...
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
marko a di je Claas hurli sve mora sam :D
evo išo i ja probat orat sama slanina a i dosta je zakorovljeno :D

dsc01865b.jpg

ovako to izgleda na 980 m dugačkom komadu nemože ravno nikako :rolfer:
dsc01867j.jpg

dsc01868f.jpg

dsc01869yq.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kod nas ima neizoranog hrpa zemalja. Išao sam i ja jučer malo, nešto izorao nešto je bilo previše smrznuto. Plug jednostavno nije išao u zemlju. Inače je tu bila šačerna repa a zemlja je izrazito gadna za obradu i u najpovoljnijim uvjetima. Valjda će se dati izorati nekad, premda ne vidim kad. Do sad je bilo blato, i sad ima vode smrznute gore. Ma, kak bude bude...
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
da li se smije zaoravati snijeg na njivi? ja probao prije dva dana ic orat ali nema sanse voda stoji na njivi di mi je bio kukuruz a smrznut je samo povrsinski sloj od mozda 4-5 cm dolje je hebacki mekano ja stvarn o neznam kad cu izorat za kukuruz pozzz
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
smije se, zasto nebi smio. makar neki kazu da nije pozeljno, ali kako je krenulo, i ove godine se bude kod mene snijeg zaoravao.. :|
 
B

Bobo

Guest
Puno ces gore na proljece raditi pripremu ako sad zaores snjieg... Ok, ako je malo snijega na njivi, ok, ali ako je vise od toga, taj snijeg ce se u brazdi spresati i dok se ne otopi "smetati" ce u zemlji i nece joj dozvoljavati da se pravilno slegne. na proljece ces samo propadati u takvom oranju, no to ne mora biti tako.

Spominje se isto tako nabijanje tla prilikom otapljanja snijega, jer se ispod oranicnog sloja pravi blato, a zemlja odozgor pritisce.


uglavnom, zaoravanje snijega ti donosi vise loseg nego dobrog. moze se raditi, ali izbjegavati ovakvu "rabotu"...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ovih dva-tri čak i pet cenata snijega nece raditi nikakav problem ak se zaoru, to se raspe u prevrtanju zemlje ali ako zaprdi 10-15 cenata onda zaboravi oranje, nije dobro toliki snijeg zaoravati a i da budes htio nubu islo nema sanse
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja sam lani zaoravao i 20 cm snijega i išlo je bez brige, no lani je tlo bilo u drugačijem stanju nego sad. Nisam primjetio neku razliku u obradi na proljeće. Jednu godinu sam isto tako nekih 15 cm zaorao i na to je išla repa i bila je odlična.
Ovo da se radi blato mi nije nešto nedvojbeno, jer je blatao svakako i ovak i onak dok se otopi hrpa snijega na površini i odmrzne zemlja. Ne proturiječim nikome, želim samo reči da sam zaoravao i takav deblji snijeg i nikad nisam primjetio bilo kakvu razliku u obradi zemlje na proljeće i razliku u prinosima.
Premda bi bilo dobro znati mišljenje struke o tome, no opet, u puno slučajeva struka uči od nas.
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
al kad imaš puno šta da čekam da se snjeg otopi pa če još bolje proklizavat :confused:
evo ja maloprije došo sa oranja ima snjega oko 15 cm al nemam sliku od danas
ali od jučer imam :weedman:
dsc01879g.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
ja u petak probao orati i ništa...previše zmrznuto tlo...k tome i tvrde zemlje kad se plug zapičio u zemlju traktor samo vrtio na mjestu kako je jako zmrznuto bilo...a sad je snijeg oko 40 cm tako da opet ništa od oranja do daljnjega...dobro da smo ovršili kukuruz pa nam je ostalo još 20 jutara za poorati dok se bude dalo...
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Evo sad sam se vratio sa oranja , završavam neke manje njive i ćoškove čisto iz razonode. Inače do ove godine nisam znao da oranje po snijegu može biti tako uspješno .Ova parcela je mala oko 0.6 ha okružena šumom ali mi je bio gušt , rekoh ajde da probam mada je inače vlažna ,kad ono ide ko ludo . 3 brazde ,dubina 20 do 30 ,štaće mi dublje ,brzina solidna . Ne znam kako ko ali ja baš volim ove poslove ,pogotovo noću i kad je vani hladno (pustiš dobru muziku ,grijanje ,milina) .Nisam htio prelaziti u drugu njivu da mi ostane i za poslije. :D . Nema slika , bila prazna bat a ponio sam :foto:
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Evo oral sam danas,ima snjega,5 cm zemlje zaleđeno (kora) al išlo je ljepo
dsc02030w.jpg

dsc02031eu.jpg

dsc02029aw.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

MOMOSARIC2

Guest
Evo tu sam moral u 3 spore,jel je proklizaval,inače prva brza bez imalo muke:)

Blokada? (moram još nešto napisati kaže da je poruka prekratka (sad se i sjetih jednog dobrog vica al nema veze))
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Danas sam vidio u Špišić Bukovici fendta serije 900 kako ore sa 5 brazdi prekretačem. Naravno da mu je išlo, no nisam siguran odakle se tu našao, jer teško da ga je netko kupio. No možda je, govorim o novom traktoru. Jedino nisam mogao vidjeti baš koji je, koja snaga
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Kakva blokada?

misli na blokadu diferencijala, šperu.. jesi li ju koristio?

inace, mislim da se kod mene nemoze niti zac u polje, a kamoli orat. nista dok ne smrzne. a jos ima i kukuruza za pobrati..
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh