• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Za plitko oranje je dubina ne veca od 20cm,a duboko je 30 ili vise cm.

Ovisi koji plug gledas,imas na you toubu zetora 5011,4911 i imt 533 sa 4 brazde i oru bez frke al plitko.
Ovisi kakva je zemlja i dal je brdo.
Po meni ako je veci trobraznjak i ako nema brda 70ks na dalje bi trebal bez vece muke to vuc.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
70 ks nije baš za oranje sa tri brazde veče i u tvrđoj zemlji,normalno u lakoj zemlji i plitko bi išal,ali ovak u zimskoj brazdi,u tvrđoj zemlji nebi mogel nikud nikam z trobrazdašem,za njega je čist zadovoljavajuče 2x14 u bilo kakvpj zemlji ili 2x16 u lakšoj...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma normalno da ovisi o terenu i zemlji al za neku zemlju ni 90ks nije dosta za tri brazde,i ove plugove koje si naveo su mu taman,al ima raznih i neki trobrazni koji nejdu preduboko bi mogel.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Re: Oranje

zanima me na kojoj se dubini izvodi plitko oranje, a na kolko duboko oranje i kolko bi najmanje konja trebal imati trakor za plug okretač od tri brazde

Koliko čitam ovaj forum skužio sam ( ako jesam dobro skužio ) trebalo bi ići 1 ks traktora = 1cm zahvata pluga ali sve ovisi o vrsti zemlje ( teža ili lakša ), a za okretač ako ti je težak nabaciš par utega na traktor
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da moze biti al mislim da tezina traktora i dobre gume igraju ulogu kod dobrog oranja,i naravno vrsta zemlje.
Recimo imt plug je lakse vuc od olta jer imt ima manje zapigane ploce od olta i stvara manji otpor.
Ja imam zetor od 2800kg i imt plug 12cola od 240kg i vucem ga bez ikakve frke do 28cm dubine u svojoj ilovaci na ravnom.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
teren mi je uglavnom ravan, zemlja je ilovača i imam traktor ford 5000 sa 75 konja, pa san me zanima od kolko cola bi bilo najbolje uzeti plug
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
po meni,najbolje bi ti bilo 2x14 i ide kud god oces na dubini oko 30 cm jer 3x12 u zimskoj brazdi bi mu bilo mukotrpno... to je samo moje mišljenje...
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
jel bi mogel iti plug okretač na john deerea od 100 ks i sa kolko coli
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ma isto je il je okretač ili je ravnjak,jedino je tu u pitanju njegova težina,pa ako ga traktor može nositi bez problema,a đoni bi moral iči i sa 3x14 jer to je 105 cm zahvata na 100 ks,a sa 3x12 bi se igrao(td 90 radi bez problema sa njim u težoj zemlji)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Izmjeris metrom koliko centimetara uzima zemlje prije nego ju okrene,i pretvoris u cole cm podjejeno sa 2.5
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
teren mi je uglavnom ravan, zemlja je ilovača i imam traktor ford 5000 sa 75 konja, pa san me zanima od kolko cola bi bilo najbolje uzeti plug

i moj glas ide za 2 x 14, moj je 68 ks i ide bez brige. još ako je ravno ma pjesma
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
možete mi preporučiti koji su plugovi najkvalitetniji i ima ko na prodaju 3x12 okretač

kak se rali preračunavaju u hektare
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
1 ral ti je oko 5600 kvadrata, a hektar je 10000 kvadrata. Znaci hektar je malo manje od dvije rali.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
možete mi preporučiti koji su plugovi najkvalitetniji i ima ko na prodaju 3x12 okretač

Bez ljutnje ali imaš ovdje teme o svim plugovima i sve o njima od ljudi koji rade sa njima godinama i stvari koje nečeš čuti ni na jednom fakultetu. Stvar je samo da si nađeš ono što tebi odgovara i što misliš da ti je najbolje. uzmi si malo vremena i pročitaj. Prije nego sam se učlanio ovdje pročitao sam i sam skoro sve što me je zanimalo. Tako sam donio konačnu odluku i za traktor pa i za plug i još neke stvari. Meni je odgovarao IMT ( plug ) a tebi če možda nešta drugo. prikupi iskustva drugih i izaberi sebi najbolje
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Vec sam pisal o tome i imt je meni super jer ga je lako vuc a zatrpava biljnu masu super.
Ako ces ga kupovat trazi visoki klirens sa tanjurima za rezanje zemlje.
Ja sa 47ks vucem 12 cola bez frke.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da jedan dio zemlje skinu i okrenu prije pluga i onda se sva kolicina zemlje super okrene i bolje zatrpava i lakse vuce traktor.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh