• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Ovo pocinje biti tuzno...


I da se razumijemo, moju bahatost jos niste osjetili, vjerujte mi...


Sve u svemu, SVAKA brazda (nebitno da li se ore jednobraznim ili visebraznim plugom) bez obzira na stanje i vrstu tla, bez obzira na vremenske uvjete, snagu traktora i sve moguce faktore MORAJU biti IDENTICNE jedna drugoj po svakom mogucem mjerilu. OK, nije da bas moraju, ali tome se treba teziti.

Da li je zemljiste rastresito (preoravanje vec pooranog) ili je zemljiste teska glina, da li brazde ispadaju zasute ili se okrecu u cjelini bez rasipanja nema nikakve veze. vjerujem da se, s obzirom na konfiguraciju terena, koristi i odgovarajuca mehanizacija za neki odredjeni posao u ovom slucaju oranje, tako da se postize zeljena dubina rada.


Opet vas fino molim da mi dostavite bilo kakav dokaz koji vase tvrdnje potvrdjuje da se ne bi i dalje ovako prepucavali posto vjerujem da smo vec dojadili ostalim sudionicima foruma ovim nasim nepreglednim stivima.

... jednostavno zelim par jednostavnih odgovora na par jednostavnih pitanja i to je sve...

Ispricavam se sto se ubacujem u raspravu..no ja sam jedan od onih koje zanima nacin oranja i kako dobro pripremiti zimsku brazdu..pa bi zamolio sudionike da nastave interes za ovu raspravu..dapace da se pridruze i drugi..iskusniji kako bi se doslo do odredenog zakljucka koji moze koristiti svima..
Neke dijelove tvojeg posta sam citirao..dio koji je vezan uz temu i dio koji nije ..
Internet jest mjesto gdje mozemo oplemeniti bolje tuda znanja i iskustva,pa se nadam da ces tako i razumjeti tekst koji slijedi.U svaku raspravu unosimo i svoju osobnost..ljudi smo..i to nije pogresno dok ne prelazi granice te rasprave.

Impulzivno reagiranje nikome ne koristi..narocito ne pozivanje na bahatost.Na internetu sam naucio osnovno..a to je da su klinci naucili srati(namjerno koristen neugodan izraz da bi se postigao bolji efekat znacenja),no dok ih pozovem da mi to kazu uzivo podviju rep.Time vrlo brzo izgube svoju reputaciju bez obzira na strucnost.
Sto se tice ovih zakona od 1.1(kazne,kleveta i sl.) za internet rasprave vjeruj mi ako bi te netko zelio izvrijedati i gnjaviti na ovom forumu nikada mu ne bi usao u trag...pretvaranje virtualnog u stvarno je poprilicno tesko.
Moja preporuka ti je da se ,kao admin, ne pozivas na bahatost bez obzira postoji li u postu ili ne...narocito ne nekome tko ti moze biti roditelj...cak i da jest napisao netocne informacije.Tehnologija i otkrice mikrosvijeta omogucava nove nacine rada.To je znanstveni pristup i tako ces to bolje objasniti nekome tko nije po defoultu ucio iste u nastavi...umjesto tablet mob-a imao je knjige i sl.Dakle,treba prvo utvrditi da li je njegovo razmisljanje za njegovo vrijeme bilo tocno.Pohvala sto si tako zapoceo sa primjerom tehnickih rjesenja plugova.
Implementacija tih istih informacija moze biti stetna,to jest tocno..npr.kod mene koji ucim sto je ispravno oranje...no samom cinjenicom sa pogresnim dojmom neces dobiti odg.

Meni je npr.receno da prilikom oranja prednji plug mora mora biti podignut za "dva prsta" (to cu uzeti kao improvizaciju objasnjenja..no doslovno mi je tako receno) u odnosu na zadnji plug.Da li je to objanjenje tehnicki tocno? Da li se time moze postici dobro izorana brazda sa vecom propusnosti vlage u dublje slojeve? Koliko je vazna brzina kretanja - spominjao si taj dio usput..taj detalj moze bilo tko koristiti,pa te molim vise informacija.Zemlja kod mene je vecinom teza za obradu..dakle meni je zaista vazno ono sto ste pisali u raspravi.
Moja zemlja nije poorana..i mene uz sve ovo zanima da li je sada kasno(vecinom je jako vlazno,pa ne mislim da se moze u polje)..da li cekati proljece pa orati..koje su razlike i sl.
Zasto je zimska brazda bolja od proljetne(to su cesto rijeci poljoprivrednika u mojem kraju)?
Pitanja koliko zelis,zar ne? :-D Nadam se da ce biti i interesa forumasa za odgovore...
 
B

Bobo

Guest
Kritika prihvacena ;)


Sto se oranja tice i podesavanja pluga za "dva prsta" to cu ti lako objasniti.

Dakle, na betonu, ravnoj podlozi, nebitno... Zakopcas plug (ovo je naj bolje pokazivati na dvobraznom plugu) i podesis gornju polugu tako da je prednja brazda nesto vislja od zadnje, dva prsta je za 10" plug po meni "malo puno", ali OK je i to.

Zasto se ovo radi na taj nacin?
Plug se ovako podesava zbog raznih luftova u polugama traktora, zbog nenategnutosti balansne opruge dok je plug van zemlje i slicnih stvari. Kad dodjes na njivu i spustis plug u oranje, otpor pluga ce svim tim luftovima "okrenuti smjer" te ce tako zabiti prednju brazdu dublje od zadnje. Izdizanjem prednje brazde pri prikopcavanju pluga doskacemo problemu dubljeg zabijanja prednje brazde te obadvije na ovaj nacin rade priblizno na istoj dubini.

Dakle da na ravnoj podlozi podesis plug da su mu radna tjela ravnomjerno nasloljena na podlogu, u njivi ce prednja brazda orati dublje "za dva prsta" a sve brazde poslije nje nesto neznatno plice. Ovo je neispravan nacin podesavanja pluga

Ako nije jasno, mogu objasniti i detaljnije...

Sto se tice oranja u jesen ili u proljece, stara izreka glasi: "I naj gore jesensko oranje je bolje od naj boljeg proljetnog."

Ovog se drzi ko pijan plota ako ikako postoje uvjeti. Zasto? Zbog toga sto zimsko oranje u sebe upija vlagu i na proljece se prvom prilikom preleti ili gredom ili drljacom da se sprijeci isparavanje akumulirane vlage. Proljetno oranje je okretanje vec vlazne zemlje i tako joj povecavas dodirnu povrsinu sa suncem, zrakom i iz te brazde vlaga isparava ekspresno brzo, te se odmah nakon proljetnog oranja, (pozeljno u roku par sati) podrljati ili potanjurati ili na bilo koji drugi nacin usitniti sjeteni sloj, jer kad vlaga iz njega ispari, brazde se (ovisno o tipu tla) "skamene" onda ni tanjuraca ni rotodrljaca ne pomazu i u takvu se zemlju ne isplati posijati nista bez neke ozbiljnije kise.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Raspravljano je na forumu več milijun puta o tome svemu i zašto je najgora zimska brazda bolja od najbolje proljetne...
Cilj je izorati zemlju u jesen, zimu, pa ajmo reči onak laički sve kaj se izore do kraja 2. mj ima još šanse da se promrzne i dovoljno natopi vlagom.
Cilj duboke zimske obrade tla je taj da bude što lakše i kvalitetnije za pripremu u prolječe i nadajmo se da bude što bolji urod u takvom pripremljenom tlu jer bi trebalo tokom zimskog perioda nakupiti što više vlage u sebi tako da izdrži što bolje ljetne vručine. A to je opet relativno jer sve ovisi od tla do tla, znam za tla kojima bolje bogodije proljetna obrada...al nebi duljio o tome jer to je drugi par opanaka. Sad je bitna ova zimska obrada.
I sam imam još oko 20 rali za preorati, večinom lakše zemlje (ovu težu smo uspjeli izorati prije onog pogoršanja vremena tak da se več ta nešto i promrzla do sad) koju ću krenuti nadam se ovaj tjedan dalje orati.
Ima tu još dosta faktora koji kasnije utječu na urod, kao npr. oranje po jako lošim uvijetima, tj. po blatu, to dosta šteti strukturi tla, ali o tom neznam puno jer nisam stručna osoba, no ima onih koji to svakako znaju.
Sve ovo kaj tu pišem sam naučio od starijih ljudi koji su držali do kvalitetne obrade tla i tu na forumu sam naučio dosta novih stvari koje sada primjenjujem.

Što se pak tiće ove rasprave o samom oranju, ja npr. imam zemlji gde i ako plug nebude 100% naštelan kako treba brazde budu izgledale jednako rastepene i morao bi ići brzinom od 3-4 kmh da bi se poznale brazde jer je tlo strašno rastresito i lagano za obradu, a opet dosta kvalitetno. A imam i zemlji kod kojih moram prvu brazdu staviti malo dublje da bih mogao normalno orati pa tu ispada da je jedan brazda malo višlja od druge, ali ne zamaram se s time previše, bitno da su biljni ostaci zaorano, samo se s time najviše od svega zamaram i držim da to uvijek bude tako.

I još sam oda velim nešto vezano uz zemlje što imam uz stari tok rijeke Drave i zašto ih je bolje orati i obrađivati u prolječe. Tu ima jedan problem, a to je trska. Kad to izorem u jesen i ostavim preko zime naraste mi trska po cijeloj zemlji da ju moram u prolječe malčirati i ponovno preoravati, pa ja te zemlje orem večinom u 3 mj, možda i kasnije, uglavnom da bude mjesec dana prije sjetve da se zemlja slegne i pripremi za kukuruz. Ali tu je cijele godine vlažno (bilo je i ove jako sušne godine toliko vlažno cijelo ljetno razdoblje da je kukuruz narastao preko 4 metra visine) pa tako da i nije toliko bitna zimska obrada radi akumulacije vlage u zemlji.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
evo vam pravi link jer ovaj od malog plavog radi samo na mobitelu


[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ALCb2tBkDAo[/YT]
 
B

Bobo

Guest
Ne znam koliko ste upoznati ali jedan, nazalost, bivsi clan i ja smo prevodili ovo jos prije 3 godine, ako ne i vise... Tj, ja sam prevodio a on je to lijepo skomponirao u video koji smo "posudili" s youtube-a ;)


Ovdje se vidi pravilno podesavanje pluga da ne moze biti pravilnije...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
I još sam oda velim nešto vezano uz zemlje što imam uz stari tok rijeke Drave i zašto ih je bolje orati i obrađivati u prolječe. Tu ima jedan problem, a to je trska. Kad to izorem u jesen i ostavim preko zime naraste mi trska po cijeloj zemlji da ju moram u prolječe malčirati i ponovno preoravati, pa ja te zemlje orem večinom u 3 mj, možda i kasnije, uglavnom da bude mjesec dana prije sjetve da se zemlja slegne i pripremi za kukuruz. Ali tu je cijele godine vlažno (bilo je i ove jako sušne godine toliko vlažno cijelo ljetno razdoblje da je kukuruz narastao preko 4 metra visine) pa tako da i nije toliko bitna zimska obrada radi akumulacije vlage u zemlji.

Šanana... i ja sam zaključio kao i dosta ljudi prije mene, pa tako će i još dosta ljudi poslije mene da je aluvijalna riječna tla bolje orati pred samu sjetvu ili sadnju kulture nego u jesen. No tu uvijek postoji faktor rizika od nedostatka vremena zbog nepovoljnih vremenskih uvijeta i sl. no ne vrijedi puno o tome. Ti znaš gdje su moje zemlje i kakve su i puno ljudi je reklo da na tim zemljama puno bolje kukuruzi rode ako su izorane u proljeće. Šta se događa? Događa se da ako se zemlja izore rano u jesen i zima bude jako sniježna da se tlo jako zbije i da onda nema dovoljno zraka u tlu (a zrak je jedan od tri bitna faktora u tlu da bi bio moguć razvoj korjena). Zato ja preferiram oranje u 12. ili 1. mjesecu ako to vremenske prilike dozvole, jer već krajem 2. idemo u obradu ako se može, ako ne onda što prije u 3.

Ono što si napisao da nevalja orati po blatu, e to ti je zbijanje tla i takvo tlo nema onda dovoljno već spomenutog zraka u sebi, dalje ne treba pisati.

A što se tiče toga kak bi oranje trebalo izgledati. Zimska brazda bi obavezno trebala biti što dublja i što valovitija, no nemamo mi strojeve za to, tu su talijani gazde. Mada se neki smiju tome, ja ipak tvrdim da bi trebalo orati na 40 cm dubine čak i dublje, pogotovo teža tla, no tu dolazimo do toga da traktor 120 ks ore sa dvije brazde i netko bi ispao budala u selu.

Uostalom tko želi više znati o tome kako što bolje proizvesti neku kulturu najprije bi trebao savladati tehnike obrade tla, a da ja ne pametujem uguglajte malo vodozračne režime u tlu, sve se svodi na obradu.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Ovo što si reko za 120ks 2 brazde..tak sam i ja imal traktor 150 ks i tri brazde i svi su se smijali jer to je kao premali plug za taki ttaktor a nisu ni mislili da je taj plug poštelan tak da bere kak imaju tu kod nas 4brazdaše i ja sam vukel bez ikakve brige taj plug na 40-45cm dubine a oni su na 30i imali su kaj vuči i i ljepše je voziti se sa trobrazdašem niti drma tak traktora niti nikaj a učinak je isti
 
B

Bobo

Guest
Iskreno, ja ne vidim neke vajde u oranju kako cabage pise 40cm... Do sad je kod nas orano na 25, svakih par godina na 30cm, tj sto je dublje 549 mogao vuci, pojedine njive i jednobraznjakom.

Ove godine sam sve iole vece njive orao s Brenom i 3x14" na min 30cm, 90% na 35. na mjestima je ispadala neka zuta zemlja, totalno druge boje, bojim se da ove njive nisu nikad tako duboko orane. hoce li od moje rabote biti ista ili nista, vidjet cemo u zetvi ali ne gajim neke nade da moju zemlju valja bas tako duboko orati.

Vjerujem da cu se drzati dubina do 30cm u jesenskom/zimskom oranju da na mom terenu nema potrebe za dubljim oranjem.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Sta dublje ores izbacujes kako bi nasi stari rekli "mrtvu zemlju" po meni vece dubine od 30cm nisu potrebne!!!!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Sta dublje ores izbacujes kako bi nasi stari rekli "mrtvu zemlju" po meni vece dubine od 30cm nisu potrebne!!!!

Nije baš istina..Uz pravilnu gnojidbu i duboko oranje imaju se najbolji prinosi..Ja isto težim što dubljem oranju,manje od 30cm ne orem,od 30-35cm...

Mada stoji i ona,svatko zna kakvu zemlju ima i kak duboko treba orat..
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Ja cca svake pete godine izorem duboko kolko traktor može vuči a to dojde negdje od 40-45 cm ...a ovak nikad neorem pliče od 30-35cm
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Nije baš istina..Uz pravilnu gnojidbu i duboko oranje imaju se najbolji prinosi..Ja isto težim što dubljem oranju,manje od 30cm ne orem,od 30-35cm...

Mada stoji i ona,svatko zna kakvu zemlju ima i kak duboko treba orat..

Ja svake godine gnojim s stajskim gnojem i to skoro sve parcele po malo jer taj nacin mi se pokazo najbolje a dubina oranja ako idem na dubinu od 40cm imam mramornu zemlju jer kod mene je pretezno ilovacna zemlja od koje mozes pec ciglu!!!!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
ja si svake godine ostavim oko 3 jutra za proljetno oranje zato sto izvazam stajnjak 2 puta godisnje tj u jesen i u proljece.. i ovo proljetno oranje obavljam krajem 3. ili pocetkom 4 mjeseca tj. pred samu sjetvu.. i odmah ga podrljam i nema tu nikakvih problema..
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Kritika prihvacena ;)


Sto se oranja tice i podesavanja pluga za "dva prsta" to cu ti lako objasniti.

Dakle, na betonu, ravnoj podlozi, nebitno... Zakopcas plug (ovo je naj bolje pokazivati na dvobraznom plugu) i podesis gornju polugu tako da je prednja brazda nesto vislja od zadnje, dva prsta je za 10" plug po meni "malo puno", ali OK je i to.

Zasto se ovo radi na taj nacin?
Plug se ovako podesava zbog raznih luftova u polugama traktora, zbog nenategnutosti balansne opruge dok je plug van zemlje i slicnih stvari. Kad dodjes na njivu i spustis plug u oranje, otpor pluga ce svim tim luftovima "okrenuti smjer" te ce tako zabiti prednju brazdu dublje od zadnje. Izdizanjem prednje brazde pri prikopcavanju pluga doskacemo problemu dubljeg zabijanja prednje brazde te obadvije na ovaj nacin rade priblizno na istoj dubini.

Dakle da na ravnoj podlozi podesis plug da su mu radna tjela ravnomjerno nasloljena na podlogu, u njivi ce prednja brazda orati dublje "za dva prsta" a sve brazde poslije nje nesto neznatno plice. Ovo je neispravan nacin podesavanja pluga

Ako nije jasno, mogu objasniti i detaljnije...

Sto se tice oranja u jesen ili u proljece, stara izreka glasi: "I naj gore jesensko oranje je bolje od naj boljeg proljetnog."

Ovog se drzi ko pijan plota ako ikako postoje uvjeti. Zasto? Zbog toga sto zimsko oranje u sebe upija vlagu i na proljece se prvom prilikom preleti ili gredom ili drljacom da se sprijeci isparavanje akumulirane vlage. Proljetno oranje je okretanje vec vlazne zemlje i tako joj povecavas dodirnu povrsinu sa suncem, zrakom i iz te brazde vlaga isparava ekspresno brzo, te se odmah nakon proljetnog oranja, (pozeljno u roku par sati) podrljati ili potanjurati ili na bilo koji drugi nacin usitniti sjeteni sloj, jer kad vlaga iz njega ispari, brazde se (ovisno o tipu tla) "skamene" onda ni tanjuraca ni rotodrljaca ne pomazu i u takvu se zemlju ne isplati posijati nista bez neke ozbiljnije kise.

Sve 5 :) ...vise sam zelio da bude digresija,ali moramo i admine malo kritizirati :p (salim se)
Znaju i stariji ponekad "piliti" svoje,no tema je oranje...

Objasnjenja jednostavna,decidirana sa prakticnim primjerima..uz upotrebu matematike(kada ces mi ubuduce nesto objasnjavati najlakse se time posluzi kao sada.)
Ovo je pohvala od nekoga tko educira druge i ponesto znam o tome :)

Naravno mozes i "dva prsta" u mm izraziti sto se tice pluga imt 756..dosta ljudi mi je preporucilo taj plug za moj traktor,nabavio sam ga i zaista radi dobro(samo mi kazu da nije dovoljno ostar jedan donji dio koji reze zemlju),no ova godina je bila svakakva i sa razlicitim urodima na njivama kod iste obrade.(jedan dio je krivnja proljetnog oranja).Cilj mi je to poboljsati. Ljudi oko mene su nesto starija generacija i cesto o detaljima objasnjenje zavrsava: "to tako ide" ili "to tako mora biti".Poslusao sam i bilo je ok.No moj pristup je detaljniji i zato volim znati zasto je tako za pocetak.
Jos moram pronaci temu gdje si objasnjavao kako se koriste one rucice za regulaciju dubine(imam ih 3..najvecu stalno koristim..znam da je jedna za kipanje prikolice-no nisam isprobao i ne znam koja od dvije manje jest za "fino podesavanje" ili kako je meni objasnjeno "fini hidraulik kod oranja".)
"preletavanje" preko oranja na proljece je zatvaranje zimske brazde,zar ne?Pitam zbog terminologije.Dakle pustim drljacu do kraja i prodem oranje jednom ili je bolje gredu staviti ispod te drljace i proci preko oranja?
Vjerujem da su teme bile vec razradene,no i sam spominjes da je vec vrijeme na izmaku za zimsku brazdu,a malo sam u guzvi sa vremenom zato pitam ovako.
Inace citam zaista sve teme prije nego pitam za strucni savjet..
Hvala.. :)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
brazda viša ili niža, ko da je bitno.......vidim, spominje se brzina oranja, koji ljudi navode 10km/h, pa i više......a ja pročitao u nekim knjigama da brzina se kreće od 6-8km/h.......možda je knjiga starijeg godišta, pa danas sa različitim dubinama ide i različita brzina oranja :mrgreen:
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Evo vam tu vam lijepo je navedeno da svaki plug mora biti paralelno podešen sa zemljom tj.da sve brazde moraju iči na istu dubinu.. http://m.youtube.com/watch?v=ALCb2tBkDAo obratite pažnju na 7:45 tu lijepo piše kak mora biti poštelan

Kada se koristi matka i tocne razdaljine to je nesto za mene :-D
hvala

Raspravljano je na forumu več milijun puta o tome svemu i zašto je najgora zimska brazda bolja od najbolje proljetne...
Cilj je izorati zemlju u jesen, zimu, pa ajmo reči onak laički sve kaj se izore do kraja 2. mj ima još šanse da se promrzne i dovoljno natopi vlagom.

Ima tu još dosta faktora koji kasnije utječu na urod, kao npr. oranje po jako lošim uvijetima, tj. po blatu, to dosta šteti strukturi tla, ali o tom neznam puno jer nisam stručna osoba, no ima onih koji to svakako znaju.
Sve ovo kaj tu pišem sam naučio od starijih ljudi koji su držali do kvalitetne obrade tla i tu na forumu sam naučio dosta novih stvari koje sada primjenjujem.

Što se pak tiće ove rasprave o samom oranju, ja npr. imam zemlji gde i ako plug nebude 100% naštelan kako treba brazde budu izgledale jednako rastepene i morao bi ići brzinom od 3-4 kmh da bi se poznale brazde jer je tlo strašno rastresito i lagano za obradu, a opet dosta kvalitetno.
Moja isprika sto pitam ono sto je vec u konceptu odgovoreno.Razlog jest moj nedostatak vremena i kasnjenje sa poslom za koji se informiram.To ne cinim cesto,dugo sam na ovom forumu i br.mojih postova i jest manji jer se trudim biti konstruktivan.
Vjerujem isto tako i da je svaki slucaj individualan,pa zasto ne ponoviti gradivo? :-D

Citirao sam dio tvojeg posta iz kojega i sam mozes prepoznati da sam kratak sa vremenom.Sada se priblizavamo sredistu zime...kod mene je dosta blata..tlo je smrznuto vise dana i uletiti u to sve sa dobrom voljom nema smisla.Pokusavam izvuci sto mogu.Ovaj forum je jedan od boljih sto se tice razumijevanja za druge i pomaganja..mogli bi to nazvati i solidarizacijom u virtualnom smislu :-D i taj pristup je jedan od razloga sto pisem ova pitanja.
npr. educiran sam i da je vazna brzina kojom se ore odredena zemlja...dok je meni vecina objasnjavala da je nabolje onom kojom traktor moze vuci(aludirajuci provenstveno na potrosnju i vrijeme) jer ako idem sporom ne bude ok.Ti imas imt traktor pa znas sto znaci razlika izmedu prve direktne i trece spore kod mjenjaca 6+2...malen izbor brzina za oranje u tezim uvjetima.Dakle moram na drugim faktorima traziti refundiranje ogranicenja...iduce godine cu pokusati bolje i na vrijeme :)
Slazem se da je kvalitetna obrada tla vazna...neznanje sam platio prosle godine i ne mogu se usmjeravati prema ljudima koji u mom kraju kazu da "to sve samo ide" i da se poluge i rucica hidraulika slazu "od oka".Ipak vjerujem ako su strucnjaci na stroju predvidjeli neke stvari da je za to postojao razlog,odnosno povratna informacija iz prakse.
Hvala za objasnjenja...


evo vam pravi link jer ovaj od malog plavog radi samo na mobitelu

Ovo je odlican i koristan rad.Hvala za link.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma nema uopče problema, kad god nešto znam, podjelim s ostalima.

Ja ču probati ovaj tjedan u oranje ako bude išlo, nema vode po poljima, amlo je i smrznut površinski sloj, misli mda bi bili dobri uvijeti za oranje, no dok ne probam nebudem znao.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma nema uopče problema, kad god nešto znam, podjelim s ostalima.

Ja ču probati ovaj tjedan u oranje ako bude išlo, nema vode po poljima, amlo je i smrznut površinski sloj, misli mda bi bili dobri uvijeti za oranje, no dok ne probam nebudem znao.

Ja sam na staru godinu, -7 je ujutro bilo, išlo je jako dobro dok god nije negdje oko 11 sunce postalo prejako i odmrznuo se gornji sloj. Ide i onda ali se lijepi gnojivo za kotače pa sam onda odustao. Ne vrijedi mi svu sedmicu iznijeti na uvratine
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh