• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kad orem na ravnoj njivi koja nije nakoso brazda mi je UVIJEK ravna, jer od toga patim. Ako ju odmah u pocetku ne ispravim, morat cu ispravljati pri vadjenju jedinice, pa bolje odmah srediti pravac i miran si. Imam lako obradivu zemlju na svim ravnim njivama, pa se mogu igrati s ravnanjem brazde.

Da se razumijemo, imam jednu njivu od cca 4-5 kj na kojoj nema niti jedan dio ravan, i kad u jesen orem uzbrdo tezi dio njive, prednji kraj traktora se zna propeti i zabaciti prema pooranom zemljistu, pa plug ode vise lijevo, a na toj tezoj zemlji to ispraviti ne mogu zbog laganog traktora. U tom slucaju izravnavam kraj medje ako odoravam, ili kad vadim jedinicu.

Kazem, gdje god je moguce, radim sto ravnije mogu, al ako uvjeti to ne dopustaju, radim kako mogu.

Problem zaosenja mi se najvise pojavljivao s jednobraznim plugom koji bas nije bilo lako postelati (nije imao rucku za stelanje) pa je bjezao lijevo-desno kako mu volja. No kako sam i njega preuredio, vise ni s time nemam problema.


Mislim, i u grbavom i ravnom pravcu oranja odradi se jednak posao, samo sto jedno izgleda lijepse od drugog... Kako se kome svidja, nek tako radi, al kad sam navikao da pravac bude ravan, morao sam komentirati ivicino oranje...

Nemojte mi zamjeriti ;)
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

ma to je ok bobo. svačam te ja. i ja volim da je to sve kako cabage kaže po špagi, ali hebi ga nekad mi se neda iči unazadpa izravnavat pa sljedeči prohod znam malo siječi pa se izravna i to je to kod mene recimo. ali na kraju svejedno moram izrezat za zadnju brazdu da mi ravan jarak da mi opet dođe na isto ;)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Zaoravanje stajnjaka, sve cmrlavo bilo jer je na gnoj pala kiša, a normalno nema se kad osušit...


 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Re: Oranje,oranje,oranje...

Zamolio bih te stavi sliku-dvije od pluga, i koju rijec o njemu
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Evo ovako, plug olt 2x14". Jako sam zadovoljan s njim. Visok je i ima dobar razmak između plužnih tijela. Zaorava sve živo i nemam nikakvih problema sa nabijanjem. Kad je kupovan cijena je bila prihvatljiva i isplativija investicija od kakvog rabljenog. Orao sam s njim i po suhom i po blatu bez ikakvog problema ide u zemlju. Brazda lijepo zatrpava što se i vidi iz priloženih slika. Stavim koju još kasnije da nađem
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Re: Oranje,oranje,oranje...

Razmisljam se prodat Kvernelanda 4x14 i uzet OLTa 3x14, izgleda mi sasvim ok, masivan i visok
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kakav je Kverneland, ravnjak ili okretač? Imaš slika od njega kakvih? Ne ore dobro ili?
Evo slika


 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Danas sam zaoravao gonj koji je navožen na kukuruzište:
4f96afc5.jpg
b7c64747.jpg
d74d8cf8.jpg


Oralo se malo "hrapavo" jer je bilo blato,gnoj,i kukuruzovina pa kad se to sve skupa izmiješa potrebna je bila špera ;)
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Oranje,oranje,oranje...

Konačno i ja sa oranjem.Ove godine stare navike i tradicije sam promjenil :
-odoravanje starih livada(neke orane zadnjiput prije 50. i više god.)
-zaoravanje Npk 7-20-30 u količini 150-175kg/kj i Urea do 50kg/kj gdje imam kukuruzovine

 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Oranje,oranje,oranje...

....nastavak



slikano u pokretu-predplužnjaci čuda rade-malo teže se oralo-da naravno 30cm


ovaj dio ide najteže ali dobro ispadne.,u drugom djelu zemlje lakša je zemlja
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

super to tebi ide ,odlično, a kak pretplužnjaci rade u kukuruzovini ti tvoji?



marko93 :nemoj mi više lagati bezveze,priznaj da nemožeš orati sa pretplužnjacima tu kukuruzovini+u bez malčiranja i gotovo,pa si mi rekel da buš to di je gnoj zaoraval sa pretplužnjacima bez problemos....
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko93 kaže:
Danas sam zaoravao gonj koji je navožen na kukuruzište:
4f96afc5.jpg
b7c64747.jpg
d74d8cf8.jpg


Oralo se malo "hrapavo" jer je bilo blato,gnoj,i kukuruzovina pa kad se to sve skupa izmiješa potrebna je bila špera ;)

Da, da, imal sam i sam iste probleme, 4x4 i špera, a traktor na mjestu vrti :mrgreen:
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kolko dođe taj olt-ov plug 2x14 cola? Jel znaš cijenu novoga? :? :? :?
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja ga platio prije 3 ili 4 godine 11000 ili 14 000 kn, a sad sam čuo da je oko 30 000 kn što mislim da je previše ali opet ako je kvalitetan (koliko vidim je) vrijedi te novce.
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ovo je moje oranje od pre neki dan.u stvari to je bilo doorevanje ;) .prvo sam njivu orao imt-om,aj na donjem kraju njiva je bila pre vlazna...skoro blatnjava..prosle su dve nedelje a vlaga nikako da se smanji.pa sam njivu doorao malim tomicom, koji ne propada skoro nigde :) .pa evo nekoliko slika.





 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

MATIJA CASE kaže:
super to tebi ide ,odlično, a kak pretplužnjaci rade u kukuruzovini ti tvoji?



marko93 :nemoj mi više lagati bezveze,priznaj da nemožeš orati sa pretplužnjacima tu kukuruzovini+u bez malčiranja i gotovo,pa si mi rekel da buš to di je gnoj zaoraval sa pretplužnjacima bez problemos....
Lažeš ti sam sebe kolko vidim,teško ti je priznat da ti plug ne valja ubiti predplužnjaci..
Moj plug je orao na drugim mjestima a ovo se zemlje koje su od prvog dana orane s običnim plugom pa če se i tako dalje orat...
Nemoj da ti dođem sa svojim plugom i zaorem tvog skup s Caseom :twisted:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko93 kaže:
a ovo se zemlje koje su od prvog dana orane s običnim plugom pa če se i tako dalje orat...

Ajd pojasni ovo. Zašto, zbog čega? Možda zbog kukuruzovine :mrgreen:
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

nebum se prepiral s tobom.... :axe: :axe: ja priznam da moji pretplužnjaci nisu dobri ,ali pera rade isto ko i pretplužnjaci barem moja...vidiš da i član zjoocko ima pera prava i ore kak oče bilo gdje...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ajmo djeco, lakše malo... Pretplužnjaci su dobri ako ih dobro naštelaš, ako ne onda se masa na njih namata. Jumbo pera su bolja za površine sa više biljne mase, i ako ne zatrpaju uvijek sve pod brazdu, progutaju mnogo više nego pretplužnjaci i mogu reći da sam jako rijetko trebao stati da počistim plug otkad su mi pera gore, a s pretplužnjacima u nemalčiranoj kukuruzovini više se voziš u rikverc nego naprijed, tako da... sve to ima svoju namjenu.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

tako je prijatelju...sve 5 :) :D to je istina da pera progutaju bolje od pretplužnjaka
kaj mislite zakaj onda ovi u poljskoj oru sa perima jer pretplužnjaki nejdeju dobro u friškoj kukuruzovini a nejdeju čudaj bolje u starijoj,i pogledajte nema ništa kukuruzovine vani
[youtube:1xxcpizh]yt0RsdRiMRI[/youtube:1xxcpizh]
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh