• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: Oranje,oranje,oranje...

Jožek, kojom brzinom si malčirao sa zetorom? Jel je to bilo pobrano s kombajnom bez sječke ili je bilo djelomično sječkano prije malčiranja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Re: Oranje,oranje,oranje...

Oranje s kotačem ima smisla kad imaš dugački plug i regulaciju hidraulike preko donjih poluga. Uz to, i dovoljno težak traktor da mu netraba transfer težine pluga. I klin tada na gornjoj poluzi ide u šlic rupu na plugu.
Na dvobrazdnom plugu mi to nekak baš nejde :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Oranje,oranje,oranje...

ako smijem pitati,što je šlic rupa na plugu ?
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: Oranje,oranje,oranje...

zjockoo kaže:
Jožek, kojom brzinom si malčirao sa zetorom? Jel je to bilo pobrano s kombajnom bez sječke ili je bilo djelomično sječkano prije malčiranja?

kukuruz je bio pobran vučenim beračem te sam samo skorigirao žilave stabljike, a za brzinu ti nebi znao točno reći
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
Re: Oranje,oranje,oranje...

Joka ispričavam se što opet kasnim:
[youtube:3ope58rz]fPeCKcz5bW4[/youtube:3ope58rz]
[youtube:3ope58rz]7SlsfG3Qr5E[/youtube:3ope58rz]
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Slike mog današnjeg oranja:
81021710.jpg
17937055.jpg
bca2a535.jpg

82822ed4.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

zsolin kaže:
hm.....posto sam stvarno davno orao sa kotacem zaboravio sam vec kako se onda plug ponasa.


Ali ja racunam kada stavim kotac,odredim iza dubinu i na toplinku naredim koliko ce prednja ici dolje,mislim da ce plug i u uvali ici onoliko koliko treba u zemlju.
Jer traktor cim dode u uvalu pa se pocne penjat gore sa toplinkom ce gurati van plug--zar ne?

I ovako kada orem bez kotaca cjeli plug je oslonjen samo na polugama,pa kada mi bude necista brazda -kada kotacom naides na busu on vadi plug odmah.


Imam kotac od drugog isto okretaca cu sutra to prebaciti.
Zsolin, imaš tam na masseyu dosta potenciometara. Onaj lijevo dolje, bar je tak kod mene, gdje ti je naslikan plug s jedne strane a s druge strane teret na hidrauliku, okreni skroz, mislim do 6 i tada ti se neće događati da recimo na uvratinama zaglibi ili iskače, ovisno od položaja traktora. I naravno, osjetiljivost hidraulika na maksimum.
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pa s kotačem će to sigurno biti puno bolje bio plug duži ili kraći jedino ti za jednobrazni ne treba.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko vidim ide to tebi svaki dan pomalo i buš ti to riješio brzo :D
kojom brzinom oreš?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

kikic MF kaže:
marko vidim ide to tebi svaki dan pomalo i buš ti to riješio brzo :D
kojom brzinom oreš?
Sad orem za pšenicu,tritikal i ječam...
1brzina gas na 1800-1900okretaja 7,2km/h....
 
J

johnycaseih

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo nekoliko slika kako se ore kod mene ovde u vojvodini u juznoj backoj!
imam i lakih i srednjih tipova zemljista za obradu i orem sa kejsom jx 95 i plugom vogel noot 3x35 i zadovoljan sam sa ucinkom i krecem se od 8 u srednjim do 10km/h u lakim zemljista na dubini od 25 do 28cm.
potrosnja goriva mi je u proseku 10lit/jutru ili 18lit/po hektaru a 1ha uzorem za 90min.














 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ma neore on tako duboko, pogledaj bolje, tako je samo na zadnje 2 slike, inače mu je točak na ostalim višlje iznad zemlje(neznam šta će mu onda točak, al ok).
I na predzadnjoj slici, vidi se razlika u visini zadnjeg i predzanjeg prolaza, odnosno 4,5,6 brazda od pluga su dosta niže..
Znači samo za potrebe slikanja :mrgreen:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,117
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
zsolin kaže:
hm.....posto sam stvarno davno orao sa kotacem zaboravio sam vec kako se onda plug ponasa.


Ali ja racunam kada stavim kotac,odredim iza dubinu i na toplinku naredim koliko ce prednja ici dolje,mislim da ce plug i u uvali ici onoliko koliko treba u zemlju.
Jer traktor cim dode u uvalu pa se pocne penjat gore sa toplinkom ce gurati van plug--zar ne?

I ovako kada orem bez kotaca cjeli plug je oslonjen samo na polugama,pa kada mi bude necista brazda -kada kotacom naides na busu on vadi plug odmah.


Imam kotac od drugog isto okretaca cu sutra to prebaciti.
Zsolin, imaš tam na masseyu dosta potenciometara. Onaj lijevo dolje, bar je tak kod mene, gdje ti je naslikan plug s jedne strane a s druge strane teret na hidrauliku, okreni skroz, mislim do 6 i tada ti se neće događati da recimo na uvratinama zaglibi ili iskače, ovisno od položaja traktora. I naravno, osjetiljivost hidraulika na maksimum.


Jel ti ores na taj nacin da je potenciometar na broj 6 i maksimalna osjetvljivost?

Ja sam do sada uvijek orao na skroz ljevo.E sada danas sam probao orati tako i to super radi-ovisno o polozaju traktora on pusta i dize plug-ostao sam iznenaden kada sam to vidio.

Ali nekako mi se to nesvida-cjelo vrijeme dok orem on ide gore dole-vjerovatno zato sto mi zadnji tocak gazi po oranju pa ide gore dole.
Sta mislis dali je problem sto on stalno otvara ventile ili nije problem?

I sto znace ti brojevi 2.3.4.5.6. Sto oznacavaju tocno?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

Da ja orem tako.
Moraju stalno žmigati strelice za gore i dolje. To se stalno događa i na ostalim traktorima koji imaju mehaničko upravljanje, samo što to kod njih nema šta signalizirati. Mislim da tu nema nikakvog problema. Problem bi bio kad bi sve tak naštimao a on nebi radio. To bi za mene značilo da nešto nije u redu, ovak znači da funkcionira kak je predviđeno. Nije to tu za reklamu, već da služi svrsi.
Ne mogu objasniti što znače ti brojevi, ali skužio sam da kad radiš s bilo kojim priključkom koji sliži za obradu zemlje, da je bolje okrenuti skroz na maksimalno. Čini mi se da je jedinica za prijevoz nekog tereta na hidraulici, no nebih htio ispasti blesav. Al tak mi djeluje, pa...
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

juce zaoravao duhan.zbog velikih padavina za vreme rasta duhana, duhan izrastao nadprosecne visine.ja ne pamtim da smo nekad imali ovakav duhan.do duse ovo je komsijin duhan(nas je bio puno manjeg rasta),al skoro svi su imali ovakve duhane.evo nekoliko slika kako sam tu "sumu"od duhana ;)
na pocetku:
na kraju: [/URL
drljece ce sve to poravnati ;)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh