• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Kod nas ima kamena da zaboli glava. Na svojim njivama koje orem sam dovodio bager i to povadio. Ali susjedi nemaju novaca a ni volje za to povaditi. Prošle godine sam na svakoj drugoj njivi krivio lemeše. Ove godine sam na sve lemeše zavario špice od feder plate i ove godine nema krivih ponti. Uz to gdje ima kamena orem samo s IMT 539 jer on stane i šlajfa a gdje nema orem s velikim.
E negdje u proljeće jedan me seljanin zamoli da mu uzorem velikim ali samo pola njive gdje nema kamena i plugom rigolerom. Uzoro 4-5 brazdi a traktor stao. Ubacim u nižu brzinu i pokušam kreniti kad nešto puče. Gledam iza sebe a ono bolcen rude na koji se hita ruka.
Tako da razmišljam o nabavci pluga koji ima osigurače (za kamenita tla).
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Trebao bi pomoć,savjet. Prošli tjedan sam orao i išlo sve super plug bio uštiman malo u desnu stranu jarak ostajo čist sve supernaravno bez španera. I danas zakvačim plug i krenuo orat a ono ga sad baca u ljevu stranu jarak neostaje čist pročavo sam svašta al nemogu ga dobit daga baca desno štase dogodilo neznam. Može pomoć.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@seat, koji plug, koji traktor?

prodo ovce, pa preoro livadu. dosta je bilo. a njiva ide u špic i visi. ne može bolje, još samo fali da pada drveće po njoj. šalim se, naravno da padaju truljave topole svako malo. i savjesni građani povremeno bace malo šuta na početku, al ajd. ugl, nije orano 3 godine.




a u glavnoj ulozi su bili :D :
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
to je 755vk i landinac

ili 756, ne znam. nije moj plug, a nekako mi se čini više od 10". fino zaorava, s tim da sam prije mjesec dana potanjuro travu, a nije posve istrunila. probat ću kukuružnjak zaoravat kasnije s njim, samo se bojim da će previše štopat, fale mu pošteni deflektori. ima prednji plastični koji se drži na pola, a zadnjeg ni nema.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Gledal sam sad onaj video sa Zetorom koji sam ore .... Ma svaka čast majstoru !! Kako god sam još uvijek neznalica i nemam iskustva u štelanju pluga, ali tam na takvoj zemlji i parceli " ko stol " bi ga ija tak uštimal .... Ajd nek mi se najde " majstor " koji bu ga tak, ili barem približno naštimal u mojem kraju i mojoj zemlji !!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako ti plug baca ljevo popusti još španere ruku na traktoru i povuci polugu na plugu dvije ili za probu jednu rupu unazad pa probaj.
Jel to svako oranje s istim traktorom?
E i možda ti je toplink prejako skračen pa ti je peta jako u zraku. i baca plug ljevo.
Kad oreš jel baca traktor desno da moraš volan stalno držat uljevo?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
plug je imt 756 12" a traktor sonalika 60 ks 4#4

pretpostavljam da ti je problem u desnom španeru, ali donjem. onaj što povezuje polugu i osovinu traktora. ako se samo pomaknuo bliže sredini traktora, onda ga malo privučeš na španeru u desno i to je to. a možda je pomaknuta i ručica, a kad nju spuštaš ili podižeš pomiče se i plug. ne vjerujem da je išta drugo.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Ako ti plug baca ljevo popusti još španere ruku na traktoru i povuci polugu na plugu dvije ili za probu jednu rupu unazad pa probaj.
Jel to svako oranje s istim traktorom?
E i možda ti je toplink prejako skračen pa ti je peta jako u zraku. i baca plug ljevo.
Kad oreš jel baca traktor desno da moraš volan stalno držat uljevo?

Španeri su skroz otpušteni probo i polugu povlačit oralje je sa istim traktorom i nebaca traktor u stranu.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Halo decki kakvo je sad to stelanje pluga na spanerima kolko se ja sjecam oni moraju bit labavi u oranju ili nisu ni potrebni na traktoru za vrijeme oranja:(think)::(think)::icon_weed::icon_weed:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Halo decki kakvo je sad to stelanje pluga na spanerima kolko se ja sjecam oni moraju bit labavi u oranju ili nisu ni potrebni na traktoru za vrijeme oranja:(think)::(think)::icon_weed::icon_weed:

i labavi ume da zabavi, rekla je mica trofrtaljka :icon_mrgreen:
meni bježi prema sredini ako ga malo ne povučem u desno španerom. mislim, plug. ali ne prejako, mada je u početcima bilo i toga. a onda do izražaja dolaze kovačke i bravarske sposobnosti
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Da samo kad sam ja reko da mi je desni spaner zategnut eto taman tolko da mi prva brazda lovi kolko i zadnja a lijevi spaner odpusten i ne vuce mi traktor nikud ima slika kak mi izgleda oranje svi su rekli nije dobro ti nastelan plug a na kraju svi se love tog desnog spanera:D::D:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Da samo kad sam ja reko da mi je desni spaner zategnut eto taman tolko da mi prva brazda lovi kolko i zadnja a lijevi spaner odpusten i ne vuce mi traktor nikud ima slika kak mi izgleda oranje svi su rekli nije dobro ti nastelan plug a na kraju svi se love tog desnog spanera:D::D:

kad kupimo ozbiljne traktore onda više nećemo to radit. ne možeš drugačije nego desnim španerom. a na kraju krajeva, da je špraner nepotreban, tu bi bio samo lanac. doduše, jedno vrijeme je kod mene i bio samo lanac. a ako ćemo iskreno, jednom prilikom sam i pravio španer. ali to su teži oblici improvizacija, u nekim zemljama bi za to išli na promatranje :icon_winkle:

kako te služi landinac????

ne mogu se požalit, koliko se održava, dobro je. nedavno sam mu promjenio brtve auspuha, pa je sad ko bronhi (lakše se diše). da nije bilo ovih zdravstvenih komplikacija ove godine bi se možda i nešto drugo uzelo, ali odradit će on i ovu sezonu. moram mu termometar i bravicu promjenit, ostalo sve radi.
 

bariccc

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
101
ZGZAC to je moj video koji si gledao a to se uvjek da postelat da sam ide kroz brazdu osim ako je toliko tesko zemljiste da nemere opce da vuce 2 pluga.
imam ja takvih parcela gdje orem s jednim plugom,ova zemlja sa videa se radi 20 godina konstantno pa se rasipa!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh