• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako je sušno ne znači da se nebi razgradila,ako stoji u vodi sporije če se razgradit zbog nedostatka kisika,isto tako ako je pre duboko zaorana biljna masa.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@Šima, mišljenje je jedno a zakon drugo, ja si svaki put kad gledam Sulejmana.....mislim :(inlove):, ali jbg naš zakon to nedopušta, tak je i za paljenje kukuruza, posle čega je milina orati..ali zakon to nedopušta.btw ja sam ove godine večinu palio baš iz inata inspekcijama jer sam bio razočaran djelovanjem dopuštenih insekticida što se tiće moljca.. baš sam ih čekao da im dam :icon_axe:, ali nisam čuo da su uopće ove godine obilazili.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ublizini su same ciglane ,neke u radu neke srušene al ....znate kakva je večinom zemlja na tim terenima,nekad se kukuruzovina odvozila i služila je za stelju.zemlja ubi bok ,brazda cijela od početka do kraja njive.Od kad zaoravamo kukuruzovinu tolika je razlika za ne povjerovat ,em je rahlija plodnija-i bez uree.Točno ponekad se izbaci napola trula kod oranja al kaj to smeta .Pa zar nije tako iu prirodi bez uree,,na goloj stijeni krenu lišaji .......i s vremenom od samih biljaka imamo plodni dio ,nek se nitko ne ljuti al paliti kukuruzovinu ne da je zabranjeno nego je GRIJEH.Jedino eto priznajem da je lakše orat ,to sigurno.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
za 2-3 jutra, pa i 5-6 (a pretpostavljam da nitko ne radi više od toga s 539 ili 543) nije problem negdje naći malčer, posudit ili iznajmit, pa oreš kako hoćeš. mada, i bez malčiranja se da. prošle godine je jedan stari (78 g.) u đakovu 25 jutara kukuružnjaka zaoro rakovicom 60 i jednobraznim plugom.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Ja imam 10 jutara zimske brazde i vecinu budem zaorao sa jednobraznim, tj vec jesam, jos mi je ostalo nekih 4 jutra.. I naravno 539, jer veci trenutno nisam u mogucnosti kupiti, trebaju pare i za druge stvari.. Da imam i 30 jutara oranica, u vrazjoj nuzdi sve bi to odradio 539 (sa adekvatnim plugom njemu to nije nista, nego se vozac dosta napati).. Hocu reci, itp, da ti to ne drzi vodu da sa 539 i slicnim njemu ljudi rade 2, 3 jutra zemlje.. Znam ja ljude kojima 539 rade i po 500 i vise rs godisnje..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
vjerojatno kod vas, ali u slavoniji teško da ćeš naći nekoga (osim kolege ivanz, on je još jednog nabavio nedavno ;). nemoj me krivo shvatit, uopće ne sumnjam da je to moguće, 539 je strašan traktor, poslužit će bolje nego jako puno drugih. prije bi uzeo njega nego ursusa ili vladimirca ili td slične snage... dapače, mislim da je veći problem ako ljudi nisu u mogućnosti da kupe neki noviji traktor od 50-60 ks za 10-15 jutara, ali, to je već pitanje politike, pa da ne idemo u off. doduše, kod vas su i lakše zemlje, ovdje većina malih poljoprivrednika ima rakovice, td 75, imt tipa 560 pa nadalje, mada su i oni više-manje zastarili, al štaš, kad je takva situacija. ja sam jutros obišao sve njive, imam i ja blizu 9 jutara za poorat i glava me zaboli kad se sjetim da to treba sve napravit s landincem... samo, kod nas je još dosta vlažno, možda krajem tjedna da će se nešto dat radit.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Kuzim sve, radimo s cim imamo.. Ja si hocu prvo kupiti sve potrebne prikljucke da zaokruzim proizvodnju, i jos obradivih povrsina, a onda tek neki jaci traktor.. A do tad se bude 539 mucio i ja zajedno s njim.. :D:

Sanana
Da sem barem jos malo ostal na polju dok god nisi ti dosel, pa da sem probal utjerati 539 i 2x12 u tu tvoju kukuruzovinu.. Kaj mislis, el bi to islo?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Eh...samo da sam ja prije došel kak sam planiral...:)

Pa deda je godinama oral svu kukuruzovinu i sječakanu i iza bourgoina sa 560 i 756 plugom i nije imal posebnih problema, 1. i gas, obadva crtala i išlo je, istina je da je ostajalo viriti van, no to se kasnije tanjuralo i nije smetalo ničemu.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
vjerojatno kod vas, ali u slavoniji teško da ćeš naći nekoga (osim kolege ivanz, on je još jednog nabavio nedavno ;). nemoj me krivo shvatit, uopće ne sumnjam da je to moguće, 539 je strašan traktor, poslužit će bolje nego jako puno drugih. prije bi uzeo njega nego ursusa ili vladimirca ili td slične snage... dapače, mislim da je veći problem ako ljudi nisu u mogućnosti da kupe neki noviji traktor od 50-60 ks za 10-15 jutara, ali, to je već pitanje politike, pa da ne idemo u off. doduše, kod vas su i lakše zemlje, ovdje većina malih poljoprivrednika ima rakovice, td 75, imt tipa 560 pa nadalje, mada su i oni više-manje zastarili, al štaš, kad je takva situacija. ja sam jutros obišao sve njive, imam i ja blizu 9 jutara za poorat i glava me zaboli kad se sjetim da to treba sve napravit s landincem... samo, kod nas je još dosta vlažno, možda krajem tjedna da će se nešto dat radit.

kak se vama to neda,pa ja bi sve dal da se vozikam po cele dane tak s traktorom,makar s svojim 533
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Da provedes 700-800 sati godisnje u njemu nebi bas tako pricao. A di je jos odgovornost posto ti je to jedini posao i izvor prihoda
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Da provedes 700-800 sati godisnje u njemu nebi bas tako pricao. A di je jos odgovornost posto ti je to jedini posao i izvor prihoda

vjeruj mi da bi,to je najljepši posel kojeg si mogu zamislit... :8):
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Alaaaaaaaaaaaa!

Vidi oranja ko u priči...!

Fala Bogu pa su uvjeti koliko toliko povoljni da se more napraviti zimska brazda...

Evo i mi danas završili istu, izorano je sve kaj je i planirano, oranje je išlo dosta teško jer je kiša napravila svoje...
Pogotovo mi je teško išlo na niskim,jakim zemljama koje su bile podrivane...
To je bilo ko glina...ko da orem ilovaču!
A na pjeskovitim podrivanim zemljama milina...
Napravljena je i osnovna gnojidba = dio stajski gnoj, gnojnica, te 0-20-30, a 12 jutara je bilo zelene gnojidbe...

Slike budu! :)

Mehanizacija oprana,podmazna i za ovu godinu to je to...

IVAN Kc

Svaka čast, lepo si uštimal pluga! Sasvim pristojno ore 539! Kapa dole! :)
To je to, dok se zemlja, stroj i ORAČ usklade!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@tino, da si bliže, dao bi ti ja, pa ori kolko oš. prekoputa moje kuće je jedna firma, ne rade poljoprivredu, ali imaju dosta traktora, rade bušenja i to, ugl. ima jedan mehaničar tamo, prije je radio u pik-u đakovo, tj. đakovštini. jednom izađem van s landincem i tanjuračom, a viče on meni: ako nastaviš terat landinca, ostarit ćeš prije vremena. tanjuro sam oko 4 jutra, kad sam došo kući i spustio se s traktora, bolila su me leđa još idući dan... bilo bi super na ovome matijinom case-u, ali ovo ostalo, to nije nego za sjetvu, špricanje i lakši transport. ili muzej, u mom slučaju ;)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Hvala kolega Belec, kak sam rekel, to sam isel samo isprobati el bude islo kad na kraju to ore zadovoljavajuce.. Tak da se 539 cijeli da "boril" sa imt 756..
Ja imam jos nekih dva dana oranja, ali to budem zavrsil sa jednobraznim posto ima dosta kukuruzne mase.. I onda isto oprati traktora, podmazati i to je to..

Tino7530
Volim i ja raditi sa strojevima na poljoprivredi ali nakon par dana provedenih u 539 od jutra do mraka dode mi muka..
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Matija case možeš mi poslikat nosač crtala na plugu pa pošalji slike u pp
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Matija case možeš mi poslikat nosač crtala na plugu pa pošalji slike u pp
Kolega jesi ti to skinuo jednu brazdu sa svog pluga okretača?Inače kod mene se ore odlično,i sutra ujutro nastavljam,neznam kak bude kod vas,drukčija je zemlja.
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Kolega jesi ti to skinuo jednu brazdu sa svog pluga okretača?Inače kod mene se ore odlično,i sutra ujutro nastavljam,neznam kak bude kod vas,drukčija je zemlja.

4. se ni ne koristi
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh