• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Interesantno je to ove jeseni. I tla laganije strukture su tvrda za oranje. Ja isto orem zimske brazde lagano i čudim se. Pitam se ne valja li što sa traktorom ili koji đavo. Na mojim zemljama gdje je bila paprika i gredice, rahlo i lijepo no i tu čak negdje teže plug ulazi na uvratinama, ali njive koje sam tek uzeo u zakup i tu bio kukuruz, majke ti mile. Pa to je ko da nije orano tri godine, a zapravo bi trebalo biti dobro. Utješio me Šanana dok mi je rekao da i kod njega ide užasno, a i vidio neki dan čovjeka ore sa zetorčićem 7340 i trobraznim plugom, dvijica iza stalno sjede na plugu da ulazi u zemlju.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kikic, sada preko zime traktor u radionu i osvjezi mu malo boju sa krpicom i polir pastom :D

nego, daj mi reci kojom brzinom ores i na koliko okretaja?
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
@cabage
da zemlja je užasna. ovo gdi sam orao jednu parcelu gdi je trava pa to je kao beton bilo. plugovi na sreču idu u zemlju jer su teški, ali da nisu pitanje jer bi opće mogo orat.
ja zakačio zetora 7340 i 2x14 obični opče nije htjeo zarezat. opičio ga pa traktro plače i na kraju sam odustao. i zakačio pilane i idemo.:D

@tibor
u planu imam obojat komplet haubu i blatobrane. možda i kabinu ako će tetak imat lufta ipak je on iskusni lakirer.
onda će ići na poliranje malo češće. boja je izblijedila do špric kita pa nebi bilo efekta nekog prevelikog.
a mf ide u radionu na nadogradnju još i manikuru:lol: :D.

orem ti A.1 odnosno radna. obrtaja na kazaljki između 20-25. ovisno kako vuče. orao sam nekih 25cm.
a ono lako oranje je bilo A2 na poweru dok se zaletim pa ga prebacim u brze. i na istom gasu.:? :D
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Da, kikic i tvoje su dobre slike, samo što ti sam malo u bedu posljednje dane, skužio sam da mi je plug na 40 cm po brazdi tj. na 14" a vi svi na 16" vučete. Ali dobro, manji zahvaT, ljepše brazde, brže oranje.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
ma nemoj se brinut. ja bi vrlo rado da ga mogu smanjit na 14.
ovo oranje mu je do jaja. poznam ga u dušu i znam da će izdržat ovo naprezanje, ali je to ubiti forsiranje traktora. dobro tvoj je dosta jači pa nebi baš trebalo biti prevelike razlike.
ako je moguće proširi ga, ali moj stavjet. ovu sezonu ori tako. tolko malo kaj ćeš po brazdi dobiti nećeš prije biti gotov nego i ovako kaj ide malo bržije. sve dođe na isto kako got okreneš.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Malo ja pomiješao cm po colu. Moj je na 40 cm po brazdi, naći 16 ".
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Malo mog oranja;

Dubina se kreče od 30-33cm
fotografija0354.jpg

fotografija0355.jpg
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Marko vidim da plug radi za 10. Ja sam sa svojim prezadovoljan. Jesi li smanjivao zahvat? Kod mene je razmak medju zadnjim kotacima 135cm i zadnja brazda mi reze jos oko trecine sirine traga, nekih 10-15cm sto bi ukupno bilo 150 tj plug je na 20 cola. Traktor se sve vrijeme maksimalno upinje i vidi se da mu je to malo i prevec ali ide. Ako se okisa nema sanse da ce moci vuci toliki zahvat. Svi mi kazu da nediram nist dok sve lijepo radi samo zao mi traktora ja bi da mu olaksam.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Za sad nisam ni ja ništa dirao:)

Još ga mogu povečat za 2 rupe zahvata,i kod mene isto hvata oko 150cm,stvarno je strava plug,traktor ide s njim solidno,u ovoj zemlji sa slike orem 9km/h,i ne osječa ga previše,a svugdje orem 8-9 bilo tvrdo ili meko,čak još razmišljam da ga probam otvorit do kraja da vidim kako če radit onda:scratch
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Kod mene se dosta tesko ore a plug je pokupio sve simpatije u okolici. Imaju ljudi svasta ali svako ko naidje stane i ogleda a oranje sve govori. Iza beraca ili kombajna s frezama niti se ne pozna da je bio kukuruz.:D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Kod mene se dosta tesko ore a plug je pokupio sve simpatije u okolici. Imaju ljudi svasta ali svako ko naidje stane i ogleda a oranje sve govori. Iza beraca ili kombajna s frezama niti se ne pozna da je bio kukuruz.:D
Mojemu fale malo veči predplužnjaci,ali dobri su i ovi,kad se izrabe stavit če one veče koje Overum ima.

A kaj da velim nego da je plug strava,ore sve pred sobom,ne bira jel tvrdo,suho,meko,kukuruzvoina,drač-on samo fpiči u zemlju i idemo gas.

Sad bi mi bilo žao sa sam kupio Lemken kojeg sam htio,jer Lemken ovome može bit samo sluga:roll:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=KxTKa6ZPma8&feature=feedu[/YT]


@Kićo:jel ima koja slike onak Masseya & Overum-a:partyman:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa kad nema u večem dijelu našeg kraja takva makina, ja osobno a vjerujem da i velika večina ljudi ni ne zna za tu marku,ali viđeno samo na slikama govori sve +5,i nek služe mnogo rali¸:partyman :drinkers:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Mnogi bi mogli u skolu svedjanima kako se radi plug. Ima negdje na forumu slika cak i video. Sutra trebam opet ic orati a bas mi se i neda, nedjelja je, poslikat cu u poned ili utorak.

Zadnje kukuruze koje smo radili radili su mi dva brata sa Detz-Fahrovima i vele da isto imaju Overuma i da ga nebi mjenjali nizasto. Kazu da na zapadu s ovim plugovima redovno odnose pobjede na takmicenjima.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
hehe ja sam jučer sa tetinim 6340 i imt 2x16(mislim) izoro nekih 3h i to laganini, zemlja je sipka da glava boli...samo da ne ubije snjeg i kiša pa da na prolječe ne bude preoravanje8) , zemlja je toliko sipka da se sad može samo baciti zrno i samo zadrljati
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
kod sviju se ljepo ore,, tak je i kod mene meni jos nesto ostalo malo preorati,,, imam dvije manje njive baciti stajnjak i jednu malo vecu 2000m2 i maslinik nekih pola hektara preorati i to bi bilo to za ovu godinu :D veci poslovi su odrađeni hvala bogu :D
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Evo neki dan strikan i ja orali neku zemlju sto je strikan uzeo u zakup. Njiva je 2.5-3 ha i nije orana godinama, a trava je preko metar :axe:
Ali islo je dosta dobro, kolika je trava dobro se i zaoravalo 8)

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=oZ1Jcs0YXq8[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=PNgaZftTbis&feature=related[/YT]
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh