• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Auu zoki ... što se kaže odlomio si ga na zdravo :|
Kod mene nema kamenja na njivama . Jedino što ja orem malo dublje pa me ovi moji lokalni zahebanti sekiraju kako izoravam keramiku ! Kao stare glinene posude i gluposti od pražitelja ... eh ti lokalni cugeri se svega sjete od dosade :mrgreen:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo da i ja malo upotpunim izložbu "slanine"

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

evo malo da se vidi što znači malčer.amorfa je zauzela cijeli put.

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dobre slike!

Zar ti je isplativo s tolikim traktorom orati tolike table obicnom plugom?

Znam da je okretac veliki izdatak (ali ne mora biti) jer se kroz gorivo vrati, a daljnja obrada je laksa iza okretaca, nego iza ravnjaka...

Cudno mi vidjeti veliki traktor s obicnim plugom u danasnje doba...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

na ovim tablama još nije izvršeno ravnanje pa mi premetnjak ne bi imao velike svrhe .kad ju poravnam onda će premetnjak doći do punog izražaja.inače ove naše gline vole na svakih 30 metara jarčić za odvodnju viška vode jer znaš i sam da glina slabo pije vodu.dok se sve posloži dotad ću i ja valjda naletiti na kakav dobar premetnjak.polovni plug košta da možeš kupiti manji traktor.inače ovo je rabewerk 4 brazde 4x14 i odličan je baš za tešku zemlju.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Mislis valjda na prekretac/okretac, jer plug premetnjak je sasvim druga stvar...

Nemoj shvatiti kao vrijedjanje, ali mijesas pojmove ;)
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

prekretač ili premetnjak znamo na šta se misli .naravno da ne mislim na voćarski plug koji se premiče po osovini.kod nas je uvriježen izraz za prekretač i premetnjak.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ok, nije sija, nego vrat...
Naravno da se zna na sto se misli ;)

Nema veze.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

@jd4755
Zemlja izgleda donekle kao i moja .
Koliko je teško traktoru sa 4x14 plugom ?
Da li možeš osmom brzinom orati sa Đonijem ?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

danas sam orao 8. a na onom dijelu table 7.jučer za 11 radnih sati poorao 7ha.danas me prekinula kiša taman kad je klizanje palo ispd 12 % i kad sam 8brzinom hvatao 6km/h.nema veze kad smrzne ćemo nastavimo.a to mi je strnište tu bi bar trebalo ići.probao sam sojište ma nema šanse tu mi zemlja još gora a i iza soje se teško ore a i balavo je.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ima u mojoj okolici nekojiko Đonija 4755 i kada uspiju orati osmom sa 4x14 plugom to je odlično.
Naravno govorim o nekom jesenjem oranju a ne o prašenju stranjaka .
Samo da ja stavim oranje na tapetu ... ali ne , treba još repu povaditi i žito sijati ... onda tek oranje .
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

mala nadopuna.danas u traktoru slušajući predizborna blabla razmišljam kako bih s uživanjem radio da bar imam donekle normalnu zemlju .naš proizvod u konačnici ima istu cijenu kao i onaj iz Baranje , Osijeka ,Vukovara ili Virovitice.LJudi koji nemaju takvu zemlju ne mogu shvatiti koliko je teško od te "slanine"napraviti sjetveni sloj.Naši troškovi obrade ,kvarovi,lomovi i ostalo su daleko veći nego na nekim "normalnim" tlima.samo neznam dokad ću to moći nadoknađivti dobrim prinosima.kad bi bar poticaji kad su već po hektaru uzimali u obzir i kat. klasu zemlje.
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Ima u mojoj okolici nekojiko Đonija 4755 i kada uspiju orati osmom sa 4x14 plugom to je odlično.
Naravno govorim o nekom jesenjem oranju a ne o prašenju stranjaka .
Samo da ja stavim oranje na tapetu ... ali ne , treba još repu povaditi i žito sijati ... onda tek oranje .

Pa taj JD je skorom u rangu tvoga MF(190 konja),tih 4X14 i ide,jeste da je zemlja teska,JD8100 sa 4X16se dobro drzi u slicnoj tako teskoj zemlji(skorom iste snage),desi se da okrtaji padnu pa iz 7mog moras se preci u 6ti stupanj,ali brzina 6-7km/h se odrzava.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Auu , to je tek tema !
Kada bi se mogao zamjeniti samo na dan-dva sa ovim ljudima što imaju iole lakšu zemlju od moje , samo da vidim razliku .
U jesen recimo poorem i uđem u njivu sa tanjuračom ... kukuleleee ... onda sam si tek napravio frku .
Tanjurača je velika i teška i u friško oranje ide do osovine. Naravno da se može držati na kotačima , to i radim ali opet nakon dva traga tanuranja dobijem samo kocke i kockice zemlje . Nema tu ništa sitnog materijala . Ovo oranje kukuružnjaka sam obradio direktno sa rotosemom . To mi je bilo prvi puta u životu da sam išao u sjetvu žita direktno u oranje . Mogu reći da mi se sviđa ... jedan prohod po njivi i posijano . Da sam to tanjurao tko zna da li bi se do sada vratio sa njive jer bi se samo vrtio i vrtio pokušavajući usitniti zemlju . Do sada sam orao samo za zimsku brazdu jer se te moje slanine jedino mogu preko malo žešće zime raspasti i pretvoriti se u mrvice .
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja si pomažem plodoredom.Gledam da ovu glinu orem po ljetu ,potanjuram jednom i ostavim do jesenske sjetve.Onda sijem u idealno i mogu rano sijati.Taj plodored bi išao uljana repica-pšenica- oz.ječam-ulj.repica.
Iza kukuruza jari ječam u proljeće a po ječmu može repica a može i ozimi ječam.ove jeseni sam sijao ječam po soji ali je soja ranije došla pa se ranije oralo pa se zemlja uslijed sunca i kiše prilično uredila.Stari ljudi su govorili zemlja je "orna".Nisam davao puno pažnje,mislio sam sve će to KS napraviti ali nekad ne ide na silu.Naše gline uopće ne smio obrađivati vlažne a to je od 15.10.-01.06.Što manje gaziti i smanjiti broj prohoda.Ja sam ove jeseni posijao 35ha repice samo podrivao ,1 trag tanjurače odmah iza podrivača te 01.09. sjetva iza rotodrljače.Ta repica sada ne mož bolje izgledati.Isto tako sam posijao i jednu tablu oz.ječma.Podrivao iza jarog ječma i ostalo.U pravilu ne sijem u jesen u friško oranje.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

sjetva ječma 15.10.2007.mogao sam i ranije ali sam se bojao lisnih ušiju.

Obrisan neispravan link.

uljana repica15.10.2007.

Obrisan neispravan link.

uljana repica prije nekoliko dana

Obrisan neispravan link.
 
S

sapat

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

jd4755 kaže:
sjetva ječma 15.10.2007.mogao sam i ranije ali sam se bojao lisnih ušiju.

Neki dan je bilo u večernjaku upozorenje poljoprivrednicima u Brodskoj županiji da pregledaju usjeve zbog velike pojave lisne uši
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

sad će njih zima i snijeg srediti ako ih ima.
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ROKI kaže:
Krx kolko ti troši MF i reci mi kolko si duboko orao? Po meni je to jako plitko.


Roki kao što se i vidi po slici zemlja je super lagana i orana je za sjetvu tako da dubina nije toliko bitna a ni oranje u ovom slučaju...da i potrošnja je zanemariva

Da te ispravim nije bilo oplazina nikakvih....rekao bih da ove daske nikako ne pogoduju takvim vrstama pjeskulje jer ne ztrpava biljne ostatke u ovom slučaju zelena gnojidba od ostataka vršidbe zobi..tako da sam smnjio sa ureom ;) stvar je u tome što je zemlja pod nagibom i vertikalno i okomito i uzduž i popreko ili ti koda su bunkeri kopani...inače je tu bio stari tok Orljave koji je krčen i zatrpavan ali trebalo bi tu još par stotina sati buldožera da se ti izravna...tu ima sigurno preko 5 vrsta zemlje tako da mi je to definitivno najlošija zemlja ali po urodu se nebi tako reklo...

Od svih komentara bih se djelomično složio samo sa Brankom koji je u pravu za brazde jer se radi o tek doveženom plugovima bez potrebnog remonta koji je tek uslijedio ovih dana prije početka zimskog oranja pluga loših špiceva(1200kn-200kn-komad) te prepakivanja cilindra a i najiskrenije nije bilo vremena za remont osim osnovnog(podmazivanja..itd..)jer taj dan je poorano i posijano tako da je predsjetveno oranje u ovakvoj zemlji najmanja stavka za komentare o dobrom oranju za koje ja sa pravom mogu reći da znam kako izgleda..
Inače evo malo zimskog oranja...dubina oko 30(zbilja nema potrebe za većom)...potrošnja 35 litara na dva jutra...dosta proklizavanja kišica je bila prisutna pogotovo pred kraj

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

vidim ja da taj tvoj mf vuče plug bez problema ;) hmm sve mi se više svidja mf :D
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh