• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
E sad su ga zakomplicirali u pm, pa jel ti vidiš kolko njemu treba da se okrene, prvo mora diči rotodrljaču onda napred onda stat da dignaeš plug pa se okrenut onda spusti drljaču pa ide u rikverc, onda ide naprijed i konačno spušta plug, a da ne pričam kolko treba najmanje konja za takvu mehanizaciju i love, puno love!!!
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Štore ima ili kratki radni hod ili preduge ruke od hidraulike. Kad radiš sa takvim visokim plugom onda gore na hidraulici si digni hidrauliku. isto tako na desnoj strani ne možeš dovoljno sa onom ručicom zakosit plug da ti ravno stoji kad uđeš u brazdu, pa i to rješavaš sa pomicanjem jedne strane. Pa onda završna na polju sa ručicom. To što ti plug bježi u jednu stranu isto tako riješavaš sa pomicaanjem cjelog pluga, pa kad si blizu završno riktaš sa ručkom. Dubinu na Štoreu budeš jedino dobio sa kotačem, jer ono što piše radni otpor, samo tak piše. Dosta je lagan, ja sam na svojeg pripasao od Ursusa utege na zadnje kotače. Nemoj blokirati klin kad oreš. Ako je dobra špica na lemešu ide sam u zemlju ne kužim kak tebi nejde.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ide u zemlju kao lud, ali s blokiranim klinom, inače ga hidraulika vadi prerano. Probao sam na razne rupe na traktoru, ali bez efekta.

Plug stoji ravno u brazdi, u oba smjera. Problem je podići lijevu ruku, treba je otkopčati i ušarafiti, a onda ne paše za druge strojeve.

Sa onom ručkom se dobije nešto, ali se onda i smanjuje radni zahvat, a samim time više ne okreće lijepo brazdu. Inače, na volanu ne osjećam da vuče, ali lanac nije labav.

Štore je lagan, istina, i stvarno sam vadio žutu zemlju, tako nema potrebe orati. Kotač bi vjerojatno bio rješenje, trebalo bi nešto pripasati. Ili zamijeniti plug:biggrin:
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Ja bi radije zamjenil traktor nego plug . Štore i Imt se nemogu uspoređivati s hidraulikom .
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Mislim da je glavni problem što je ovaj plug previsok za Štorea. Otud prevelika sila na toplinku i problem što ga ne diže dovoljno visoko. Ne znam za hidrauliku na IMT-u, ali na Štoreu je radila savršeno sa prošlim plugom. Traktor mijenjam eventualno za Fendt VARIO, i to po sistemu ključ za ključ.:icon_weed:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Danas sam cijeli dan orao sa Imt 539 i Imt 2x12.. To sam isao samo isprobati el to bude islo i ugodno se iznenadio.. Pa to ide ko ludo (ko u kuminu,hehe), istina da zemlja nije teska za obradu, onako srednja je ali 539 se dosta dobro nosi s tim plugom.. Jedna zemlja mi je bila malo valovita i brezuljkasta no i tu je islo bez previse muke.. Jedini problem mi je u transportu sto ne mogu plug dosta podici od zemlje, svega 10 cm..
Sanana Kolega, nije te bilo danas u nasem ataru? :icon_smile:
Evo i par slika:








 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
pa reko sam ti da ce ic ;) ti si još dobar,moj digne 5 cm od poda,za poludit
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Danas sam cijeli dan orao sa Imt 539 i Imt 2x12.. To sam isao samo isprobati el to bude islo i ugodno se iznenadio.. Pa to ide ko ludo (ko u kuminu,hehe), istina da zemlja nije teska za obradu, onako srednja je ali 539 se dosta dobro nosi s tim plugom.. Jedna zemlja mi je bila malo valovita i brezuljkasta no i tu je islo bez previse muke.. Jedini problem mi je u transportu sto ne mogu plug dosta podici od zemlje, svega 10 cm..
Sanana Kolega, nije te bilo danas u nasem ataru? :icon_smile:
Evo i par slika:


lijepo vuče......još vidim da ti ni gume zadnje nisu "nove".......
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
To su jos njegove gume, negdje 50% ima ripnu jos.. Jedan kolega je orao dvije tri njive dalje od mene sa imt 560 i istim takvim plugom i cudio se kako 539 to solidno vuce..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
I ja sam napokon danas krenuo sa oranjem,slike nemam jel mi je mobitel na popravku,a zamjenski loše slika.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Dečki, ak nebute prestali metati slike 533-539 i 2x12" kak fino oru, ja bum popizdel! :icon_lol:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Ide dobro, ali dok nabavim traktora 80 ks i nekog pluga 2x14, nema mi kraja.. :biggrin:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
koko.... Ne znam jel si procital, ali ja sam iste probleme imal sa Alkarom !! Svaki put kad sam dosel do kraja, dignem ga na hidrauliku i onda jos frkal poteznicu da ga mogu dovoljno visoko izvuc van .... a kad krenem u brazdu.... ponovo stelanje .... e zato sam ja nabavil PTO s kojim nemam takve muke .....
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Dečki, ak nebute prestali metati slike 533-539 i 2x12" kak fino oru, ja bum popizdel! :icon_lol:

eto ti jedna hahahah

1375973_600935403286287_2027357710_n.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega Ivan...
Nemrem dokučit sa slika u kojem je to djelu "Buđaka"???

Oral sam ja, al tek od 4 podnoć, skinul sam ral Skresa dole kod lipe i ništa više.
Ti si verovatno več i doma otišel do tad....

Nego bude se oralo i večinu sljedečeg tjedna, ima još preko 20 rali za orati, tek sam 3 rali skinul samo!

Nego kaj se tiče pluga, to je izgleda 755 koji je rezan i širen na 756, tak mi sve izgleda sa slika, i to je rado Buša delal Keljaru...no nije bitno, bitno da plug lepo radi.
Sad dok vidim kak ide, onda ja morem s 565 i 757 plugom orati isto tak bez nekih problema :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Koko, takvo sam iskustvo imal sa Slavoncem 2x12. Alkar i slavonac su isto g..o, samo im je rama različita.
Na koju rupu na traktoru si postavil top link?

Problem ti je da taj plug ima premali razmak od horizontalne poluge, na kojoj se vuče, do klina gdje ide top link. Taj sam problem i sam imal s Posavcem 2x13" i Sameom. Riješeno je produživanjem ušica za prihvat top linka za 2x50mm. 50mm čini razliku za ne vjerovati.
To ti je ujedno razlog zakaj PTO ide bez problema.

Ak Štore nemre dići taj plug, a kak bi to IMT mogel?

Kec, ne kudi konja kojeg nisi jahal. Hidraulika na Universalu ili Štoreu je jednostavna, pouzdana sasvim dobra za oranje, tanjuranje i sl. Kotač bi bil sramota i grehota, jer nebi bilo vučne sile, koju ta hidraulika sasvim fino omogućuje.
Mene se hidraulika na IMT-u nije dojmila, pa nebum rekel da nevalja.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
ZJ, na trećoj rupi sam završil. Mislim da bi ga čak trebal spustiti na najnižu, a na plugu zakopčati u gornju rupu, koja je većeg promjera, tako bi smanjil silu na toplinku pa bi možda hidraulika manje vadila plug iz zemlje.

Dok sam oral sa PTO, ni moj stari ni ja nismo nikad koristili kotač.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Šanana, ti moji Budaki su tam gde hajdukovi imaju one orahe posadene, inace s tog polja se cijela lipa vidi, tj. ja sam bil mozda 500 m dalje od polja gde si ti oral, imam tam dosta zemlje.. Da, otisel sam u pol 4 doma i jos vrta zoral do noci. Imam jos drugi tjedan jedno dva dana oranja.
To je bil visoki 755, kojega su Busa i Keljar predelali na 756 i morem reci originalno to napravili.. Plug ima nova zeljeza i ore super, slozili su i kotaca na njega ali meni to nije trebalo..
Da, pa 565 bi oral z 2x14 bez greske..
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh