• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Pravilno razmišljanje..

Da se na 130ks stave 4brazde,to je slično kao i kad oru sa 90-100ks i 3 brazde,povuci-potegni,drž-nedaj,ili u prevodu nikakav posao..

Kolega sve ti ovisi o tipu zemlje,recimo kod nas ljudi sa traktorima od 80ks pa do nekih 120ks odu sa plugovima 3brazde samo naravno colaža je drukčija.Prijatelj sa zetorom 7340 ore sa 3x12 dok mi sa DF-om oremo na 3x14 do nekih 30cm dubine i nije nam potrebno dublje.Dok kolega iz susjednoga sela je do prošle god sa Lambom r5 130ks orao sa 4braznim plugom ali nez dali je bio na 12 ili 14cola a sada taj plug vuče da DF-om ttv630 no taj plug je štelajuči ali nez točno od kolko do kolko cola, i sad tera taj plug jer još nije kupio drugi od 5brazdi
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Pozdrav kolege! :partyman:

Kolega sve ti ovisi o tipu zemlje,recimo kod nas ljudi sa traktorima od 80ks pa do nekih 120ks odu sa plugovima 3brazde samo naravno colaža je drukčija.Prijatelj sa zetorom 7340 ore sa 3x12 dok mi sa DF-om oremo na 3x14 do nekih 30cm dubine i nije nam potrebno dublje.Dok kolega iz susjednoga sela je do prošle god sa Lambom r5 130ks orao sa 4braznim plugom ali nez dali je bio na 12 ili 14cola a sada taj plug vuče da DF-om ttv630 no taj plug je štelajuči ali nez točno od kolko do kolko cola, i sad tera taj plug jer još nije kupio drugi od 5brazdi

Ima kolega pravo,tu po našim selima ima ljudi koji tako oru,sa traktorima od 80-85 ks oru s 3 brazde.A taj sa lambom što je oro,odoro je svoje,reko je mom tati da im je taj lambo skoro pri kraju...Ima jedan moj susjed,koji s lambom R2 86 ore s 2 brazde plugom vogel&noot,al' neznam točno o kojem je plugu riječ(coli)...
Moje mišljenje:traktor od 80 ks može orat sa 3 brazde,ali pitanje je koliko dugo... ;)
I napominjem,da je to samo moje MIŠLJENJE! :partyman: Možda se varam :scratch
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ima kolega pravo,tu po našim selima ima ljudi koji tako oru,sa traktorima od 80-85 ks oru s 3 brazde.A taj sa lambom što je oro,odoro je svoje,reko je mom tati da im je taj lambo skoro pri kraju...Ima jedan moj susjed,koji s lambom R2 86 ore s 2 brazde plugom vogel&noot,al' neznam točno o kojem je plugu riječ(coli)...
Moje mišljenje:traktor od 80 ks može orat sa 3 brazde,ali pitanje je koliko dugo... ;)
I napominjem,da je to samo moje MIŠLJENJE! :partyman: Možda se varam :scratch

Gdje nebi taj lambo bio pri kraju kad je godišnje orao po 100rali zemlje a taj traktor imaju več nekih 8god ako ne i duže. I to šta mi oremo sa traktorom 85ks i plugom 3x14 njemu neče bit ništa jer on godišnje poore 15-20 rali ovisno dali se jednom ili 2puta ore neka parcela. I moje mišljenje za hurlija xa86 je to da on nema dovoljno kila za plug 3br,barem u našem kraju

Danas sam orao za sutrašnju sjetvu umjetne trave dubina preko 25cm i vlage ima odlično,samo šteta šta sam zaboravio mob da uslikam,jer se je oralo odlično i zemlja iza pluga je ko podrljana.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Vjerujem da traktor od 90-ak ks može orat s 3br..

ALi da on može orat kao i ja sa 135ks i 3br 20 cola to ne vjerujem..Jer ja orem 8-9km/h u svim uvjetima bilo blato ili suho.A ovaj kad bi došao u blato samo bi počeo proklizavat.I da kod mene je dubina uvijek oko 30-33cm..

Orao sam ja za mnogo traktora 90-ak ks i vukli su 3br,i uvijek sam morao sporije ič pa znam kak je to.I oni su vukli plugove 12-14cola,i kad su došli malo u blato(bila je blatna jesen i uvjeti malo teži za oranje) odma su plug dizali malo gore..
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
kolega ne slažem se s tobom,evo video mog sameja i rabewerka 3x14
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=nzzbQ56ic_M&list=UUaepfEL3b4V-OuY94dsc3EA&index=3&feature=plcp[/YT]
i još jedan
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=H_coBjycPOk&list=UUaepfEL3b4V-OuY94dsc3EA&index=4&feature=plcp[/YT]
ide odlično,dok je blato ne dižem ga,istina proklizava ali ne puno
dost je težak on,a i ima snage kad je turbina veća i boš pumpa otvorena :)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Sve je ovo ok ,samo kod nas na brijegu vrijede druga pravila do 80 ks samo dve brazde ako hočete orati,ima čovijek mf -a 115 ks kupio ga novog i od prvog dana ore 3x 14 i ni mrvicu više ,jer ima veči dio zemlje na ravnom ali ima i loših komada i masnom bude puna kapa za vuči,jedan susjed je sahranio novog zetora na 500 sati ,jer je pod zekana od 85 ks stavio 3 x16 i zaklo ga na jesenskom oranju,nakon generalke skinuo 3 brazdu i sad zekonja pjeva ,tako da sve ovisi o izgledu zemlje i strukturi tla,evo i moj mali ferac može jednu moju zemlju orati sa 2x12 ali u idealnim uvijetima inače on ide pod 1x16 i to mu je to,:drinkers::drinkers::drinkers:
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
I ja sam jučer malo orao nekih 1,5 rali, ore se fenomenalno, zemlja se lijepo sipa, možda je čak bilo i malo prevlažno. Glavni akteri bili su Landini blizzard 95 i lemken 2x12, ali je malo nafriziran na nekih 15 cola.:D
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Vjerujem da traktor od 90-ak ks može orat s 3br..

ALi da on može orat kao i ja sa 135ks i 3br 20 cola to ne vjerujem..Jer ja orem 8-9km/h u svim uvjetima bilo blato ili suho.A ovaj kad bi došao u blato samo bi počeo proklizavat.I da kod mene je dubina uvijek oko 30-33cm..

Orao sam ja za mnogo traktora 90-ak ks i vukli su 3br,i uvijek sam morao sporije ič pa znam kak je to.I oni su vukli plugove 12-14cola,i kad su došli malo u blato(bila je blatna jesen i uvjeti malo teži za oranje) odma su plug dizali malo gore..

Normalno da tvoj hurli od 135ks pjeva sa 3x20 bolje nego moj df sa 3x14,no mi nemamo potrebu orati preko 30cm,jer onda vadimo van neplodnu zemlju žuticu. df da ima još 500kg više onda bi bio najtaman za 3x14 jer se na mokrome vidi proklizavanje kad nedamo utege na njega ali ide on i ovako u 4radnoj 8km/h ide bez greške,no tata kad ore on polako ima vremena onda u 3radnoj 6,5km/h,probao sam orat u 5radnoj onda ide preko 10km/h ali predaleko baca zemlju,naravno da nemože uz brdo iči u 5radnoj ali u 4ide bez greške
 
Posljednje uređivanje:

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Da,ako ore 15-20 rali onda ništa.Njegov treaktor taj je čini mi se 2001. godina,a on je s njime hodo i u zaradu,rolo bale,s onom FENDT balirkom,kod nas mu je na 5 jutara krepo 3 puta,a bio još novi,no to sad nema veze s oranjem. :weedman:

Ja ovaj tjedan krečem sa oranjem pođubrenog,kad izvezemo do kraja gnoj,i nepođubrenog.Ako uzmem fotić dat ću slike. :)
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
ja o oranju jos ne razmisljam vise me muci sto nema kise a i ono sto je palo nije dovoljno da plug uđe u zemlju
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
malo naslikavanja bilogorskih brijegova :p
dsc01426u.jpg

dsc01428bm.jpg

dsc01429gk.jpg

dsc01430c.jpg

dsc01431io.jpg

dsc01432ul.jpg

dsc01433nj.jpg

dsc01435y.jpg
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja sam danas oral dvije rali jedna se orala odlično ima vlage u dubini brazde a druga ral koma zemlja suha koda nije padala kiša a udaljenost samo sto metara između zemlje...
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Vjerujem da traktor od 90-ak ks može orat s 3br..

ALi da on može orat kao i ja sa 135ks i 3br 20 cola to ne vjerujem..Jer ja orem 8-9km/h u svim uvjetima bilo blato ili suho.A ovaj kad bi došao u blato samo bi počeo proklizavat.I da kod mene je dubina uvijek oko 30-33cm..

Orao sam ja za mnogo traktora 90-ak ks i vukli su 3br,i uvijek sam morao sporije ič pa znam kak je to.I oni su vukli plugove 12-14cola,i kad su došli malo u blato(bila je blatna jesen i uvjeti malo teži za oranje) odma su plug dizali malo gore..

Marko malo si pretjerao sa uvjetima oranja (suho ili blato) - možda tebi pokaziva vura da ideš 8-9 km al u blatu nemoreš , još da ne velim da dojdeš na našu prigorsku ilovaču i bregove - smanjil bi ti plug i na 14 cola ! Fendt 611 ima posla sa 3 x 16 koji ima 5,5-6 t sa prednjim utegom...! Možda na vašoj zemlji ide ali kod nas ,vjeruj mi nebi to prolazilo ,pogotovo u mokrim i blatnim uvjetima....! Bez uvrede (imaš dobar traktor) ali to je moje iskustvo ,a imaš i na youtube-u puno dokaza kako sve ljudi oru....
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sve je to relativno i razlikuje se od zemlje do zemlje i položaja iste.
Po meni i nema baš nekog pisanog pravila za "koji traktor za koji plug" netko če negdi s slabijim traktorom orati kao ovaj drugi negdje drugdje s jačim traktorom, a istim plugom.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Marko malo si pretjerao sa uvjetima oranja (suho ili blato) - možda tebi pokaziva vura da ideš 8-9 km al u blatu nemoreš , još da ne velim da dojdeš na našu prigorsku ilovaču i bregove - smanjil bi ti plug i na 14 cola ! Fendt 611 ima posla sa 3 x 16 koji ima 5,5-6 t sa prednjim utegom...! Možda na vašoj zemlji ide ali kod nas ,vjeruj mi nebi to prolazilo ,pogotovo u mokrim i blatnim uvjetima....! Bez uvrede (imaš dobar traktor) ali to je moje iskustvo ,a imaš i na youtube-u puno dokaza kako sve ljudi oru....
Ah ti bregi,nikad ih nisam obožavao:roll:

Kod mene nema bregova tak da neznam kak je orat po njima,ravnica zakon;)
Pod blato naravno ne smatram kad guma propadne do felge,jer po takvim uvjetima se nit ne ore..
 

Picok!

Član
Tu od
20 Srp 2012
Poruka
68
Jel bi bilo dobro potanjurati kukuruzište prije oranja, dal bi se lakše zaoravalo onda?
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Jel bi bilo dobro potanjurati kukuruzište prije oranja, dal bi se lakše zaoravalo onda?

Sigurno da bi bilo lakše, al ako si u mogučnosti izmalčiraj pa da vidiš onda kak se super ore...
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Današnje oranje kukuruzišta za stočni grašak i pšenicu. Ore se fenomenalno, taman vlage koliko treba.
Landini i Lemken u akciji po zagorskim bregima:scratch:shock::rolleyess:
mobitel029.jpg

mobitel030.jpg

mobitel031.jpg

mobitel032.jpg

mobitel033.jpg

mobitel034.jpg

mobitel035.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh