• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Lomili su majstori i kuhn-a puko ko staklo
 
S

sapat

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

robert kaže:
sapat,pa kaki su ti to plugovi,kad si ih tri promjenio...
... jednostavno, "pametno" prodaš stari i onda si kupiš novi... 8) ;) mi često obnavljamo mehanizaciju
 
F

fendt

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

nepostoji takav koji se neda slomit.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

@Ratarko: davno je to bilo, i sad se sjecam da si pricao da vogel nije za velike traktore, bar u tvojoj zemlji...
A kad si sad napisao da si polomio onaj gore "vrag" sad mi pogotovo dodje zlo, kakvu zemlju imas...

Taj plug bi kod mene pjevao na 4x42" s tvojim traktorima... ;) 8) Na kojoj god hoces dubini, i pri bilo kojoj radnoj brzini...


A sto se svih plugova tice, svaki se moze polomiti... SVAKI...
 
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

taj moj imt,sam par puta vec vario....
Eee..sapat lako tako kad se ima...jel...sad jos malo i novi traktor..... ;)
 
S

sapat

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

robert kaže:
taj moj imt,sam par puta vec vario....
Eee..sapat lako tako kad se ima...jel...sad jos malo i novi traktor..... ;)

e da i kod mene je imt par puta platio životom ;)
... da da ima, ima se :roll: ništa od tratora ove godine
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

E kreso, znam ja luksinog kuhna, nije mi los plug to, ja hvalim vogel, ali to zbog toga sto su meni dobri, ima i drugih dobrih plugova.

kazes kuhn je tezak, bome je i vogel tezak, ali to ima veze s time koju kategoriju pluga uzmes(jaci i veci=tezi).

takodjer nece ni u zemlju vogel ic, ali kad se to dogodi onda ljepo 500 kn/kom u djep i novi lemesi i nemas vise problema, zato neki plug moze ic u zemlju drugi ne.

neznam tko je napisao vogel za male traktore s 3 ili manje brazdi???
ne razumijem, mali vogel je jeftina izrada, i losija kvaliteta, ali dobijes gta jeftimo, za trobrazdnog prekretaca 1050 se vec moras i dobro izbeljit, ali daleko je to od toga sto pricate.
ja kazem vogelovi prekretaci od 3 na dalje brazdi su zakon.

moj 5br je kostao 170000 kn, i da ne valja???
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Heh, bas sam s TX-om jucer komentirao kako je puno isplativije kupiti vogela 950 3x12", 14", 16" nego recimo IMT plug 3x14" Vogel je u istomo cjenovnom rangu, a za svoje novce se dobije vrlo dobar plug, podesivog radnog zahvata s braznim kotacem, dok s druge strane dobijes IMT plug, koji, kako smo i vidjeli sa nedavno postavljenih slik, puce svuda, sto me iznenadilo...

No, ne kazem da je vogela tesko polomiti, no, u svakom slucaju, teze... a bolji plug ohoho, 5 puta. I jos uz nadoplatu idu i resetkaste daske i pretpluznjaci, o cemu IMT moze samo sanjati ;)

Josipe, kako mislis da su manji vogeli nekvalitetniji od velikih? Sve je to isti materijal, samo drugacija konstrukcija, i po broju brazdi ovisi i jacina grede... bar mislim.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dečki, može li jedno glupo pitanje:
-čemu zapravo služe pretplužnjaci?

Pri nama kad treba podorati kukuruzovinu ili iza berača skidaju se i crtala da se ne štopa, a kak se nebi pretplužnjaci štopali?
 
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

pretpluznaci skidaju gornji sloj zemlje od 5-8cm,i bacaju ga na dno brazde,tako da sav gornji dio pokupe di su biljni ostaci,i nista se ne vidi nakon oranja osim zemlje,gotovo da su svi biljni ostaci 100% zaorani..ja bez njih nikad ne radim.nekad mi se stopaju,kukuruznjak uglavnom zapalim il potanjuram,jedan komad nisam dirao di mi je bilo kukuruza,pa mi je u prosjeku stopalo jednom u jednom krugu.zavisno o klirensu pluga,udaljenosti pretpluznjaka od daske,velicini crtala,plug ce se razlicito i sztopat.meni se pretpluznjaci znaju stopat,crtalo nikad
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

robert kaže:
pretpluznaci skidaju gornji sloj zemlje od 5-8cm,i bacaju ga na dno brazde,tako da sav gornji dio pokupe di su biljni ostaci,i nista se ne vidi nakon oranja osim zemlje,gotovo da su svi biljni ostaci 100% zaorani...

ZRINE: Citaj! Kad sam ti lijepo govorio, ti nisi vjerovao...

@Robert: Imao si negdje sliku kako je orano bez pretpluznjaka i s njima, pa se naocigled vidi razlika...

@ZJ: Neki proizvodjaci tvrde da je ono pero iznad daske sto "skida" zemlju zamjena za pretpluznjak, no to je samo kod nekih tal, dok pretpluznjaci rade na svim tlima i u svakom slucaju bolje ot tiih pera...
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ispravljam sam sebe, dobri su i mali vogeli, ali nemojte se zavaravat, i za dobar 3br ravnjak treba dat makar 20000 kn s resetk daskom i pretpluznjacima, jer ljudi su kod nas uzimali one za 12000 pa su bili jako niski, stopali se jako.

kod vogela imas vise kategorija plugova, obzirom na visinu duzinu i debljinu grede, i to ne ovisi o broju brazdi, jer mozes uzet jaci trobrazdni plug i slabiji 4-brazdni, mogu biti i isti.

vidi se razlika gdje je orano s pretpluznjacima, a gdje nije, kad se ljudima u kukuruzini stopa rade kardinalnu gresku, a to je da dizu pretpluznjake gore, vec ih treba spustiti da imaju vise mase i nece stopati.
oni naravno zahtjevaju vise konja po brazdi, ja ih rijetko kada skidam ali zna se dogodit (ovo zadnje blatno oranje sam ih morao skinut jer se guralo blato) inace su uvijek gore, i toplo bi ih preporucio na svaki plug.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: Oranje,oranje,oranje...

Možda ima jedno bolje riješenje od pretplužnjaka. Vidio sam u Gudovcu na jednom plugu ispred svake daske je imao disk, montiran tako da se može okretati, postavljen u isti kut kao i daska, kao tanjur na tanjuračama, bez zuba, bio je kao i pretplužnjak, malo nagnut prema naprijed no razlika je što je bio sasvim blizu daske. Čovjek je jako hvalio taj sistem i rekao je da ima manji otpor nego pretplužnjaci, a biljna masa se sa zemljom (ovisi koliko ga spustiš) jednostavno okrene sa diskom i padne ispod svega pa na kraju ne ostaje ništa vani. Volio bih to vidjet u radu, vjerujem da funkcionira, osobito s kukuruzovinom...
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

dost mi je crtala sto se okrecu na plugu, i to je previse, ti diskovi su mozda dobri, ali kad bi ja omao 10 tih diskova na plugu uvijek bi makar jedan bio u kvaru, a da ne kazem ko bi lezajeve namjenjao na tome.

na plugu sto manje komplikacija to bolje, manje se toga moze pokvarit, zato su pretpluznjaci dobri, njih ne moras ni gledat, jedino sto i oni imaju lemese, a bogami i taj lemes dodje 200 kn.
 
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ne vjerujem da disk radi bolje od pretpluznjaka...jer pretpluznjaci su zaobljeni,disk nije,pa bi volio vidjet kako to radi,ali mislim da prepluznjaku zamjene ipak nema
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ljudi samo se naučite orati na radnu dubinu pluga i ne trebaju vam niti diskovi niti predplužnjaci :mrgreen:
One male daske iznad brazde rade savršeno zatrpavanje biljnih ostataka ali kažem treba orati da one " vide " zemlje a ne da se vozaju bez veze po njivi :blackeye
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

nemas uvijek potrebe duboko orat, sta kad prasis strnjake, onda bome nevide zemlje?

dobri su pretpluznjaci za kukuruzovinu, zakon, bolje zaorava nego bez njih i rahlije je oranje puno.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Nikada ne prašim strnjake sa plugom .
Razmišljao sam pri kupovini pluga da li da uzmem predplužnjake ali učinilo mi se komplicirano jer sam kod puno ljudi vidio da su ih poskidali da bi ih tri dana kasnije opet stavili i tako u krug . Još nisam požalio za njima ali razumijem vas kada kažete da rade dobro svoj posao .
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

SLIKE NARODE SLIKE DAJTE DA SE VIDI O KOJIM RAZLIKAMA GOVORITE........ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :!: :D :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

robert kaže:
ne vjerujem da disk radi bolje od pretpluznjaka...jer pretpluznjaci su zaobljeni,disk nije,pa bi volio vidjet kako to radi,ali mislim da prepluznjaku zamjene ipak nema

moj susjed je kupio imt 3 brazde mislim 12 cola i ima na sve tri brazde taj disk, on izgleda poput tanjura znači udubljen je, bum ga pitao kak ide zaoravanje kukuruzovine i bum poslikal pa metnem
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh