• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ma nemam ja nikada problema sa pretplužnjacima,kada imaju određenu dubinu ništa se ne štopa.Ljudi se boje toga,a stvarno neznam zašto.Ja svake godine oko 50 hektara poorem sa njima na plugu i nema problema,jedino ako je ljepljivo i blatnjavo jako pa nema protočnosti kroz plug,ali onda se zaštopa i da ih nemaš,zato sam ugradio crtalo i na drugu brazdu i tih problema više nemam.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ja sam ih skinuo jer se štopa trava koja bude veća od pluga. Nekada moram prvo pogaziti travu pa orati.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Meni je opet gore kad je trava povaljana nego kada stoji!!!
Vise mi se stopa kad je polegnita a kad stoji nemam problema sa stopanjem!!!
Kukuruznjak mi se nikad nezastopa kad stoji(kad se rucno bere)!!!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Meni susjed vrsi kukuruz i nema sjecku na kombajnu, ali ako je dobar plug ne smije nista virit iz njega. Volim potanjurat kukuruznjak, cisto da se usitni, ali ide to i bez toga. Trava isto tako, tanjuram je ako ima kupine, cisto da se ne hvata na plug, a sve ostalo sto je do polovice zadnjeg tocka se zaore bez problema. Samo, rijetko kad dodje do te faze, treba odrzavati zemlju pa nece biti korova, osim ako je zelena gnojidba, onda je druga stvar.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja sam ih skinuo jer se štopa trava koja bude veća od pluga. Nekada moram prvo pogaziti travu pa orati.

Onda nešto nije u redu s pretplužnjacima,ili samim plugom... Ja sam zaoravao korov veći od traktora,i nije ni perce ostajalo vani...
Kao što kaže @matozdenci-lakše je bilje zaorati kad stoji...
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
E nije baš tako. Plug je dobar. Ali radi se o travi koja kad ostari postaje likava, miti se ispod pluga i presavije se na pretplužnjaku a nekad i na plugu. Na dužini njive nakupi sloj koji diže plug iz zemlje. Zato bi bilo najbolje malčirati travu pa onda orati s pretplužnjacima. Kad je trava izgažena plugovi je skupa s zemljom uvrnu tj. zaoru. Možda ostane viriti pokoji patrljak.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Malo se danas zaoralo na livadi...
 

Prilozi

  • WP_000941.jpg
    WP_000941.jpg
    76 KB · Pregleda: 246
  • WP_000942.jpg
    WP_000942.jpg
    80.6 KB · Pregleda: 221
  • WP_000943.jpg
    WP_000943.jpg
    81.6 KB · Pregleda: 246
  • WP_000944.jpg
    WP_000944.jpg
    82.4 KB · Pregleda: 240

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
E nije baš tako. Plug je dobar. Ali radi se o travi koja kad ostari postaje likava, miti se ispod pluga i presavije se na pretplužnjaku a nekad i na plugu. Na dužini njive nakupi sloj koji diže plug iz zemlje. Zato bi bilo najbolje malčirati travu pa onda orati s pretplužnjacima. Kad je trava izgažena plugovi je skupa s zemljom uvrnu tj. zaoru. Možda ostane viriti pokoji patrljak.

Po mojoj logici se ne bi smjelo to događati,ali možda je ta trava stvarno tako gadna... Korov koji sam ja zaoravao je bio sirak...

Malo se danas zaoralo na livadi...

Prekrasno dela taj plug... Daske su ravne s gornje strane,ako ja dobro vidim? Koja je dubina otprilike? 25cm?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Možda se tak poklopilo ali da, ovaj u preoravanju livada mi se najbolje pokazao to jest bolje od V&N S1050, Lemkena opala140 i opala90 .(svi sa predpužnjacima)
Dubinom se uopće ne zamaram ovdje je dost plitko max 25cm.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kako se ponaša u oranju na +30cm? Trebal sam kupiti Opala 90 s takvim daskama prije 2 godine,ali mi se činilo da su za plitko oranje. Sad sam malo više to pratil,i stvarno iza njih super izgleda...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
I kod mene se danas malo oralo, nisu idealni uvjeti ali ide
 

Prilozi

  • IMG_2092.jpg
    IMG_2092.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 260

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Kako se ponaša u oranju na +30cm? Trebal sam kupiti Opala 90 s takvim daskama prije 2 godine,ali mi se činilo da su za plitko oranje. Sad sam malo više to pratil,i stvarno iza njih super izgleda...

Za vrijeme normalnih uvijeta i lakše zemlje bez ikakvih problema, u teškoj solidno a u super teškoj
i ovakvim uvijetima ide teško i s tri brazde.

Ne bih znao reći koja je daska za nesto bolja, pokušavam doći do tog podatka, jer ljudi svašta pričaju i sve to stoji ..uglavnom svakome za Lemken mogu preporučit M2 predplužnjake
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ma ja samo za dasku i pitam,pošto mi je uvijek izgledalo da bi se zemlja mogla preko nje vračati u jarak kad se duboko zabrazdi... Ali baš nedavno sam videl kak radi EurOpal s takvim daskama,i strašno mi se dopalo...
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Malo se danas zaoralo na livadi...

E ovo je plug, kako fino okrene cijelu brazdu njemu uopće netrabaju predplužnjaci kad on potpuno okreće tako da vjerovatno nebi ni ostajalo iza njega biljnih ostataka bez predplužnjaka.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Jako to lijepo izgleda ali nisam obraćal pažnju na brzinu ali nije bila veća od 3-4km/h pa je ispalo za slikati
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Lemken je jako dobar plug,ali ima i drugih plugova dobrih,i po meni nema boljih od njih par,koji su u vrhu su svi jednaki,tako se meni pokazalo barem.Več sam pisao o tome,regent mi se od stranih marki pluga naj gore pokazao,a ovi drugi,rabewerk,kverneland,gassner,nimayer,vogel,eberhard,nemogu se ni sijetiti svih koje sam imao,sve su to odlični plugovi i jako dobro rade u teškoj zemlji,a za mene je to mijerilo,jel u lijepoj zemlji i drveni plug če dobro poorati.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E ovo je plug, kako fino okrene cijelu brazdu njemu uopće netrabaju predplužnjaci kad on potpuno okreće tako da vjerovatno nebi ni ostajalo iza njega biljnih ostataka bez predplužnjaka.

E vidiš, tu se apsolutno varaš!
Ovaj plug bez predplužnajka nebi bio ništa specifično, to tvrdim 100%, a i iskusniji če me sigurno podržati.

Stvar ti je u tome da njemu upravo predplužnjak odradi pola posla, znači predplužnjak raspara ovu tešku i sabijenu brazdu (preorava se livada) pa ju sama daska onda može laganije okrenuti pa oranje samim time izgleda upravo kao na slici gore. A uz to, predplužnjak je postavljen tako da taj gornji sloj pun žilica koji veže brazdu potrga i baca u dno brazde, a sama daska ga zatrpa s čistom zemljom!

U to sam se uvjerio ove jeseni d kad sam ugradio predplužnjake na običan IMT plug, to se odmah vidi drugačiji način rada pluga, još da su predplužnjaci pravi i postavljeni kak treba, IMT bi postao čudo od pluga :(mm):
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Danas je bio moj zadnji pokušaj oranja u ovim uvjetima ! Dvobrazni 10" - nije išlo... jednobrazni 16" - nije išlo... jednobrazni 10" - nejde .... Sjest i plakat.
Probal sam sa dvobraznim, danas ujutro rano, dok je smrznuto, nema šanse nikakve. Traktor samo proklizava. Skinuo sam zadnju dasku ( plug ), krene nekak, ali u nekom čudnom trenutku i na nekim čudnim mjestima, plug izađe van i Bog otac ga u zemlju nebi dobil !
Probal sam namještat taj napčeni plug na sve mile i nemile načine - nejde !
Zemlja je toliko zbijena i masna, da na onih par brazda, koje sam uspio okrenuti, nemrem kolac zabiti dalje od 3 cm, A dubina oranja... da ni ne spominjem !!
Ne znam što ću !!? :s::=:)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Eto ti ga. Prodal si Tomu Vinkovića, pa sad nemaš s čim ni orati :icon_fU::icon_rofl:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh