• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Mister No:

Na IMT traktoru postoje samo dvije rucice, "kuglica" i "kockica". Cinio se da su dvije "kockice" ali nisu, donja samo sluzi kao granicnik kretanja gornje i nije nije s njcim povezana.

Dakle, i kipanje prikolice i regulacija vucnog otpora se podesava "kockicom". Ako ti plug ide pre plitko (uvjeti za oranje postoje, lemesi su ostri, plug je podesen ispravno), kockicu malo spusti i pluc bi trebao ici dublje. Ako ide pre duboko, malo ju podizi dok ne dobijes zadovoljavajucu dubinu obrade.

Kod kockica postoje medju oznakama i dvije tockice utisnute i tu ih drzis za bilo kakav rad s hidraulikom.

Kipanje prikolice je opisano vrlo dobro u prirucniku za traktor koji imas za skinuti po internetu, treba malo potraziti mislim da je i ovdje na forumu netko postavljao linkove.


Stari su ti dobro rekli da se sve stela od oka... I metoda "dva prsta" je od oka, kad se stela kod kuce na betonu. dodjes na njivu pa vidis da plug zanosi, da neravnomjerno ore, da nece u zemlju, da oranje ne lici na oranje. tek u njivi se odradjuju fina podesavanja pluga i ako je isti ispravan kad dobijes da je plug i vodoravan i okomit dok je traktor u brazdi, preostaje ti samo da s ruckom na plugu podesis zahvat prednje brazde, tj da pomices liniju otpora pluga da se poklopi s linijom vuce traktora (da ne moras drezati volan smotan u lijevo u oranju).

Pravilno podesen plug za ispravan rad ne treba stabilizatorske lance- spanere, trebaju biti otpusteni a plug sam sebi da trazi putanju. takodjer traktor s mehanickim volanom se ne bi trebao na ravnoj njivi otimati i vuci prema pooranom zemljistu, nisi vuci u neorano, moras biti u mogucnosti pustiti volan i da traktor nastavi ici ravno.

Za zatvarenje zimske brazde ima posebna tema, pa tamo procitaj sto i kako.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
ajd da i ja kažem nešt pametno..svi su ovdje u pravu što se tiče oranja ali oranje je osnovna obrada,naglasak na osnovna i nije toliko bitno dali se ore 25 ili35 cm ili su sve brazde iste ili je to savršeno uredno..kad se bude pripremalo sve se bude zaravnalo i po meni je jedino bitno uzorati u jesen po mogučnosti kad nije mekano da se neugazi jako a najviše mi se sviđa da se uopće neore..ja trećinu zemalja neorem svake godine nego svaku drugu i to mi je i najjeftinije i najbolje rješenje...pa pogledajte amerikance oni skoro uopće ni neoru jer im je to preskupo....znači sadašnjih oko25 rali što sam posijao tritikal i pšenicu kad se pokombajnira i makne slama ispodrivam polovicom 8 mjeseca i onda samo pređem rotodrljačom u 9om mjesecu i sjetva ljulja i u 10etom smjese pšenice i graška..na proljeće se to skine i silira u kobasu i onda samo pređem plitkim podrivačem iliti gruberom pa rotodrljača i sjetva kokuruza i prinos čak i bolji nego tamo gdje je bila klasična jesenska brazda..a i čitao sam da zemlju treba što manje okretati odnosno orati jer se samim time više isušuje i umire što je u jednu ruku i logično..mi je dobro izrežemo plugom i još se nije ni pravo sleglo ni ustabililo i već opet oranje i tako stalno dok zemlja nepostane mrtva i neubije se sva mikroflora.. opet to je moje razmišljanje ali rezultati mi govore da je gdje je god to moguće da se neore nego obradi na bilo koji drugi način..:D
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
sve vredu @gazda gizdavi..sve je to lijepo kak ti kažeš projdeš sa podrivačem pa rotodrljačom...samo.. ipak treba imati podrivače,rotodrljače i malo jače traktore.. ali kakvo je stanje u poljoprivredi pa mnogi mali poljoprivrednici imaju malo novca za život a kamoli da kupuju neke skupe strojeve..radi se čime se može i kak se može..
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
sve vredu @gazda gizdavi..sve je to lijepo kak ti kažeš projdeš sa podrivačem pa rotodrljačom...samo.. ipak treba imati podrivače,rotodrljače i malo jače traktore.. ali kakvo je stanje u poljoprivredi pa mnogi mali poljoprivrednici imaju malo novca za život a kamoli da kupuju neke skupe strojeve..radi se čime se može i kak se može..

plavi razumijem te ja jako dobro.netko nemože ali nažalost ima puno onih koji imaju i mogu al nemogu bez pluga..želim samo naglasiti da netreba raditi toliko nauku oko oranja..bitno da je sve odprilike naštelano i da se ore a ne sad tu ulaziti u neke jednadžbe kak koliko gdje zašto zbog čega i neznam šta..:finga:
 
B

Bobo

Guest
Francuzi su jedno vrijeme masovno odustajali od plugova da bi opet uveli oranje kao redovnu agrotehnicku mjeru...

A da se razumijemo, oni nisu jedini.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Francuzi su jedno vrijeme masovno odustajali od plugova da bi opet uveli oranje kao redovnu agrotehnicku mjeru...

A da se razumijemo, oni nisu jedini.

ja vam kažem da su meni bolji rezultati tamo gdje neokrećem zemlju..a tak mi svejedno i za francuze i za druge,a dobro znamo da je oranje jedna od skupljih obrada,vremenski i financijski..:finga:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
A zakaj onda ekonomije oraju a imaju traktore i prek 200 ks pa onda bi i oni prošli samo z podrivačima a ne da oraju..i svake godine oreju pa valjda znači da je oranje bolje..i svi kod nas izoreju zemlje i jako rijetko možeš videti da neko ide z podrivačima.nemoj misliti da vrijeđam tvoj način obrade nego samo kažem kak i veliki poljoprivednici koji imaju para za razne strojeve al ipak ostaju na oratvi..
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ajd da se umjesam u raspravu, mislim da je oranje jos uvijek osnovna i neophodna operacija u obradi zemljista iz vise razloga. Kao prvo nase zemlje su dosta zakorovljene, govorim o ukupnom prosjeku, dosta su kisele a o manjku humusa da i ne govorim. Nema tog grubera ili podrivaca koji ce u istit jako zakorovljeno tlo kao plug. Zelim jos reci da sam jedne godine ostavio jednu parcelu neobradjenu, zemlja odmorila i iduce godine prinos bio ohoho bolji...
Pozz
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
A zakaj onda ekonomije oraju a imaju traktore i prek 200 ks pa onda bi i oni prošli samo z podrivačima a ne da oraju..i svake godine oreju pa valjda znači da je oranje bolje..i svi kod nas izoreju zemlje i jako rijetko možeš videti da neko ide z podrivačima.nemoj misliti da vrijeđam tvoj način obrade nego samo kažem kak i veliki poljoprivednici koji imaju para za razne strojeve al ipak ostaju na oratvi..

..ja nekažem da treba odustati od oranja ali ja gdje mogu izbjegnem ga,a to je moguće jedino u strništu..tu je zemlja dovoljno rahla i usitnjena da se može samo pripremiti i sijati..a kad smo kod ekonomija,ja koliko znam da oni neoru prije sjetve repice nego pređu teškom tanjuračom ili nečim i eto sjetve..usput imamo doma beckerovu no.till sijačicu za kokuruz i sijali smo i direktno u strnište i kokuruz je bio odličan,a što se zakorovljenosti tiče nema toga što motivel nerješi..pitat ću vas za jedno 15,20 godina ko ore a ko ne..naravno nemislim na no till obradu gdje se direktno sije,u vani ima strojeva da ti srce stane što odma podrivaju i pripremaju i siju..jedino mi naravno mi uvjek zaostajemo..ne zato što smo zaostali nego zato što smo svi uvjek u pravu i neželimo probati ništ novo..vi radite po svom a j ću po svom..eto Kićo vidio si kakve sam imao loše kokuruze tamo uz tebe jer sam u proljeće orao a bolje da sam ispodrivao i pripremio..na jednoj parceli jesam tako tu blizu i razlika je nebo i zemlja..al eto čovjek uči dok je živ..aj dečki uživajte..:supz:
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
..ja nekažem da treba odustati od oranja ali ja gdje mogu izbjegnem ga,a to je moguće jedino u strništu..tu je zemlja dovoljno rahla i usitnjena da se može samo pripremiti i sijati..a kad smo kod ekonomija,ja koliko znam da oni neoru prije sjetve repice nego pređu teškom tanjuračom ili nečim i eto sjetve..usput imamo doma beckerovu no.till sijačicu za kokuruz i sijali smo i direktno u strnište i kokuruz je bio odličan,a što se zakorovljenosti tiče nema toga što motivel nerješi..pitat ću vas za jedno 15,20 godina ko ore a ko ne..naravno nemislim na no till obradu gdje se direktno sije,u vani ima strojeva da ti srce stane što odma podrivaju i pripremaju i siju..jedino mi naravno mi uvjek zaostajemo..ne zato što smo zaostali nego zato što smo svi uvjek u pravu i neželimo probati ništ novo..vi radite po svom a j ću po svom..eto Kićo vidio si kakve sam imao loše kokuruze tamo uz tebe jer sam u proljeće orao a bolje da sam ispodrivao i pripremio..na jednoj parceli jesam tako tu blizu i razlika je nebo i zemlja..al eto čovjek uči dok je živ..aj dečki uživajte..:supz:
Nije razlika u tome da smo mi pametni ili pametniji od ostalih nego više u tome da nemamo para za takve strojeve. Ja osobno smatram da će poljoprivrednici koji neće ići ukorak s tehnologijom izumrijeti, prije ili poslije.
Dakako, ne možemo govoriti o izbjegavanju oranja na svakakvim tipovima tala, ali ja definitivno bih izbjegavao koliko je moguće, da radim ratarstvo. No nekako si mislim da ću čak i u sadnji kupusa pokušati jednom odraditi pola hektara bez oranja.
Recimo da iza paprike definitivno ne treba oranje, samo gruber i sjetva, jer su gredice rahle u profilu od 40 cm. Imam primjer u selu sa ječmom. Čovjek je lani o kukuruzu išao gruberom, drljača da izvuče nešto kukuruzovine van, i sjetva. Malo je to ružno izgledalo, ali definitivno je imao ječam boli glava, kakav na tom dijelu polja nije viđen davno. Vidim da je ove godine tako radio pšenicu i za sada izgleda dosta dobro. S tim da je ove godine na gruber namontirao iza jedna krila od tanjurača da odmah poravnaju i usitne što ostane i dosta to dobro ispalo. Radi sa zetorom 7245, sve se pitam kak to uopće ide, ali ide.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
svaki teren drukčiji i ovisi o puno faktora,kod mene igra najviše oranje kad imam love za gnojivo,evo prošle godine negdje je bilo jesensko bez zrna gnojiva lošije nego proljetno sa gnojivom,jedini problem kod proljetnog je bio što se trebalo orati max do 25 ono previše je bilo lošije po kukuruze sađene po ljulju nego ono pliče,kada se ima gdje posilirano sa višerednim kombajnom pa se manje zgazi tu se samo tanjura i sije i nema razlike sa onim koje je orano,ja osobno da imam strojeve dajem glas za reduciranu obradu sa oranjem možda tek svake treče godine,ovo je idealna kombinacija kada ima jedan dio pod lucernom a ostatak trave pa kukuruz,uglavnom sve ovisi a najviše o LOVI
 
N

nikolasm22

Guest
jel ima neko da prodaje ursusa od 80ks do 160ks

mene interesuje ursus od 80ks do 160ks ako neko zna nesto da neko prodaje nek obavijesti hvala unaprijed
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
@ćelo..z kojim je to traktorom radil i kojim gruberom
@ajkula..slažem se z tobom
@nikolasm22..imaš temu gdje možeš napisati koji traktor tražiš..
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ja sam u nekoliko navrata sijao pšenicu u neorano kukuruzište ( nakon vršenja sa Zmajem 142 ) te drugi puta u ovršen suncokret.U oba slučaja samo je tanjurano i pšenica je bila odlična,čak i bolja nego prije kada je išlo klasična obrada. U nekoj temi sam odavno pisao o isključenju pluga iz uporabe. Ovako netko spominje kombinate,kod nas se obavezno ide u podrivanje strništa a poslje i oranje ili tanjuranje teškim tanjuračama. Nakon povratka išlo se u ,, reduciranu obradu ,, podrivači i nakon njih tanjuranje i sjetva,poslje ovakve obrade jedini minus je bila velika najezda miševa.Naravno da se kroz nekoliko godina od toga odustalo. Današnja situacija je ipak priča za sebe i nema svatko uvjete da obradi zemljište bez oranja,a isto tako tlo nije svagdje isto da bi se obradilo bez oranja.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
@ćelo..z kojim je to traktorom radil i kojim gruberom
@ajkula..slažem se z tobom
@nikolasm22..imaš temu gdje možeš napisati koji traktor tražiš..
uff ubi me zaboravije sam mislim da je 9radnih tjela i traktor oko 180ks
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Ostalo nekaj za poorat pa reko idem danas:
20379179.jpg

20379180.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh