• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Brazda manje. Svi vole proc selom s pluzinom, a na njivi se vuku...nemam podrivac i nije me sramota sa 150 ks vuc 3 brazde. A na prinosima se pozna i te kako...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kod nas u podravlju osobito oko Donjeg Miholjca zemlje ima tek 30-ak centimetara a ostalo cisti zuti pjesak a neki ljudi kupnjom velikih traktora i plugova su taj pjesak digli gore a o izostanku prinosa da niti ne govorim!!!!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Zato treba postepeno svake godine povečavat dubinu,a ne odma s 25cm na 35cm.
Večina vas spominje tu neke žute slojeve zemlje,mrtve zemlje,ja neznam za takav pojam kod mene..Nikad nisam orao pliče od 30cm,volim da brazda bude duboka..

Problem s vučom plugom nikad nisam imao,traktor 80ks uvijek orem sa 2×14",i nemam straha kad dođem u tvrdu zemlju,dubina se ne mjenja samo brzina rada..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
No,naš 73 45, plug isto četrnaestica, ukljičiš prvi pogon i ide na 35 bez problema.
I to je onda izirano kak treba i na proljeće ako je vlažno se prije ocijedi. O vodozračnom režimu tla ne moramo ništa reći,jel.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,624
Imas dobar uteg naprijed:icon_thumright:
A što fali utegu još da su 2 ili 3 bilo bi taman a da su mu još samo predplužnjaci bil bi tip top i još samo mrvicu poštelat to bi bila:icon_pidu:i:icon_pray: dopoda
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
No,naš 73 45, plug isto četrnaestica, ukljičiš prvi pogon i ide na 35 bez problema.
I to je onda izirano kak treba i na proljeće ako je vlažno se prije ocijedi. O vodozračnom režimu tla ne moramo ništa reći,jel.
7245 može biti..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Može biti, ja ga više i ne gledam kaj mu piše, nakon tolko godina niti ga ne vidim, samo bacim guzu na sjedalo i gas.

A zapravo nit neznam sada kad si me zbunij jel 72 40, jel 72 45, jel 73 45....ma zetor je sto posto.:(giggle)::(giggle)::(giggle):
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,072
Jedno pitanje u vezi lanaca na traktoru...

Neki dan sam išao orati i stavio lance na IMT 533. Lanci su obični, sa poprečnim linijama, nema cik-cak niti kandži, dakle, samo ravno poprečno preko gume.

Blato je da ti pamet stane, ja sam lance stegnuo koliko se dalo.

Sve mi se zapunilo i nisam mogao nikud, čak ni prazan uzbrdo.

Da li je to normalno, ili bi lanci trebali imati lufta da se čiste, dakle... ne ih skroz stegnuti nego ih pustiti da plešu malo po gumi?

Hvala na odgovorima
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Samo jedne godine sam stavio lance na ursusa i nikad više. Guma se nemože očistiti pa bude još gore. Skidao sam ih na polju i po blatu. Zamazao se doslovno kao krmak. Sve puno blata. Nemreš najti ni početka ni kraja lanca.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja orem preko 30 cm,i nisam nikada imao problem sa jalovom zemljom,normalno bacim gnojiva kao i na svim njivama i prinos nista nebude slabiji.Koliko god se ore duboko pa recimo kuruzovinu kada orem,tu kuruzovinu zaorem na tu dubinu koju orem,kuruzovina stvara humus,i kako onda nema hranjiva na toj dubini
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Popusti lance i nece se puniti blatom i tako stegnuti se samo lakse trgaju.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma sve su to priče o dubini ovakvoj ili onakvoj, jalovoj zemlji i td. Treba redovito gnojiti sa tonom po hektaru i orati bar 30 i da vidiš prinosa, no naši ljudi u zabludi pa misle da nema računa.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
I ja pocel danas zimsku brazdu, rijesil 2 jutra:



Ide dosta dobro, po jarku je bilo malo vode, ali ne smeta..

A ovo je onaj problem o kojem sam prije govoril prilikom odoravanja od mede uz medasa (to nije slikano na ovoj njivi od danas nego na jednoj drugoj)

Odoral je s Fendtom 160 ks i 4 brazde plugom 40 cm duboko uz medu, i kak da ja sad odorem na svojoj strani sa Imt 539, jednostavno budem moral zvati nekoga s visim traktorom da mi odore na kraju od mede..
Kak sam ja danas lijepo odoral 20 cm duboko od mede i to je to, makar mi medas ima Rakovicu 65 koja je visoka..
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Odoral je s Fendtom 160 ks i 4 brazde plugom 40 cm duboko uz medu, i kak da ja sad odorem na svojoj strani sa Imt 539, jednostavno budem moral zvati nekoga s visim traktorom da mi odore na kraju od mede...

...a kaj se sekiraš...???odeš na njegvu stranu,vrneš jednu brazdu na među i odrežeš kak hoćeš na svojoj strani...:icon_rolleyes:
ak ti posle dojde prigovarat pokaži mu letvu...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Tak budem i napravil, samo umjesto letve, u igri bude pajser..
A ima tu kod nas u selu jedan covjek isto Fendta velikoga i 4 brazde pluga i odore od mede, ma milina jedna, a isto bi ga mogel pustiti do Kine da hoce, a ovo mu je prva godina s tim plugom..
Al ovaj bas j**e, jos nije iz sela nego tu samo radi zemlju..
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Ivek kombinacija za oranje je super , taman mu je taj plug i jako dobro se more posel obaviti bez muke , nego kakva mu je potrošnja traktoru s tom kombinacijom ?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Ma dobra je kombinacija, samo sporo je to, jedna brazda, a i traktor je nizak pa moram paziti, pa i dok izvlacim jarak na sredini njive, da ne odrezem preduboko predzadnji prolaz, pa da ne nasjednem na osredek.. A znalo mi se to dogoditi nekoliko puta..
A inace mi trosi oko 10 l po jutru, 1700-1800 okretaja i prva brza.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh