• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Plug mi stvarno djeluje......neobično.Zemlja vidim nekakva "žutulja".
Massey mi nekako čelav bez prednjih utega....Ali bitno je da kombinacija ORE :weedman:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
To je izgleda češki plug "cjevak"...11 cola, al opet nemora biti...
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Plug

Koji od domaćih plugova najbolje baca brazdu k bregu kak bi mi Zagorci rekli. Na izbor imam Olt posavac 10", Imt 755 10" i Imt jednobrazni 16". Napominjem da je oranica dosta strma.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
OLT i IMT su ti skoro pa isti,razlika je u detaljima samo,ali princip rada im je jednak,jer imaju iste daske i lemeše,a ni v rami se ne razlikuju nekaj previše.Neki su govorili da OLT bolje slaže brazdu,ali i IMT sa povišenjima dobro dela.IMT 16 je dobar,ali s njim nisam delal niti ga videl v radu,ali je sigurno da buš s njim bolje zaoral kuruznicu nego s dvobraznim 10"
@strongboy : Da ti nije možda plug krivo naštelan?Ne drži mi baš "vertikalu"
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
svaki plug od 10" bi izbjegao, jer on može samo poslužiti sa oranje poslije pšenice.......a za nešto ozbiljno nije.......bolje onda uzmi jednobrazni.......i ori pošteno......
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Čuj,tu kod nas za ove male zemlje je 2×10 dobro rešenje,ore na nekih 20-25 cm,okrene brazdu dobro,čak je ovo ljeto moj bratić oral sa 2×8 i ide gde je kuruznica malčirana bez brige.Sa jednobraznim buš dobil velike brazde i ja s njim nebi išel u proljetno oranje.Uzmi oba pa s jednobraznim ori duboko i v jesen,a ovog moreš imati za proljetno oranje i tome slično.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
jedno od rješenja je da ima 2 pluga......al sa 1 brazdom moraš dobro orati, pa smanjiš brazdu, ako neide dobro......to je barem lako, nećeš uhvatiti 40cm ako neide, uhvatiš 30cm....
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
30 cm sa jednobraznim......nema tu ekonomske računice :lol:
Ja orem sa 16 "jednobraznim,ore dosta duboko,odlično zaorava biljne ostatke... ali kao što hrvoje999 kaže, teško je to poslje izradit,pogotovo prvi prolaz.Boli i guzica i ruke a traktor po brazdetinama se propinje ko paradni konj.Imam osjećaj da će mi spone svaki tren iskočit.Samo da mi je servo to bi bila druga pjesma.(barem za ruke)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
30 cm sa jednobraznim......nema tu ekonomske računice :lol:
Ja orem sa 16 "jednobraznim,ore dosta duboko,odlično zaorava biljne ostatke... ali kao što hrvoje999 kaže, teško je to poslje izradit,pogotovo prvi prolaz.Boli i guzica i ruke a traktor po brazdetinama se propinje ko paradni konj.Imam osjećaj da će mi spone svaki tren iskočit.Samo da mi je servo to bi bila druga pjesma.(barem za ruke)

Servo je po meni, koliko dobar za ruke, toliko loš za traktor. Ono kaj kod mehaničkog prijenosa lomi ruke, sigurno ne mazi traktor, a kod serva zgubiš taj osječaj.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Hidro volan je po meni najbolja opcija koju su ikad mogli izmisliti,pogotovo kod oranja.Hidraulika more podnesti i manje šokove od brazdetina.Da imam vlastiti traktor,to bi bilo jedno od prvih "majstorija" kaj bi ugradil gore,bilo da je 533 ili veći traktor.Voziš ko gospodin.
Velika brazda je za jesensko oranje da se razmrvi do proljeća i onda je bez problema,a jednobraznim iti v proljetnu brazdu nema smisla,pogotovo ako je 16 cola.Ubije Boga v tebi.A i za kuruzu je dosta 20 cm,to buš uvek mogel sa 2×10 potegnuti i nebu se traktor mučil.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Velika brazda je za jesensko oranje da se razmrvi do proljeća i onda je bez problema,a jednobraznim iti v proljetnu brazdu nema smisla,pogotovo ako je 16 cola.Ubije Boga v tebi.A i za kuruzu je dosta 20 cm,to buš uvek mogel sa 2×10 potegnuti i nebu se traktor mučil.

Ovaj dio potpisujem.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
30 cm sa jednobraznim......nema tu ekonomske računice :lol:
Ja orem sa 16 "jednobraznim,ore dosta duboko,odlično zaorava biljne ostatke... ali kao što hrvoje999 kaže, teško je to poslje izradit,pogotovo prvi prolaz.Boli i guzica i ruke a traktor po brazdetinama se propinje ko paradni konj.Imam osjećaj da će mi spone svaki tren iskočit.Samo da mi je servo to bi bila druga pjesma.(barem za ruke)


ako radim sa 533, onda potroši oko 11 litara za jutro sa 1x12".......dok sa 2x10 je bilo oko 8 litara, ako se dobro sječam.......sve ovisi o zemlji.....dok u jesen kada je bilo teško, išlo je oko 13 do 13,5 litara po jutru, sa 1x12.......

i posljednjih 13-14 godina sam radio sa 1x12 sa 533, dok ove godine prije 3mj nisam uzeo MTZ 82.......znači, naradio sam se s njim......i nema velikog opterečenja za traktor, vuče ga kako hoče......dok jedan ima 1x14 na 533, i kada se teže ore, onda je u problemima, a neželi smanjiti brazdu.......sve vrtove orem na jednu stranu, sa 1x12.......a napravim ih godišnje 25-30.......i brazde se odlično slože, poslije netreba frezanje, samo 2 puta tanjurati,i to je to......jako sam zadovoljan s tim plugom......
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
@hrvoje999:mad:strongboy : Da ti nije možda plug krivo naštelan?Ne drži mi baš "vertikalu"[/QUOTE]
nije bas po vertikali;) al je dobro ulazio i okretao zemlju.inace, ja uvek plug nastelam tako da koliko god je to moguce, ako dozvoljava vlaznost i tvrdoca zemlista,plug postavim tako da ne ide previse na vrh lemesa...vec da sto vise lezi po celoj duzini lemesa...tako se lemes ravnomernije trosi i duze traje.naravno ako je vlaznost zemle mala i sama zemlja tvrda, onda da bi plug usao u zemlju,moras ga nastelovati da vrh prvi udje u zemlju...tad bi izgledao plug bas po "vertikali".jer od svog iskustva, orajuci sa tomo vinkovicem,shvatio sam da sa par lemesa mozes izorati i 1 hektar,a mozes izorati i 12 hektara.neznam zasto bi to sa IMT-om bilo drugacije;).
neznam koliko me razumete o cemu pricam...al nadam se da hocete.
a to sto zadnja brazda na prvim slikama malo dublje hvata,to nije zbog "vertikale".;)
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Strongboy, ovo s ravnomjernijim trosenjem lemesa mi nekako bas i ne zvuci da radi kako si ti to zamislio.

Ja sam na 2x10" imt plug (755.20) stavio nove lemese kad sam kupio 549. 23.08 2006.g. i dan danas te lemese na plugu imam, a s 549 od prvog dana radim preko 25 jutara zemlje UVIJEK. Sva strnista se dva puta oru Lemesi su na plugu jos uvijek i jos uvijek su jako ostri i nikad s pluga skidani nisu.

Ako ja mogu poorati svake godine preko 50 jutara zemlje i tako 4 godine za redom (kupio novi plug pa ovaj "mali" vise stoji nego radi) onda na vidim razloga zasto ti ne bi mogao s normalno postelanim plugom orati kao i svi, a oranje ce lijepse izgledati, zemlja ce se bolje uraditi, a i traktoru ce biti lakse.


A sto se oranja s 2x10" tice u jesen, i s 549 i s 539 ga vucem na 30cm dubine i brazde mi se vracaju samo kad orem na velikim strminama. Po ravnom sam sa 2x10" uvijek bio zadovoljan i u jesen i u ljeto.

Preoravanje plitko pooranog strnista, koje je prije jesenskog oranja 10-ak dana podrljano da se malo poravna:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=Qxl9K2bOqXk[/YT]

Dubina oranja je 30cm. Brazni tocak je zavrnut do kraja, a kad je plug na asfaltu, to znaci 28cm. dok tocak propadne u trag traktorovog lijevog tocka, to je i preko 30cm, al racunajte 30...
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
kad bi lemesi bili kvalitetniji...sigurno bi i kod mene toliko trajali...a mozda i duze;).al kod nas nema kvalitetnih lemesa.sve lemese koje kupujem su privatne prizvodnje kovaca...kao izradjuju ih sa feder platana...deo koji je izdrsljiviji i tvrdji je do onih rupa na lemesu.a ostatak je od obicnog zeljeza.bilo je slucajeva da su ljudi kupovali u trgovini,al ti su se lemesi pokazali izuzetno mekani i ne ucinkoviti.samo za ilustraciju:evo ove ljude koje znam u selu sa jednim lemesima mogu poorati oko 4-5 hektara.a nekad ni toliko.ja sa mojim pooram jedno 7-8.
to znaci da ja lemese menjam nekad i dva puta godisnje...a ne kao ti na 4-5 godina.lemesi su uvjek ostri i nema potrebe da ih dodatno naostravam...al zemlja ih jednostavno "pojede"
a sto se tice okretanja zemlje, moj plug to odlicno cini....i ne vidim neku vecu manu sto se tice prevrtanja zemlje...biljni ostaci su bas dobro prekriveni...
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
bobo, ovaj tvoj ferđo ore i s točkovima.......dobro vuče, nema prigovora......jesi možda mjerio potrošnju????
 
B

Bobo

Guest
Strongboy: ti lemesi su onda stvarno losi, ali ovako podesen plug kako ga ti koristis mozda kod tebe dobro ore, ali kolega, to moze garant i bolje. Jasno uz normalne lemese, a ne te tvoje mekane... Kako tako malo mogu trajati, to mi nikako ne ide u glavu. Pa da od obicnog zeljeza bilo kakvog napravis lemes i da ga naostrenog zakalis kako treba, taj bi morao izdurati godinu dana da je ne znam kakva zemlja na tih tvojih 15 hektara...

Na dvobraznom plugu na 15 hektara, svaki lemes poore 7.5ha, sto je stvarno mala izdzljivost. jednobraznjakom sam do sad poorao i vise od toga, pa se na lemesu ni ne pozna...


A sto se mog 539 tice i potrosnje, mjerio nisam, ali "kruzi prica" da 539 u plitkom ljetnom oranju u mom kraju potrosi oko 8l, u normalnom jesenskom do 25cm oko 10l, a u losim uvjetima ili dublje oranje hoce i 12 i vise popiti,ovisno koliko su losi uvjeti.

Proklizavanje je normalna pojava u ovakvim uvjetima gdje je strnjak plitko pooran i zadrljan par dana prije oranja jesenskog, jer je gornji sloj zemlje vrlo rastresit a i dubina oranja nije mala...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh