• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Ja sam definitivno za paljenje kukuruzovine, samo tu se mora jako paziti da ne prede na susjednu njivu ili da se ne dogodi nekakvi pozar.. to bi trebalo raditi vise ljudi da imaju to pod kontrolom..

problem je šta masovno zapale pa odu kući pogotvo navečer... Ja kad palim, ak sam sam, obavezno neka lopata za gasiti, nedaj bože, ili ak susjed nije pobrao, onda plugom obiđem okolo i bez brige
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja cu i ove godine pola parcela ostavit za proljetno oranje di ce vecinom bit kukuruz a parcele di mi je ove godine bio kukuruz su poorane za zitarice radi plodoreda kod mene jos puno ljudi pali kukuruznu masu niko joj ne dodaje ureu i onda zaorava mozda rijetki!!
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
problem je u tome kad je lijepo vrijeme samo jedan ide palit i iznenada puhne vjetar i eto belaja
 

turki

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
118
Današnje oranje jedno pet rali,veči dio bila kukuruza i jedan dio manji pšenica.Prilično zbita ilovačina.



 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Al gle jednu stvar glede paljenja kuruzovine, kao, nesmiješ, meni je crv zeznuo skoro sve, tak i u cjelom selu i okolici, on je ostao u stabljici, i đabe sijat iduće godine ako se sad ne uništi, a i spali i sjemenke korova, nemaš zezanije sa štopanjem, itd...

koliko ja znam da ce ti crv opet doci od nekog ko drzi klip u kosevima kad se izlegne u leptira i dode i izlegne ti u kuruzu..paljenje je najvece zlo nad svim zlima i to je istina svih istina i vi samo ljepo i dalje palite i nemojte se cuditi kad za par godina ni korov nebude vise htio rasti..:fiery:
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Joj lupi i ostane živ,5000god ljudi pale šikare da smanje korov i štetočine,a Gazda veli ne, Najveći problem je kako pripremit njivu za paljenje,mi godinama potegnemo 2 ili 4 brazde uz među,zavisno koliki je rizik i zapalim
Ima i kod mene bisera koji hodaju i pripaljuju kako im se svidi ili nesvidi,ali se takvim uzme mjera i bok

@Bučo prijatelju, lijepo oranje,dubina odlična,fino plug mrvi brazdu
Na njivi di je bila zob,vjerovatno radi pohabanih dijelova na starom kombajnu,rasutog zrna je bilo dosta,ukratko poslozilo se sve i imao sam zelenu gnojidbu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Kod mene nema palenja,ove priče o štetočinama me ne zabrinjavaju,jer vi spalite tatu i mamu moljca ali su jajašca dolje i vatra im ne smeta,svatko po svom izboru ali veliki brat redovito snima i javlja,iako i da nema kazni,ne palim ništa sve ide pod brazdu
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Kod mene je ovog ljeta jedan čovjek umro zato jer je palio strnište, srušil se i kad su ga našli i dovezli u bolnicu umro je!!!!!!!!!!!!
Nema gore stvari od paljenja njive!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je paljenje je loše i koriste ga ljudi koji nemaju dobar plug i nemreju
zaorat kukuruzinu,a paljemjem bacate gnoj u vjetar,jer puno je korisnija u zemlji nego u zraku.
Ako čete sijat u prolječe na toj njivi zaorat ju malo pliče a prije oranja bacit ureje i u prolječe je trula,a ako kaj viri van to se mrvi.
Ako sijete najesen i smeta vam kaj viri van posudite jednobrazni plug i deri.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
paljenje je po meni OK, još kada poslije padne kiša i ostane samo gola zemlja.......ako kojim slučajem nepadne kiša, onda se pretvoriš u crnca.......

iako se nesmije, dosta ljudi pali, ja neću jer mi netreba neka kazna.........al ove se godine dobro zaorava kukuruzovina, iako ostaci strše i do pola metra, jer nemam tarup na beraču......skinut je......pa sa 14" plugom sve ode pod zemlju

uglavnom, da se smije paliti, odmah bi zapalio, kada svi oko mene poberu kukuruze.........
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Joooj ljudi dragi .... a zakaj se svi pjenite i kritizirate ako kome ne uspije 100 % zaorat tu kukuruzovinu !!? Ja sam svoju, do ove godine kak sam napravil malčer, zaoraval sa dvobraznim plugom i ak je kaj ostalo vani .... zaboli me ..... bacil sam Ureu prije zaoravanja i to je to ! Ove godine sam imal namjeru pošpricat je sa otopinom Uree, al nisam stigel .... Jeftinije je !!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovdje je Ajkula u pravu ništa pozitivno ne dobiš sa paljenjem strništa samo napraviš veču štetu jer spališ ono šta zemlji treba a ličinka ionak preživi to vam je isto ko ona teorija o dubokom oranju da se smrzne sva gamad u zemlji ?????????????
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja samo znam da se jednom pricalo da je dobro palit sad opet nije zabranjeno je i moze se dobit kazna ja sam svoju zaorao ovu godinu tak radim i inace slucajno da nisam mozda bi ju zapalio mozda bi nesto drugo napravio najprije bi ju zapalio jer bi bio zivcan a da mi i pobjegne kud hebi ga pobjeglo mi na moju drugu parcelu a susjedi nebi prijavili jer neznajo nista o tome i nece mi se zamijerit jer bolje im je s mirom bit to znaju!!
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Zaštio ne dvobrazni 2 x 10 umjesto ovog jednobražnjaka ? I ja imam ovakvog medu pa orem neravne terene i težu zemlju sa dvobraznim ....
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
A imamo OLT 2 x 10, ali nemože on dobro zaorati kuruzovinu, zato oremo s ovim, dok strnja oremo s dvobraznim :(wait):

 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
ko kaže da mali medo ne može orati....:icon_thumright:

jel to OLT koji se pomiče po onim rupama?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh