• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

matija754dt

Član
Tu od
5 Pro 2011
Poruka
137
za štore je 2x12 jer poljoprivrednici na praksi u SŠ bedekovčina imaju 2x12 na štoretu i dost dobro oru...ak ja s imt 533 vučem 2x12 e onda moš i ti bez problema

a kak duboko vuces 10cm?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Naslušal se priča o 533 i 539 sa 2x12 i to ne drži vodu,eventualno za prašenje strnjaka kak Bobo veli.Na dobrom terenu 542 sa 2x10 lepo dela,na mokrom proklizava,naravno ako se dela o dubini od 25 do 30 cm.Ispod toga za zimsku brazdu nije,tak da 533 bi dobro išel sa 1x16 ili čak 1x14 i to bi bilo oranje za zimsku brazdu.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Kod nas je praksa za IMT 539 plug 2x10, kada je mokro onda mora non stop biti pod blokadom
Recimo neke godine je stric zbog nuzde orao sa IMT 539 i plugom 2x10 i za uzoranih otprilike moze do 10ha je nacisto potrosio lijevu gumu od traktora, eno ga sad fergo gega kao stevana krava :blackeye
A recimo sa Steyrom od 70KS i duplo tezim od ferdze smo vukli plug 2x12 to ide znatno lakse, ali isto ako je mokro nemoze nikako bez blokade
A opet taj isti plug 2x12 smo vukli sa Europardom 45KS sa duplom vucom ali bez blokade i islo je sve dok nije smrzlo onda ni on nije mogao,

Blokada je cudo, tad kada smo orali je samo ferguson imao blokadu, kao u inat otisla i na Steyru i na Europardu, bile su to muke zive.
Uzoralo se tek toliko da se kaze da je uzorano, ali recimo kukuruzi nikad bolji nisu bili
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
a kak duboko vuces 10cm?

oko 25-30 cm :weedman:

Naslušal se priča o 533 i 539 sa 2x12 i to ne drži vodu,eventualno za prašenje strnjaka kak Bobo veli.Na dobrom terenu 542 sa 2x10 lepo dela,na mokrom proklizava,naravno ako se dela o dubini od 25 do 30 cm.Ispod toga za zimsku brazdu nije,tak da 533 bi dobro išel sa 1x16 ili čak 1x14 i to bi bilo oranje za zimsku brazdu.

mi zimsku brazdu radimo jedne godine s 2x10 lijevi ,a druge godine sa 2x12 desni
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,209
ja orem sa imt-om 539 sa 2x10 (obicno strnista i tamo gdje je posilirano), a kukuruzovinu orem sa 1x16. pustite ove price da netko ore sa 533 i 2x12, nemoze on ni 1x16 vuci normalno.. ja osobno imam imt 533 doma, al taj vec duze vremena samo stoji u garazi.. i tocno je ono sto kazu, koliko trosi toliko i napravi.. traktor totalna glupost.. al, dobro to nije tema za to..
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
ja orem sa imt-om 539 sa 2x10 (obicno strnista i tamo gdje je posilirano), a kukuruzovinu orem sa 1x16. pustite ove price da netko ore sa 533 i 2x12, nemoze on ni 1x16 vuci normalno.. ja osobno imam imt 533 doma, al taj vec duze vremena samo stoji u garazi.. i tocno je ono sto kazu, koliko trosi toliko i napravi.. traktor totalna glupost.. al, dobro to nije tema za to..

a cuj,iam neke od MF 35 na motoru tak da nije ko original 533 a kj se tice 2x12,u 11. mjesecu oremo za zimsku brazdu pa cete vidjet da ide... :finga:
joj što mrzim kad mi niko ne vjeruje... :oops:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Svaka čast,ali uzmi za dobro traktora manji plug,posudi barem pa probaj i buš videl kolko mu lakše ide,znam da kod mene nejde,jer 539 plače pod 2x10 kad je loše tlo,a kam tek pod 2x12.Jedne godine je bratić probal sa 2x8 i to je bil posel.Proljetno oranje,manje brazde,milina,a traktor se ne muči.Sa 2x12 smo probali,al od toga nikaj,ko da si ga za stup zavezal.Da neko ne misli krivo,kod nas su zemlje veličine par stotina hvati.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Svaka čast,ali uzmi za dobro traktora manji plug,posudi barem pa probaj i buš videl kolko mu lakše ide,znam da kod mene nejde,jer 539 plače pod 2x10 kad je loše tlo,a kam tek pod 2x12.Jedne godine je bratić probal sa 2x8 i to je bil posel.Proljetno oranje,manje brazde,milina,a traktor se ne muči.Sa 2x12 smo probali,al od toga nikaj,ko da si ga za stup zavezal.Da neko ne misli krivo,kod nas su zemlje veličine par stotina hvati.

ove godine idemo sa 2x10 lijevi,a sljedece opet sa 2x12 desni i tako mi radimo

ovo je prolječe 2011...tate nije bilo preko jeseni i zime da bi napravili zimsku brazdu ko uvjek pa smo u prolječe...blato,sporo sam moro ic
plug je dedin 2x10 s kojim cemo orat ove godine
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=ZmTNW7gSgv8&feature=player_detailpage[/YT]



a ovo je jesen 2011 sa 2x12

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=CuniqmNoRRM&feature=player_detailpage[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

matija754dt

Član
Tu od
5 Pro 2011
Poruka
137
a ovo je jesen 2011 sa 2x12

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=CuniqmNoRRM&feature=player_detailpage[/YT][/QUOTE]

za tak malo mu nebude nista al nemozes rec da vuce bez problema jer se jasno cuje kak je traktoru tesko i proklizava a i ravnica je :lol:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
a ovo je jesen 2011 sa 2x12

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=CuniqmNoRRM&feature=player_detailpage[/YT]

za tak malo mu nebude nista al nemozes rec da vuce bez problema jer se jasno cuje kak je traktoru tesko i proklizava a i ravnica je :lol:[/QUOTE]

pa ide polako kad je to tek 2 brazda i tata je još 3. napravio i onda sam j nastupal samo kj me malo zaboravil snimat,ja sam pod ful gasom delal za razliku od njega
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Zasto nasmijal, nebih se uopste cudio da je bolji od vogela
E sad koliko je vogel dobar i koliko ima boljih od njega, to je vec druga stvar

Meni se na ovom plugu svidaju ovi nozevi sto odsijecaju brazdu, a kao totalan promasaj mi se cine daske, koje su kratke, a zbog toga i prezakosene.
Takodje ona plasticna pera, dovoljno je samo reci plastika na plugu


one "plastike" su maznute sa IMT pluga......mislim da su jednobrazni to imali, prije oko 30 godina......


a što se tiče fergusona i 2x12......možda bi on to i mogao vući, na idealnoj zemlji u idealnim uvijetima......ali, u kojoj brzini???? 1 brzoj nikako, možda 2 spora......i onda nemaš parametre koji su ti potrebni za oranje, a jedan od njih je brzina oranja, koja je po meni optimalna 6-7km/h.....drugi parametar je dubina, koja treba biti 25-30cm, za neke usjeve i više.......a to sa tim plugom nemožeš postići, pa netrebam dalje govoriti.....u nekim godinam mu bude puka kapa i jednobraznog pluga+špera da možeš orati.........
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,209
Ne želim da se svađam i slično.. Ali djed ore sa 2 x 12 i 533...

Sve zavisi od zemlje ;)

da, tu si u pravu.. sve zavisi od zemlje.. kod mene u selu i okolici se 533 muci i sa jednobraznim plugom, a kamoli sa dvobraznim..
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Točno da zavisi od zemlje ali za tu dubinu s laganim traktorom jedino niz strminu što vjerojatno i radi kad ore jednu godinu s lijevim drugu s desnim plugom .
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Narvno da velicinu pluga uslovljava tezina zemljista, ali u nekom prosjecno teskom zemljistu kakvo je naj cesce kod nas, IMT 539 i 2x12 nisu povoljna kombinacija, nekazem da apsolutno nemoze, recimo mi smo orali sa IMT-om i plugom 2x12 i tanjirali sa tanjiracama 28 diskova, ali samo bascu od 300-500m2 ;)

@Ivanz
Optimalana brzina zavisi od tipa zemljista i vlaznosti zemljista
Recimo prosle godine je kod nas optimalna brzina za oranje bila oko 5km/h pa cak i manje, iz prostog razloga sto je zemlja bila relativno suha i rasipala se, pa ako bi isli brze zemljiste je bilo kao potanjirano bez poznavanja brazdi, sto bi apsolutno ubilo efekat zimske brazde.
Kada ima dovoljno vlage da se brazda nerasipa, onda samo raspali :partyman:

@Tino7530
Na ovim videima se vidi da traktor uopste neradi sa lakocom, a i utusiste ga brate.
I jos dvije stvari mi upadaju u oci, prava je da potraste oranje.
A druga kad vec pricamo o nekakavom oranju, kakvo je to oranje kada se orac ni jednom ne okrene da pogleda plug kako ide? :confused:
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Da se i ja ukljucim.:finga: Ne znam kako ostali, ali odkad sam ja sjeo za traktor IMT 533, orem plugom 2 x 12", na 25 do 30 cm dubine, bez proklizavanja.. evo sto ce vam i video posvjedociti. [YT]http://www.youtube.com/watch?v=jTsdkCjE6nw&feature=plcp[/YT]
A tako se ponasa i kod zaoravanja kukuruzovine, uskoro ce jesensko oranje pa cu staviti jos videa...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Da se i ja ukljucim.:finga: Ne znam kako ostali, ali odkad sam ja sjeo za traktor IMT 533, orem plugom 2 x 12", na 25 do 30 cm dubine, bez proklizavanja.. evo sto ce vam i video posvjedociti. [YT]http://www.youtube.com/watch?v=jTsdkCjE6nw&feature=plcp[/YT]
A tako se ponasa i kod zaoravanja kukuruzovine, uskoro ce jesensko oranje pa cu staviti jos videa...

i ja cu stavit videa u 11. mjesecu kad cemo orat pa cemo vidjet ko je u pravu a ko ne
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh