• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja nemam potrebe za nikakvim prosirivanjem jedino mozda da ga povisim cijeli plug da dobije vecu visinu radi zaoravanja kukuruzne mase bilo bi jos lakse al vidit cemo jedino cemo vidit kak ce bit jednobrazni za orat ako dobro onda cemo ga mijenjat za drugi jednobrazni 16" i onda cu imat izbor za oranje ovisno uvijetima!!
 

margonalis

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
45
Hej ljudi.Vidim da se priča o zaoravanju koruzovine i dubini oranja.Pa da i ja "prospem" koju na te teme.

Nažalost, ove godine mi je koruza bila katastrofa, nikada tako loše, splet loše pripreme, nedostatne prihrane i poprilično loše godine za koruzu, barem zapadno od Zagreba.

Uvijek koruzu pokupim kombajnom, a koruzovinu malčiram.No ove godine na dvije table koruze gotovo i nije bilo, a kako table i nisu velike, odlučio ih jednostavno zatanjurati i zaorati.Mislio sam da će biti katastrofa kod oranja, da će mi se zapunjavati plugovi (desetke), no nije bilo tako, lijepo se zaoralo.
Najbitnije je da se koruza dobro zatanjura.U prvom prolazu porušio sam koruzu u prvoj brzini, u drugom i trećem prolazu vozio u drugoj.I mogu reći da izgleda čak i čišće nego nakon malčera, a i zaorava se lakše, jer tanjurača ipak "zagrize" u zemlju pa izmješa usitnjenu kukuruzovinu sa zemljom.
Koliko sam primjetio najbitnije je da diskovi tanjurače budu postavljeni ravno, i da se u drugom i trećem prelazu ne vozi presporo jer nećete uspjeti sasjeći stabljike, barem ne kvalitetno.

Oranje je poslije laganini.I što se tiće oranja.Ako se sadi koruza ili žitarice, nema potreba raditi dublje od nekih 20 cm, dapače, naročito kod koruze je dublje oranje nepoželjno i lošija opcija, zašto, zato što koruzi odgovara nekih deset do petnaest centimetra rahle zemlje, a ispod toga bi trebalo biti tvrdo (radi korjena), barem tako stoji u agronomskim štivima, a valjda agronomi znaju šta govore.

A druga negativna strana dubljeg oranja je i ta što mnogi ne poznaju strukturu zemljišta koje oru, pa se može desiti da dubljim oranjem okrenete na površinu tkz mrtvu zemlju, pijesak, šljunak i slične nepoželjne slojeve.A kada jednom to sranje okreneš na površinu, više nikada se toga nećeš riješiti, u biti uništiš oranicu.Zato pazite sa dubinom ako ne znate kakva vam je tabla.

I što se tiće plugova, koliko sam primjetio jedna od najbitnijih karakteristika je visoki klirens, plugovi sa viskom klirensom jednostavno lijepše i urednije slažu (oreću) brazdu, brazde su pravilnije, i možda najbitnije, kod zaoravanja zelene površine ili kada nije malčirano sva ta masa se fino poklopi brazdom, tako da raznorazni korovi i trava ne mogu dobiti zraka za daljnji rast, a ne da ti nakon zaoravanja između brazdi vire čuperci trave i drača, ili tu i tamo izviruje komad stabljike koruze.No skužit će te kvalitetu plugova po cijeni, npr. nije za glupost dupla desetka od IMT duplo skuplja od ostalih desetki proizvođaća sa našeg tržišta.Plugovi su kao racku, mogu biti iste colaže, ali potpuno različitog učinka.

PS

Nikada, ali nikada nemojte izostaviti zaorati na jesen, ili ako nećete na jesen, povuć zimsku brazdu.Proljetno oranje nije nikada zamjena za jesensku ili zimsku brazdu.Nikada.Naučio na vlastitoj koži.I koštalo je, kroz gubitke u oštrom smanjenju prinosa.Sa proljetnim oranjem se možete izvuć samo ako neće biti suše u srpnju i kolovozu (dakle neće te se izvući gotovo sigurno), dalje, zakoroviti će vam se tabla do proljeća, znači da će te morati bacati špric barem dva puta (jednom nije dosta, opet naučio na vlastitoj koži), morati će te baciti maksimalnu prihranu, itd, I uz sav taj dodatni rad i trošak, opet će vam prinosi podbaciti zbog gotovo redovne suše u srpnju i kolovozu, jer niste jesenjim oranjem prozračili, prorahlili tj omogućili zemlji da upije maksimalne količine vlage (vode) u zimskom periodu.Da ne govorim o tome da će korova biti kudikamo manje obzirom da će se uslijed zimskog smrzavanja i mrvljenja brazde korijenje korova biti izloženo smrzavanju, te će do proljeća u velikoj mjeri istrunuti.Pa eto, tko zna zna, a tko ne zna neka uči na mojim greškama.
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kolega nebi se bas slozio s tobom i tvojom dopunom, o jesenskoj i proljetnoj brazdi ja sam imo kukuruz ove godine i na jesenskoj i proljetnoj brazdi cak na proljetnoj je bila malo bolja kukuruza prihrana je svud bila ista i spricanje isto tak da ja svake godine imam tak i nisam osjetio takve razlike kakve ti navodis!!
A sta se tice pluga tu bi se isto mogla povest malo veca rasprava isto bi bila ko i izmedu traktora koji je bolji i nikad kraja toj raspravi ti tvrdis da je Imt zakon ja neznam ja sam prezadovoljan s Olt-om!!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
O svemu se da vodit rasprava, eto ja sam recimo OLT-a mijenjao za IMT-a sa kojim sam super zadovoljan. Sa dvobraznim OLT-om nikad nisam mogao dobit lijepu brazdu kao sa IMT-om.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Nepamtim lošije oranje od ove godine, zemlja neka sabita, niš se nesipa, samo betoni ostaju... plug od 2x10" na nekim parcelama morao vući sa prvim pogonom.... užas
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Nema nikakve veze sa prinosom dali se ore u jesen ili u proljece.. Barem ne na mojim zemljama.. Cak se ove zemlje orane u proljece lakse pripreme, naravno ore se, i za dan, dva priprema i sjetva.. A i kud da u proljece izvezem stajnjak ako sve izorem u jesen..
Ko i ovo za paljenje kukuruzovine, znam ljude koji redovito pale kukuruzovinu svaku godinu pa imaju itekako bolje prinose od nekih koji ju zaoravaju sa ureom rasipanom u jesen.. I meni je doslo sad dok sam oral za sjetvu da zapalim i poslije orem ko covjek, a i sva gamad koja je bila u kukuruzu bi se unistila..
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
evo ja sam pluzil,slike od prije :)
ttbl.jpg

67mi.jpg
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ak se ne varam pepeo je lužnat , i na nekim ( kiselim) tlima može samo pomoć ,ma koliko ga bilo, moje mišljenje možda griješim.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Al gle jednu stvar glede paljenja kuruzovine, kao, nesmiješ, meni je crv zeznuo skoro sve, tak i u cjelom selu i okolici, on je ostao u stabljici, i đabe sijat iduće godine ako se sad ne uništi, a i spali i sjemenke korova, nemaš zezanije sa štopanjem, itd...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
di ti vidis da prva manje hvata?

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=w7nb9MhOSvA[/YT]
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
na slici......nije potreban video.......vidi se kako su složene brazde......
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Ja sam definitivno za paljenje kukuruzovine, samo tu se mora jako paziti da ne prede na susjednu njivu ili da se ne dogodi nekakvi pozar.. to bi trebalo raditi vise ljudi da imaju to pod kontrolom..
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Al gle jednu stvar glede paljenja kuruzovine, kao, nesmiješ, meni je crv zeznuo skoro sve, tak i u cjelom selu i okolici, on je ostao u stabljici, i đabe sijat iduće godine ako se sad ne uništi, a i spali i sjemenke korova, nemaš zezanije sa štopanjem, itd...

Slažem se s tobom ; štedi se ( govorim o malim traktorima ,s kojima nas većina ipak još radi) gorivo , stroj ,živci itd,itd.Ovo što kažeš u vezi ostaloga isto po mom stoji.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Uspio ja izorat svoje parcela ! Na onoj gdje je bio kukuruz, bez problema .... malo sa šperom uz brdo, al dobro.... Ova druga, neobradjivana " stoljecima ", puna korjenja .... zemlja kao da bi tjesto oral.... konfiguracija terena takva da sam imal 4 štelanja pluga ..... izorano .... jest da sam muskulfiber dobil na vratu i lijevom laktu, al .... manje boli kad je cilj ostvaren !!
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Bitno da se lijepo pore a sad koji je plug je manje bitno bitno da smo mi svako zadovoljan s svojim plugom i njegovim radom!!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh