• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
meni je prošlu jesen najviše potrošio kako ga imam, oralo se šperom......13 do 13,5 litara......a inače 11litara, sa 1x12 i 1600-1700 obrtaja.....

nikada nisam imao problema u oranju, do prošle godine......


a što se lemeša tiče, ovaj je napravio jako puno posla......kao i daska, sada je kod lemeša malo zavrnula, al sam ju vratio čekićem i još malo natukao unutra, da ju zemlja nemože vratiti......i radi bez problema, a napravio je preko 100 jutara, samo kod mene.....a tko zna koliko još prije nego je došao kod mene.....
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
bobo:ja jednostavno moram da tako podesim plugove...jer bi lemese morao menjati svake nedelje :lol:.ja se stvarno ne mogu nacuditi kako toliko mogu izdrzati lemesi kod vas...izgleda da je razlika u kvalitetu lemesa kao nebo i zemlja...kod nas se daske potrose za od prilike 20ha.ajde nek su i 25ha...al samo toliko i nista vise...pa onda krpimo daske..pa sve bez veze. ovo sam prolece kupio nove daske...al i te ce kratko trajati...kad bih mogao da kupim daske i dva tri para lemesa iz hrvatske.......:(.kako je kod nas zemlja vecinom laka za oranje(ima tu i izuzetaka sa jako jako teskim zemljama,al ne mnogo), onda bi vasi lemesi kod mene trajali deceniju ;).
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Možda se kod vas baš zato što je zemlja "laka" odnosno pjeskovita toliko troše daske i lemeši :scratch To mi je smiješno da nakon pooranih 20 il 25 ha moraš mjenjati lemeše i krpati daske :madmana: Nemamo mi puno zemlje i sva nam je zemlja "teška" ali nismo mjenjali lemeše barem 15 god, a daske nikada, svi su šarafi zahrđali a nema ni potrebe sve je još kao novo! 8)
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Možda se kod vas baš zato što je zemlja "laka" odnosno pjeskovita toliko troše daske i lemeši :scratch To mi je smiješno da nakon pooranih 20 il 25 ha moraš mjenjati lemeše i krpati daske :madmana: Nemamo mi puno zemlje i sva nam je zemlja "teška" ali nismo mjenjali lemeše barem 15 god, a daske nikada, svi su šarafi zahrđali a nema ni potrebe sve je još kao novo! 8)
ma kad bi to bilo tako mi bismo bili presrecni:supz:ma lemesi se potrose najvise posle 7-8 ha.a daske su vec za krpljenje jos na 10-12 ha.inace imamo i pjeskovite zemlje...al ne puno.najvise zemlje je onako...laka illi sredno teska za oranje.al daleko od pjeskovite.ja ipak mislim da je u pitanju kvaliteta materijala od koje su izradjeni lemesi i daske.verovatno kod nas nema kvalitetnog materijala.a kvalitet niko i ne uvozi...
nego hajde mi recite...postoji li neki nacin da kupim par...ili dva para lemesa i par dasaka od vasih sto se tamo prodaju:scratch...postoji li ikakav nacin da se to dostavi do makedonije?ako nekom nesto pada na pamet, bio bih zahvalan da mi da neko mislenje ili sugestiju.
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Pa zar tamo nema baš ni jedna trgovina koja prodaje lemeše iz HR ili SRB...pa ne živite na kraj svijeta.....i meni je neshvatljivo da se tako brzo potroše
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Pozz... Imam pitanje.. Ja i stari cemo kupit traktor, veci malo, pa me zanima, vaši prjedlozi koliko KS da uzmemo da moze vuci 3 br okretac 14" ??

Hvala lijepo
 
B

Bobo

Guest
Strongboy, predlazem ti da vidis s ovima ovdje:

http://www.szrplamen.com/

Jako su im kvalitetni djelovi i s njihovim djelovima nikad nije bilo problema. Daske su debele garant 10mm ako ne i vise, dok ove sto kovaci prave napravljene od obicnog najobicnijeg zeljeza, i nisu ni zakaljene kako treba. poslije oranja u malo jacoj zemlji daske se savijaju kako koja hoce i jako se brzo poznaju tragovi trosenja na njima...

Plamen je jako dobra firma i njihovi djelovi svi imaju utisnut PLAMEN znak kao znak prepoznavanja. Jedna njihova daska za IMT 10-12" kosta oko 80€... Pa vidi koliko si placao te svoje koje si uzeo nedavno.

Takodjer imas i umetke za kupiti posebno, skines dasku koja se na celu potrosila, izrezes stari dio daske i stavi se ovaj umetak pod sarafe. nista se ne vari, samo se zasarafi, kako se umetak potrosi, tako ga mozes skinuti i povariti ga tvrdom elektrodom ili kupiti novi umetak koji zamjenis za 10 minuta.

Moj 755 plug je 1980. godiste, kupljen skupa s traktorom. vidi se na ovom gore videu. Radili smo UVIJEK preko 10 jutara zemlje, a bilo je i 10 godina kad se radilo i preko 20 jutara... Na plugu su jos uvijek original njegove daske, samo sam 3 puta vario cela, dok nisu poceli ove umetke kod nas prodavati, pa sam kupio dva i stavio na plug i sad je opet kao nov, jer daske nisu uopce jako potrosene.


Meni stvarno ne ide u glavu kako se tako brzo daske i lemesi mogu potrositi... Cudna neka zemlja.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Strongboy, predlazem ti da vidis s ovima ovdje:

http://www.szrplamen.com/

Jako su im kvalitetni djelovi i s njihovim djelovima nikad nije bilo problema. Daske su debele garant 10mm ako ne i vise, dok ove sto kovaci prave napravljene od obicnog najobicnijeg zeljeza, i nisu ni zakaljene kako treba. poslije oranja u malo jacoj zemlji daske se savijaju kako koja hoce i jako se brzo poznaju tragovi trosenja na njima...

Plamen je jako dobra firma i njihovi djelovi svi imaju utisnut PLAMEN znak kao znak prepoznavanja. Jedna njihova daska za IMT 10-12" kosta oko 80€... Pa vidi koliko si placao te svoje koje si uzeo nedavno.

Takodjer imas i umetke za kupiti posebno, skines dasku koja se na celu potrosila, izrezes stari dio daske i stavi se ovaj umetak pod sarafe. nista se ne vari, samo se zasarafi, kako se umetak potrosi, tako ga mozes skinuti i povariti ga tvrdom elektrodom ili kupiti novi umetak koji zamjenis za 10 minuta.

Moj 755 plug je 1980. godiste, kupljen skupa s traktorom. vidi se na ovom gore videu. Radili smo UVIJEK preko 10 jutara zemlje, a bilo je i 10 godina kad se radilo i preko 20 jutara... Na plugu su jos uvijek original njegove daske, samo sam 3 puta vario cela, dok nisu poceli ove umetke kod nas prodavati, pa sam kupio dva i stavio na plug i sad je opet kao nov, jer daske nisu uopce jako potrosene.


Meni stvarno ne ide u glavu kako se tako brzo daske i lemesi mogu potrositi... Cudna neka zemlja.

Plamen je iz Srbobrana.....moje mesto.Stvarno ljudi rade za 10-ku.
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Moje mišljenje ništa ispod 120 ks.

A ako bi uzeo 110 Bi li mogao on to vući iraditi, jer ako moram malo pumpu zaposlit, više mi se isplati goriva uzimat više, ako će više trošit nego 10 KS koje su vrijedne bar 2000€
 
V

VOJVODJANIN

Guest
A ako bi uzeo 110 Bi li mogao on to vući iraditi, jer ako moram malo pumpu zaposlit, više mi se isplati goriva uzimat više, ako će više trošit nego 10 KS koje su vrijedne bar 2000€

Moj brat ima Rusa 110 ks i vuče Vogela 3x16, ali ravnjak,ide fino.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Od 30 do 35 cm.Zaboravio sam reći da ima i crtala i predorače,tako da nije baš lak.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
hvala ti bobo na ovu stranicu.ima se stvarno sta videti.napisao sam im email,ako mi odgovore...pitao sam dal imaju nekog sastupnika za makedoniju.ako imaju odmah kupujem i daske i lemese.
a nemoj se cuditi za zemlju...zemlja nije u pitanju.u pitanju je kvalitet materijala od kojeg su izradjeni daske i lemese.znam da ove daske sto sam kupio pre nekoliko meseci ,da su izrezani od neke cisterne...tako mi rekao kovac koji je izradio i montirao na moj plug...imao je vec izradjeno na 100 tine gotovih dasaka.savijene na presi.oblik je super.okrece zemlju bas kako treba...al materijal je nikakav.ma....kad nakon recimo hektara oranja ,daske ne sijaju kao ogledalo,onda to ne valja...;).kad daske sijaju kao ogledalo...e onda je to kvalitet.a kod mene su kao....ma ne sijaju u opste:cry:.vas kvalitet,na nasoj zemlji ...ma trajale bi daske i lemese bar 30% duze nego kod vas :)
 
B

Bobo

Guest
Ma da, neko obicno zeljezo koje nije ni zakaljeno kako treba, ako je uopce i zakaljeno...

Znam za slucaj gdje je covjek kupio daske neke jeftine, pa kad je uprego plug kako treba, daske se presavinule nazad, nisu uopce kaljene bile, nego samo ispresane.

Lemese od cisterne ne znam da li da uopce komentiram...

U kakvom su ti stanju daske sto su original bile na plugu? Koliko se sjecam da je plug bio dosta dobar kad si ga kupio? Ako su samo cela poderana, zamjeni samo cela novima, a ostavi staru dasku, ako je dobra, da za ovaj puta jeftinije prodjes.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
strongboy koliko sam uspeo videti Plamen izvozi i u Makedoniju svoje proizvode.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
sigurno nije zakaljeno...sta ce cisterni zakaljeno zeljezo ...a lemese...oni su kombinacija donji deo od feder platna,do rupe, a od rupe prema dasci su od obicnog(citaj nikakvog) zeljeza.
daske koje su biule na plugu bile su nove...al i one od neke cisterne valjda ;)...zato su i trajale samo 20ha.potrosilo mu se i celo...i pojavila se rupa na sredini daske,a i zadnji kraj daske je potrosen...mozda se da nesto prikrpiti...al ...ma neznam.ja kupio nove...inace moj je plug "kumanovski" proizvodio se u Kumanovu(grad na severu makedonije),i kopija je beogradskog IMT pluga.a kako je star vise od 25 godina,daske su menjane bezbroj puta.verovatno da su samo prve daske,one originalne,izradjene po nekadasnjem JUS standardu,bile kvalitetne.i imt plugovi si ranije bili dosta kvalitetni...sto sada i nije bas slucaj ni kod njih...a kod nas novi imt plug kosta 800 eura...ima i "vinicki"plug...on kosta 400 eura.i on je kopija imt pluga...al kvalitet je kao da je izradjen od cisterne.
(uvek mislim na 2 x 10" plugu)
 
Posljednje uređivanje:

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
strongboy koliko sam uspeo videti Plamen izvozi i u Makedoniju svoje proizvode.
potrazicu kod ovih nasih trgovaca mehanizacijom...videcu sta ce mi reci...a ovaj rastepac vestackog djubriva sam vec gledao po trgovinama i placevima gde se prodaje mehanizacija.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Ako nista drugo ne resis, ja u junu idem u Grcku, prolazim kroz Makedoniju pa da ponesem sta treba
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Ako nista drugo ne resis, ja u junu idem u Grcku, prolazim kroz Makedoniju pa da ponesem sta treba
eee to bi bilo bas super.to je odlicna ideja.ja cu ovih dana da prosetam po trgovini i raspitacu se dal neko prodaje iz progama "plamen".ako ne nadjem onda bicu ti zahvalan ako poneses dve daske i dva para lemesa. dogovoricemo se.mozes mi pisati na email ili u PP.
hvala ti unapred.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh