• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Oral bi tu Same s 3x16'' :mrgreen: :!: :mrgreen: :!: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

ma ko mina bi orao...
evo jedna iz kabine kako lijepo se rasipava; ;)
Obrisan neispravan link.
 
J

jokapz

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

A ja bi sa Zetorom vuko najmanje 4 brazde i to prekretać ma sala 2 su mu taman
Sve u svemu jako dobro oranje..... ;) ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Oranje,oranje,oranje...

THOMPSON :mrgreen: :mrgreen: :D
Super zemlja i oranje.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

mario kaže:
THOMPSON :mrgreen: :mrgreen: :D
Super zemlja i oranje.
da me nisi s nekim zamjenio :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :!: :blackeye :mrgreen:
zemlja je jako dobra za oranje ali kad treba dat dobar urod mora i biti puno kiše inače niš od uroda :blackeye
oranje ma ide ko curka sada je kod mene najljeope vrijeme za orat..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo i kratki filmič oranja ;)
[youtube:x0xkg7sy]nQ3NjWrd4Jo[/youtube:x0xkg7sy]
 
Č

Čugi

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Savršeno! :D Kod mene je skoro uvek tako, jbg, takva je zemlja. :mrgreen:
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Re: Oranje,oranje,oranje...

tražim odgovor na pitanje u vez kojeg se ja i tata uvijek malo zakačimo u sezoni oranja
de mi recite da li španeri dok se ore moraju biti otpušteni do kraja ili na pola
oremo s ursusom c-355 i plugom posavcom 2x12"
primjeti se razlika u oranju i samom trktoru i pogledu na njivu
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
Re: Oranje,oranje,oranje...

kad dobro naštelaš plug oreš bez španera,oni ti služe samo za transport,a ako ih pritežeš u oranju,mogu biti samo smetnja
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Re: Oranje,oranje,oranje...

da ali ja ih koristim samo dok plug ne naštelam kak treba poslije ih možeš skinut i bacit tako da ih i ne koristim dok orem ali to se mom tati ne da reč pa kad on ore to plug bježi u lijevu stranu da ubij bože pa čak bude i neodrezane zemlje da slikovito pprikažem u slijedečem prolazu lemeš od prednje brazde ne dolazi do zida brazde prethodnog prolaza
nego je odmaknut u neorano 5-15 cm
da vam u kratko opišem kako ja štelam plug:
kad dođem na njivu vidim da li treba njivu razorati ili naorati,prije nego krenem produžim topling polugu dok prednji lemeš ne bude podignut od zemlje za debljinu 2 prsta,španer otpustim toliko da kraj prednjeg lemeša bude od unutarnje strane zadnjeg kotača 5cm odmaknut prema unutra te krečem,desnu ručicu s navojom produžim dok zid brazde ne bude pod kutom od 90 stupnjeva u odnosu na dno brazde te polako doštelavam dok se ne poštela kako treba jer kod mene imate različite zemlje da ubij bože.
trenutno što radimo zemlju u najmu nikad nije orana dublje od 15 cm i to najbolji komadi te je u katestrofalnom stanju i po izgledu i plodnosti
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kad je plug ispravan i dobar, te dobro naštelan, španeri nisu potrebni, al nikako nesmiju biti zategnuti, nito otpušteni do kraja, moraju biti labavo da plug ima svoj manevarski prostor!
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

E da vidim i tog majstora koji ce s mojim dvobraznjakom orat bez desnog spanera dotegnutog ;) :roll:

Ako imas pomotan plug, ili cak razlicite lemese, plug moze zanositi u stranu samo tako. Ako je plug dobar, on sebi mora praviti prolaz i spaneri nisu potrebni. Dok je moj plug bio ispravan, u dvoristu si ga mogao otprilike nastelati bez problema, no kad smo ga smotali, vise to nije to. A posto je spaner dotegnut, kad traktor naidje na neku neravninu, plug ide za traktorom, jer nema na spenerima lufta i tako se pravac u brazdi iskrivljava, i rjetko na kojoj njivi mogu izvuci ravan prolaz. Da o otvaranju naora niti ne pricam...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Tak je bobo, isti problem kod mene s onim velikim Fop-om 2x14'', malo su daske navarivane i odmah je na španeru, a kaj ču kad bolje nemam!
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Re: Oranje,oranje,oranje...

ŠANANA IMT 565 kaže:
Kad je plug ispravan i dobar, te dobro naštelan, španeri nisu potrebni, al nikako nesmiju biti zategnuti, nito otpušteni do kraja, moraju biti labavo da plug ima svoj manevarski prostor!
tako je šanana plug mora imat svoj manevarski prostor al kad je smotan onda španeri su potrebni
pa malo mi je zadnja brazda smotana jer takvog smo kupili a nismo odmah primjetili a i daske su bile u lošem stanju pa smo ih navarivali
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ako traktor može trpjet plug na španeru, jer ga onda vuče od jarka k oranju, ak može da se sasvim lijepo izorati, tak da na to netreba trošit živce previše jer ima puno važnijih stvari, važno je da plug zatrpa sve da nema razvoja štetočina na površini!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
E da vidim i tog majstora koji ce s mojim dvobraznjakom orat bez desnog spanera dotegnutog ;) :roll:

Ako imas pomotan plug, ili cak razlicite lemese, plug moze zanositi u stranu samo tako. Ako je plug dobar, on sebi mora praviti prolaz i spaneri nisu potrebni. Dok je moj plug bio ispravan, u dvoristu si ga mogao otprilike nastelati bez problema, no kad smo ga smotali, vise to nije to. A posto je spaner dotegnut, kad traktor naidje na neku neravninu, plug ide za traktorom, jer nema na spenerima lufta i tako se pravac u brazdi iskrivljava, i rjetko na kojoj njivi mogu izvuci ravan prolaz. Da o otvaranju naora niti ne pricam...
točno tak bobo..na onim slikama gdje sam orao s OLtom isto me je vuklo na sve strane jer plug ima željeza od 16cola nekog pluga a on je 14..al orao sam naor i bio je ravan ko mina prve brazde bar a poslije jebiga bio mi je zašpana i kad se traktor malo podignuo ode pravac...al kako bod te vuče prvu brazdu možeš izorat jako lijepo...
Obrisan neispravan link.
al me vukao kad sam orao orvu brazdu,al jedom kad me povukao traktor je dalje tako išao,malo sam bolje okrenuo volan lijevo i tak ide..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Tak imene zajebava onaj IMt 2x14'', recimo traktor bez prednje s njim nebi mogao normalno orati, pogotovo razor jer bi ga odvuklo u drugi jarak.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

ŠANANA IMT 565 kaže:
Tak imene zajebava onaj IMt 2x14'', recimo traktor bez prednje s njim nebi mogao normalno orati, pogotovo razor jer bi ga odvuklo u drugi jarak.
moj djed s njim ore s MF 590 bez prednje vuče.al kod njega je problem što njega vuče van brazde a ne na brazdu :mrgreen: kako mu paše koji traktor tak ga vuče,al daj se malo igrao s njim mislim da bi se dalo to poštelat..
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pa ako vuče u poorano nakosiš ga više da gleda van, ak vuče u nepoorano ''odbrazdiš'' ga malo. I stari se uvjek s tim zezo i uvjek moraš držat volan više ljevo, sad sam naštimo, ideš bez španera noramlno napraviš da ima plug 20cm lufta, prednji točkovi stoje ravno i dosta je lakše za vuć.

Malo čudno možda izgleda za vidit, stoji koso a ne paralelno s traktorom, ali 2 brazde nemožeš napravit da budu ravno jer se sile opterećenja i vuče nemogu nikako poklopit.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
Re: Oranje,oranje,oranje...

petar kaže:
Pa ako vuče u poorano nakosiš ga više da gleda van, ak vuče u nepoorano ''odbrazdiš'' ga malo. I stari se uvjek s tim zezo i uvjek moraš držat volan više ljevo, sad sam naštimo, ideš bez španera noramlno napraviš da ima plug 20cm lufta, prednji točkovi stoje ravno i dosta je lakše za vuć.

Malo čudno možda izgleda za vidit, stoji koso a ne paralelno s traktorom, ali 2 brazde nemožeš napravit da budu ravno jer se sile opterećenja i vuče nemogu nikako poklopit.

Tata mi kaže da je dvobrazdni plug najteže uštimat. Dali je istina neznam...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh