• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Već duže vrijeme ja pokušavam objasniti da ovaj traktor ima iznenađujuće kapaciteta za svoje kile i snagu8bez obzira na zemlju da mi nebi zlobnici odmah skakali u usta)...imam stalno neki osjećaj da svoju snagu strašno prenosi na podlogu u taman onom omjeru u kojem bi trebala biti tako da mu je i ovih 12 brzina skoro pa dovoljno...
...veoma sam zadovoljan sa traktorom...omjer uloženog i dobivenog je definitivno bestbuy što trenutno tržište može ponuditi..
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

i ja mislim da je ok smo mi se čini da troši malo previše ili? :scratch
mislim ono moj IMT 575 troši oko 13-17l na jutro sa 2x14 V&N ,a radim skoro pod punim gasom :roll:
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dobro je!

A sto se snage i primanja gasa tice, i sam sam se uvjerio da traktor u oranju prima gas kao da se vozi po asfaltu, i to u 4 radnoj...
 
P

Picek

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

krx pozega kaže:
Već duže vrijeme ja pokušavam objasniti da ovaj traktor ima iznenađujuće kapaciteta za svoje kile i snagu8bez obzira na zemlju da mi nebi zlobnici odmah skakali u usta)...imam stalno neki osjećaj da svoju snagu strašno prenosi na podlogu u taman onom omjeru u kojem bi trebala biti tako da mu je i ovih 12 brzina skoro pa dovoljno...
...veoma sam zadovoljan sa traktorom...omjer uloženog i dobivenog je definitivno bestbuy što trenutno tržište može ponuditi..
zar si sumnjao u finsko znanje i proizvodnju traktora?
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Picek sve više mi se sviđaju te tvoje/naše Naše Valtre dao Bog da poživimo još koju pa se budemo nekaj i zdogovorili ;)
...uglavnom izbor je sužen na AGCO corporejšon....ako baš budem htio dajca onda ću si kupit fenda
;) :mrgreen:
...šalu na stranu ali ima puno istine u onim tvojim izjavama "sa početka priče" o kvaliteti Valtrinih traktora i sve me više hvata dojam da kad bi trebalo poslati traktor i AGCO grupe da pomrsi račune đoniju da bi to bila Valtra...svakog za nešta ali bi Valtru definitivno bacio u vatru...onu T131(trljam ruke)...jooooooj...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Prednji pogon bi bio više nego poželjan kada su takvi uvjeti :| .
 
Č

Čugi

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Znam, ali šta je tu je :( , dosta je zajebano održati pravac, jednog dana biće i nešta sa prednjim pogonom....
 
A

Axial

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Do sada sam mislio kako mi zemlja bas i nije najbolja, ali nakon ovih par stranica i odlicnih slika 4755 i drugih u oranju sada mi se cini da radim na laksoj zemlji. Kada orem sa 4x14 premetnjakom dole nizbrdo ide 9./10./a nekad i 11. brzinom a gore uzbrdo ide 8./9./10. Kvaliteta oranja ponajvise ovisi o vrsti i trenutnom stanju tla, i potpuno se slazem sa 4755 koji tvrdi da moramo paziti da ne sabijemo tlo nepravovremenom obradom. Inace amerikanci su utvrdili da u principu trajno sbijanje poljoprivrednog tla uzrokuju osovinska opterecenja veca od 10 tona a to su u pravilu poljoprivredni kombajni. Zato je vazna velika gazna povrsina guma kod kombajna (sto veci promjer i sirina) i naravno sto manja masa da se osigura flotacija (prevedeni izraz iz engleskog flotation).
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Flotation se prevodi kao lebdjenje, ali se kod nas u narodu kaze "plivanje" po njivi...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo i axial je napisao PREMETNJAK a nije iz našeg šora.
 
A

Axial

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Mislim da sam pojam premetnjak prvo cuo kod prof. Culjata. Zaista izvanredan covijek, zna se nasaliti na svoj racun. Tako je bilo i sa pojmom "vlaga kukuruza", za to se trenutno padalo na ispitu (pravilan pojam bio bi "sadrzaj vode u kukuruzu"). Kada te izraze tako naucis, zauvijek ti ostanu, (mislim da bi adekvatna poslovica bila da je tesko starog konja nauciti kola voziti).
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja sam takva osoba da bih tom profesoru tupio dan i noc dok ga ne bih naucio sto je plug okretac, a sto plug premetnjak...

Bio bih u pravu, i niti jedna komisija na svijetu me ne bi srusila na tom ispitu, a "starog konja" kako kazete, bih naucio voziti kola...

Nisam to jednom napravio, jer ima puno ljudi koji mijesaju pojmove i misle da je to svejedno, a nije niti blizu jedno drugome ;)


Sjetimo se samo malcer <-> tarup analogije i bit ce sve jasno ;)


Medju nama je to ok, i sad cu presutjeti to, jer vidim da mnogo ljudi govori tarup za malcer i premetnjak za okretac, ja tu ne mogu nista soliti pamet, ali vilom uputiti na nepravilnosti...

jednom profesoru to nikako ne bih oprostio...
 
P

Picek

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

jd4755 kaže:
jel MILE ČULJAT iz Osijeka
da

Bobo kaže:
Ja sam takva osoba da bih tom profesoru tupio dan i noc dok ga ne bih naucio sto je plug okretac, a sto plug premetnjak...



jednom profesoru to nikako ne bih oprostio...
zato što si tvrdoglav dozlaboga..
a ponekad i nije loše pokazati malo poštovanja prema instituciji poznavanja mehanizacije u Hrvata ;)
a doktor Čuljat je upravo to, institucija...
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Neka je institucija kolika god hoce, kad mijesa dvije potpuno iste stvari... Jesam, tvrdoglav sam ali takve elementarne stvari mijesati ne mogu oprostiti nekom profesoru, koji bi trebao tu "instituciju" predstavljati kako bog zapovijeda...

Plug prematnjak nije ista stvar sto i plug okretac, kao sto tarup nije malcer. TOCKA. Ne postoji taj profesor/doktor na svijetu koji ce mene ili ikoga tko se imalo kuzi u mehanizaciju uvjeriti u suprotno. NE POSTOJI...

Ne moze ljudima biti isprika to sto se plugovi premetnjaci rijetko ili uopce ne koriste u opcem ratarstvu, nego samo u vinogradima i vocnjacima. A ulogu bas na tim mijestima su dobili V- plugovi, tako da je premetnjak skoro pa putpuno izbacen iz upotrebe i onda je odjednom premetnjak vracen, ali u potpuno drugom znacenju... Recimo, moj profesor poljoprovredne mehanizacije na faksu nije niti htio cuti o tome kako su npr. plug premetnjak i plug okretac/prekretac jedno te isto. Takodjer nije htio da se koristi izraz "Atomizer" za vinogradarsko-vocarsku prskalicu, jer je atomizer samo dio kompletnog stroja. Moji s godine i mnogo ljudi prije njih je padalo na ispitima bas zbog "Atomizera" jer nisu znali sto je to... Imam losa i samo losa iskustva sa mijesanjem pojmova i zato sam tako tvrdoglav, jer je bas i moj profesor bio...


Mogu tu na forumu pisati isto sti i vi radi lakseg sporazumijevanja, i to mi ne smeta, ali kao sto rekoh, volim ukazati na nepravilnosti...
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

plugovi premetnjaci(okretni)imaju prednost u tome sto iza njih polje ostaje dobro poravnato,a to je povoljno za sjetvu ili sadnju i za žetvu(berbu)usjeva.Oosbito su pogodni za oranje manjih parcela i onih neravnih oblika.u praksi se upotrebljavaju plugovi premetnjaci s potpunim okretanjem 180 stupnjeva.Okretanje se izvodi pomocu hidraulike traktora.Potpuno okretnji premetnjaci imaju do 10 pluznih tijela,a plugovi ravnjaci do 18 plužnih tijela.Premetnjaci većih od 5 pluznih tijela izrađuju se kao polunošeni,sto vrijedi za ravnjake veće od 6 pluznih tiječa.Modernih plugovi rade po dogradnom sustavu.za obje vrste priblizno su jednaki i razmaci izmedu pluznih tijela i slobodan prostor od zemlje dod gredelja pluga.

P.S:premetnja i plug okretač je ista stvar samo je stvar u nazivima...to je modernije izraz okretač dok su nasi stari to govorili premetnjak...
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ako sutra budem isao na selo, uslikat cu ti plug premetnjak, pa ces mi ti reci da li je to isto ono sto i plug prekretac...

zasto se uopce raspravljam, kad sam u pravu?
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

A da taj tvoj plug premetnjak nije možda pomični plug za vinograde (npr. Olt PTO 2x10") doktore Bobo? Cjepidlačiš previše. Nitko od nas ovdje nepriča o tom "premetnjaku" tj. pomičnom plugu nego samo o okretačima, a ako netko i kaže premetnjak umjesto okretač mislim da svi znamo na šta se misli. Kad si ti tako stručan i voliš cjepidlačiti de mi reci kakav je to zakretni plug? ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

premetnjak JE pomicni plug. Tocnije ovakav:

Obrisan neispravan link.

Plug se prebaci u dvije desne rupe i odorava tocno iza lijevog kotaca traktora. Idealno za vocnjake, vinograde i odoravanje nezgodnih medja u ratarstvu. Ovaj plug se cijelog svog vijeka koristi kao normalan a ja sam ga posudio jednom, dvaput kad smo orali po sljiviku, da odoremo blizu debala.

A nisam niti rekao da sam strucan, ali da cjepidlacim, istina je, to ne pobijam. Izraz zakretni plug prvi puta sad cujem, ali bih na prvu rekao da je to "Vario plug" ili nesto tome slicno. Nemam pojma, nisam strucan...

Tvrdoglav sam ko magarac, cak i vise, ali ne volim kad mi Picek trlja u nos da je neki profesor doktor tako rekao i da tako mora biti. Nije istina da je premetnjak i prekretac jedno te isto i sinoc sam izgubio zivce...

Znam da ljudi govore premetnjak i na forumu to mogu trpiti, jer se takav izraz udomacio, kao i tarup prokleti ili atomizer. Ali sam takodjer napisao da jednom profesoru takav gaf ne oprastam, kao sto profesor nije oprastao nama studentima.

Eto, danas sam uslikao plug premetnjak, da oni koji su jos tvrdoglaviji od mene vide o cemu ja pricam...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh