• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
167
Jel se vi bojite traktoru gasa dati????:scratch

Kolko sam shvatio iz video-a , vidi se da ima dosta proklizavanja, po meni da radi s vecim gasom tesko da bi to izorao, jedino dok se popne na ravnicu tamo fali gasa.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
888
ovo što ore duboko sa FIATom vidi se da je zemlja stvarno teška i masna, kao neka glina, možda oru duboko da bi povećali propusnost tla, da se ne zadržava voda, ali opet za to je podrivač
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
ovo da ne mora ići po brazdi mi se sviđa vjerujem da na taj način ima puno puno manje proklizavanja
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ovo bi moglo biti rigolanje:D

EDIT: Fali video, ne znam zašto ga neće postaviti:toimonster::

<iframe width="420" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/tI4_itd37T0?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 
Posljednje uređivanje:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
neke si zaj*bo

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=tI4_itd37T0[/YT]
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
A dobro onda je ono dubinsko oranje jer nemože ono bit normalno oranje

To se zove mučenje traktora, ali ako su ljudi navikli tak orati onda valjda neznaju drugačije. Oni prije svega tak oru u jesen, zimsku brazdu, da bi što više akumulirali vodu. Nemojte talijane podcjenjivati, ipak su oni majstori u poljoprivredi, a ko ne vjeruje nek ide tamo da vidi.

Mrtva zemlja bi bila vani u slučaju da to oru prvi puta tako, ali oni stalno tak oru i vjerujte ne šparaju na mineralnom gnojivu, tak da je ta zemlja definitivno plodna. Interesanto izgledaju ta polja u proljeće, ko valovi, a sve tak lijepo promrzlo i rahlo. Njihov filozofija kaže da zemlja preko zime ne smije biti ravna ko na dlanu, ne pitajte me zašto.
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Njihov filozofija kaže da zemlja preko zime ne smije biti ravna ko na dlanu, ne pitajte me zašto.

ovo ima logike..
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ovo je rigolanje


[YT]http://www.youtube.com/watch?v=-wi5Kud9hV4&NR=1&feature=endscreen[/YT]

Ne bi se baš kladio.
Ovo je samo jako duboko oranje; nema to veze sa rigolanjem.

Evo slike pluga rigolera:


Osnovna razlika između rigolanja i dubokog oranja je način kretanja stroja i vrsta pluga.
Kod rigolanja stroj se kreće po neobrađenom dijelu tla (znači kotač nije u brazdi; ne sabija tlo niti proklizava (kao ovaj na slici)) a plug je isključivo vučeni (nema pluga rigolera koji je nošen ili polunošeni).

A ova razlika je naročito vidljiva kada se na rigolanom ili "rigolanom" tlu podiže trajni nasad. Nako 4-5 godina, razlika postaje očigleda; budući da nema sabijanja tla (kotačem traktora u brazdi) korijen slobodno raste u dubinu i s druge strane nema stajaće vode u profilu tla (koje voćke ne podnose) i isto tako kapilarni uspon vode je bez prekida (važno kod suše).

Jasno, za ratarske kulture, razlike, zbog plićeg korijena uglavnom nema, ali za trajne nasade, nema mjesta raspravi.
8)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Njihov filozofija kaže da zemlja preko zime ne smije biti ravna ko na dlanu, ne pitajte me zašto.

ovo ima logike..

Radi se o zimskoj obradi tla na slogove (kod njih se to zovu bauli).
Takvim načinom obrade prave se slogovi širine 20-30 m (ovisno o tipu tla i traktoru). Oni su izdignuti, a kanalić koji nastaje između dva sloga, koristi se za odvođenje viška vode. Time površinski sloj tla na slogovima ostaje bez viška vode i kultura (ozimina) može bolje rasti budući da ne leži u vodi.
Drugi pozitivan učinak je da je tlo na površini slogova toplije, i tih par stupnjeva razlike za ozimine je vrlo važno.
Generalno biljka tada smanjuje zimski prekid i prije počinje ponovo "raditi". Rezultat je prinos oko 15-tak % veći u odnosu na obradu tla bez slogova, i uz to žetva je oko 2 tjedna prije uobičajenog roka.
Jednostavno, u ravničarskim položajima, gdje se tereni često plave (i zadržava voda) nema drugog efikasnog načina obrade tla i uspiješnog prezimljavanja ozimina.

Nemam sada nijednu sliku pri ruci, ali kad odem slijedeći puta u IT, poslikam to.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh