• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Evo kakvi su lemeši i špice...

U odnosu na stare
2ivxz5s.jpg


2d27ker.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
@Steff... Išao sam baš tražiti zbog čega se povela ta rasprava oko iskakanja... Bez zamjerke, na onoj tvojoj slici je vidljivo svakome tko se imalo razumije u oranje, da nešto nije dobro uštelano, po meni hidraulika na traktoru. Nemoj zamjeriti, to je samo moje razmišljanje... Na mf-u bi trebao imati potenciometar za regulaciju brzine odaziva hidraulike i staviti ga na najbrži, onaj potenciometar kraj kojeg je nacrtan plug staviti na broj 5 ili 6, dubina vjerojatno na 4-5, no to je manje bitno. Uglavnom lampice za signaliziranje rada hidraulike, strelice gore dolje, moraju ti se konstantno naizmjence paliti, niti smije stalno dolje niti stalno gore blicati, tada znaš da ti hidraulik radi dobro. Barem je tako kod mene... Ako ni onda ne ore dobro, onda ja nemam što više dodati jer nisam bio na njivi.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Kaj se tiće izlaženja pluga iz zemlje ,ako je dobro naštelan i ispravan ,be nemoguća misija . Jučer sam kolegi orao 1kj užasne zemlje inače masna tvrda, ove godine po mokrom brano jednorednim beračem , katastrofa . Plug ide normalno na dva metra brazde počinje se dizati toliko da sam morao ručicu finog hidraulika (imt-kocka)morao mjestimično spuštati skoro do dolje inače orem na sredini . Napomena da kolega ore uvijek tako da ne održava stalnu dubinu . To mi se dešavalo kad sam orao poslije tasta istu stvar on napravi sa zetorom.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kolege ipak je do zemlje imal sam isti slučaj orano sa 4 traktora 2 Zetora 1 IMT i rus kako je plug iskakakal na jednom djelu IMT 560 uzel sam zetora 6945 on je oral malo dublje ali isto nedovoljno tad sam uzel MTZ-a jer on će tiskati plug ali nije mogel vuči na određenoj dubini klizali kotači
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Cabage, nema zamjerke, cijenim i poštujem svačije mišljenje, zato i jesmo na forumu.
A kaj se tiče odaziva hidraulike, njega stavim na 5 i lampice konstanto trepere gore-dolje, tak da nije ni to razlog ovakvom oranju...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ove price, da plugovi nisu dobro ustelani, uopce ne drze vodu. Problem je u tome, sto se zemlja, od silne kise i vlage, sabila i pretvorila u plastelinsku masu. Onaj ko ne vjeruje, nek uzme u ruku tu zemlju kod koje se taban pluga trga umjesto da se reze, i sve bude jasno.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Meni samo nije jasno koji k se kilavite po tome kad je mokro i nema zime. Sad preoreš malter da u proljeće dobiješ beton. Koji je smisao toga?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E dečki, materemu, ja bih to radije dvobraznim običnim, pa duplo dublje.
Ili se meni samo čini da to nije više od dvadesetak cm dubine....
Nikada ja nisam,niti moj muž jesensku brazdu ispod tridesetke.trideset pet čak.....
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Ako se ore svake godine 30-35 onda nema jalove. I po meni je tu veca prednost kad se stvori takav debeli sloj plodne zemlje.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Pa gledaj ta zemlja ispod 30cm sigurno nikad nije gnojena niti stajskim gnojem dok se oralo konjima a niti umjetnim gnojem dok se oralo sa malim traktorima!!!
Duboku brazdu treba dobro gnojiti a za biljke je najvaznije da imaju hranjiva u sjetvenom sloju tako da nevidim razloga za dublje oranje od 30cm.
A za dublju obradu tla a i zbog uvjeta u kakvim jesmo treba zemlju podrivati!!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A s cim bi mi orali s nasim malim plugovima vise od 30cm?
A i cemu tolika dubina na losim ilovacnim zemljama?
Cast izuzecima koji imaju plodne zemlje i velike plugoveO:).
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh