• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja sam bio orao tu tešku zemlju i nisam naoštrio crtalo i na njega se hvatala kuruzovina i onda se ljepila zemlja i crtalo postane kotač i tako par puta ga očistio i dosadilo mi, skinem crtalo, a plug iza mene skače i iza mene ostaje kao što je tu na slikama! Odmah sam vratio crtalo, ali sam ga spustio što dublje i plug je išao mirno! Eto koliko se otpor povećao da je bilo nemoguće orati bez njega! To mi se desilo ove godine u jako teškoj zemlji gdje su uvjeti bili katastrofa.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Dali ti je lemeš dovoljno dugi,, ne naprijed ,nego na zadnjoj strani jer zgleda da ne odreže dokraja cjelu širinu brazde pa ju ovaj dio kaj se okreče povuče-podigne dio zemlje za sobom ,jer da skače plug ,vidlo bi se na brazdama i nebi bilo ravno po visini,,probaj ih produžiti..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
To je takva zemlja,i kod mene ima toga.Ja dok nisam kupio plug okretač nisam imao dubinu u oranju u takvoj zemlji,badava i novi lemeši,jel je plug lagan,a okretač je teži pa ide u zemlju.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Jasno bi mi bilo da plug nejde u zemlju kad je susa ali po ovako mokroj zemlji to*bas i nedrzi vodu plug samo tone a ne da nejde u zemlju!!!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Prevario bi se kolega, kad se ukombinira na teškoj zemlji da bude sabito i vlažno, neče tu plug baš tako lako u zemlju!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
prosle jeseni su bili slicni uvjeti,pa moj V&N od 500 i kusur kila nije htio u zemlju. Mislili smo da je problem u špicama,makar nisu bili potroseni,zamijenili smo ih,i opet je bilo isto.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Imam i ja jako teske zemlje ali da nece u zemlju ove godine se nije dogodilo veci je problem kad je suho!!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako su lemesi potrošeni ili tupi,nejdu ni u suhu ni u mokru sabitu zemlju.
Sa novim ili dobrim lemesima da plug ima 50kg ide kak god hoces,i naravno ako je podešen dobro.
Jednostavno konstrukcija pluga je da uvijek vuče prema zemlji.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ocito je teska zemlja presirok pojam. Mozes ti stelati plug koliko hoces,mijenjati lemese i daske na svakih pola jutra,ali kad nejde,onda nejde. Bas smo ove godine ustelali lemkena da na njivi od 400 metara par puta dirnem volan,ali događa se da poskoci iz zemlje,ili se pomakne po 20cm u stranu pa ne mozes izvuci ravnu brazdu da se postavis na trepavice. Tako da je u teoriji sve lijepo i krasno,ali praksa je drugo.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
GOGO, potpisujem svaku riječ kaj si napisal, kod mene su lemeši i špice zamjenjeni prije nekih 70 rali i potrošeni su minimalno, u normalnoj zemlji nariktaš ga super, al kad dojdeš u ovakvu, to postane sasvim druga priča, imam slučajeva di je na sredni parcele tolko teška zemlja da plug jednostavno iskoči iz zemlje na nekih 10-15 cm dubine, i nakon par metara se opet vrati na normanu dubinu.

Oni koji se nisu susreli s takvom zemljom, jednostavno neznaju o kakvim je tu mukama riječ..
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
I ja svoj glas dajem iskakanju pluga u teskoj zemlji, bez obzira na postelanost i ostrinu lemesa. Bio s kolegom @ibosilj na jednoj zemlji sa IMT 756 plugom, i skoro si nismo lasi spukali kolko smo se nervirali zbog skakanja pluga. Ide 2 metra dobro i onda odjednom skoci na 10cm, i tak se ponavljalo, na kraju smo odustali jer je na toj zemlji i voda stajala i zbito je ko beton.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Sto ovdje ima nedokaznih ljudi,sve je to do zemlje. Bas sam skoro orao jednu njivu,i imao sam slican slucaj. Zemlja je nekakva cudna,siva,koju nikad kod nas nisam vidio. Izvukao par brazdi sa svojim plugom(malo losiji lemesi),jednostavno katastrofa,dno brazde isto kaokod kolege,plug na mjestima iskoci skoro skroz. Kontam da je do pluga i odem i uzmemod rodjaka IMT 755 koji je uzorao cca 0,3 hektara,dakle nov plug i ista prica. Na istim mjestima i on iskoci,neravno dno....
Presao na drugu njivu,plug ore samo tako,sto bi se reklo samo da stanes i gledas.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ako su lemesi potrošeni ili tupi,nejdu ni u suhu ni u mokru sabitu zemlju.
Sa novim ili dobrim lemesima da plug ima 50kg ide kak god hoces,i naravno ako je podešen dobro.
Jednostavno konstrukcija pluga je da uvijek vuče prema zemlji.

Slazem se s tobom!!!!
Plug u ovakoj mokroj zemlji mora ici u zemlju bez obzira koliko je teska to se moze odnosit samo na to koliko je ta zemlja teska za oranje ali plug mora u zemlju!!!
Imam ja tako teske zemlje da zaustavi traktor i u toj zemlji se tocno vidi gaje je lakse gdje je teze jer gdje je teze tu plug ode u ljevu stranu ali da bi iskako iz zemlje to se ove godine nije dogodilo kad je suho da ali sad ne!!!!!
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Dečki, ja mislim da ste vi tu u toj priči nešto zaboravili. A to je da zaboravljate da traktor ima hidrauliku koja radi na principu otpora zemlje. Podesiš željenu dubinu, ali i otpor. Ranije sam radio jednu parcelu između rijeke Bednje i jednog potoka. Tu je bila katastrofa. Na početku od Bednje je bio pijesak, onda je išla kao normalna zemlja i na kraju blizu potoka teška ilovača. Traktor je bio IMT 540 i plug slavonac. Na pijesku bi plug išao i do Kine da ga pustiš, a na ilovači se borio van.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Orem 50 ha godišnje s istim lemešima i špicima već 8 sezona i idu ko prvog dana, a ovo kaj je Steff postavil je do zemlje, moguće još jedino da je toplink malo zategnut, ali glavni faktor je zemlja tu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja mislim isto da je do hidraulike traktora, u mokroj zemlji koliko god da je tvrda nebi smio iskakati van. No svakako treba plug biti u dobrom stanju, tj lemeši, ali traktor mora stati zakopan u mjestu, jer plug ne smije iskočiti iz zemlje. Gledajte na youtubeu neke videe gdje se ore izrazito teška zemlja. Ili traktor stane ili plugu pukne osigurač na brazdi.... Ima tu negdje u temi oranje od pred dvije-tri godine snimak, no ne da mi se tražiti, čovjek ore sa 150 ks i dvije brazde koliko je tvrda zemlja, taj bi plug onda stalno trebao iskakati, no ne iskače, samo traktor stalno proklizava i polako vuče.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh