• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
E to se zove oranje,prekrasno je i na vrijeme.
Nisi valjda vukel ovaj plug sa 5011?:(rofl)::tractor::eek::
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jesi ovaj plug kupio sa svom opremom ili si ti ugrađival,crtala,pretplužnjake?
Sve u svemu ore super!!!
Kak si ti zadovoljan?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Samo ramu sam kupio... Ostalo se našlo po dvorištu i šupama...
Pa,ono,ide OK,moglo bi i bolje... :)
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,821
Lijepi komad zemlje izgleda... Koja je površina? Jel to bilo kukuruzište?

Još je ljepša kad se more napraviti kak spada. Ova polovica odakle je slikano je niža i tu zeko samo odjednom stane kao da sam zapel za panj. Nesječam se da je taj komad zemlje ikad išel ovak teško. Izgledalo je da če ići bolje dok nisam ubrazdio. Ima 1,5 kj. Lani sijana kukuruza.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Dobra slika gogo :D
Ma to steyr vuče a ne imt.
Vidio sam sliku na fejsu :D
Plug je vrhunski, a traktor koji ga vuče još boljji :)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Još je ljepša kad se more napraviti kak spada. Ova polovica odakle je slikano je niža i tu zeko samo odjednom stane kao da sam zapel za panj. Nesječam se da je taj komad zemlje ikad išel ovak teško. Izgledalo je da če ići bolje dok nisam ubrazdio. Ima 1,5 kj. Lani sijana kukuruza.

Za oranje meni ne moraš govoriti... Kaj se mene tiće,dobro je napravljeno,a za kukuruz sam pital jer vidim da ništ ne viri van,dobro je zaorano. Ti imaš 14" IMT-a?

Dobra slika gogo :D
Ma to steyr vuče a ne imt.
Vidio sam sliku na fejsu :D
Plug je vrhunski, a traktor koji ga vuče još boljji :)

Je,i ja sam skinul to s Fejsare,malo se Oficir i ja zezamo... :) Plug je očito dobar,i potvrđuje moju teoriju da i mali pretplužnjaci dobro rade,samo znam da je takvu masu koja stoji lakše zaorati,nego neku hebačku kukuruzovinu koja je razbacana na sve strane po tlu... Tu i crtala na svakoj brazdi pomažu...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Istina!!!
Moje misljenje je da je bolje poorati sad sve sto se moze pa makar sijo i u 5 mjesecu lakse je zemlju obradit dok se slegne nego odma poslje oranja osobito ko ima tesku zemlju.

Kod mene se pokazalo da je lakše zemlje najbolje izorati na proljeće jedno 3 do 4 tjedna pred sjetvu. Ako se njiva razelenila prije oranja, onda to za 3 tjedna sprhne, a novo još ne nikne po brazdama, barem ne u većoj mjeri. No uvijek najviše zavisi od vremena. Za sad je još malo premokro, a kak dugoročna prognoza nije preloša i ja još k tome imam za svoje površine dovoljno vremena, pričekal bum s oranjem barem još 10-ak dana.
Tešku zemlju obavezno izorem najesen.

Nemam fotić, niti pametni telefon, ali se nadam da ovo kaj uslikam sa prastarom Nokiom ne iritira previše.
lp
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kolega ivanho vas post potvrdjuje ono sto sam ja naveo.
Slicno je i sa mojom zemljom kao i kod vas,,,,
Slike su sasvim OK:cool2:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Dobro si rekao Zumbule i neje svako rodjen za seljaka . Neko sa 200ha zemlje nema obicnu kameru na telefonu . E bas si me uverio , a pogotovu u tvoje misljenje. Po klimi ako budes cekao uslove za oranje tvojih 200 ha neces ni 20 uzorati za celu godinu.Prema tome nelaprdaj vise .Neko ko ima 200ha moli se bogu samo da moze ikako uci i poorati njive kakvi su uslovi prosle i ove godine
 
Tu od
14 Kol 2009
Poruka
102
Pa ljudi zumbul je u pravu jednom dok se zemlja po vodi izore lemeši zaglade dno brazde pa je to preduvjet vječnog stajanja vode ,pogotovo što se po takvim uvjetima ne može postić dubina
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Nepricajte gluposti!!!
Sta ce lemesi zagladit taj taban o kojem ti govoris je prisutan bez obzira koliko duboko ores ak ores plice i on je plici a kad ores dublje on je dublji.
Za razbijanje tabana sluze podrivaci a ne plugovi a ore se cim uslovi dozvole i bok.
Vica je sve obrazlozio kako je!!!
 
Tu od
14 Kol 2009
Poruka
102
E pa nije tako taban se pravi najviše po mokrom kada režeš kao tupim nožem kroz maslac i oranje ti se sjaji i znam ja za što služe podrivači a vidio sam i gorih experata ovo nije ni strašno što se ovdje stavlja.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja mislim da bi podrivači spasili mnoge od stajanja vode.
I naravnpo čisti odvodni kanali.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
A sta mislite koji se taban napravi kad kombajn od 10t ili vise po vlaznoj zemlji malo se proseta njivom da ovrse kukuruze. Pa tu neznas ni sta da radis a kamo li sta drugo. Da places samo. Kolega sa drugog foruma je propao sa kombajnom gusenicarom i 70cm u zemlju i ostao kombajn u njivi skoro 10 dana. Takvih parcela ima oko 60ha samo kod njega i cime to i kako uzorati posle. Jednostavno je morao samo duboki podrivac sa valjcima da radi i to po smrznutom zemljistu jer od oranja nema nista. Teske masine prave taban ukupnog zemljista a ne samo pri oranju kud gume prodju.
 
Tu od
14 Kol 2009
Poruka
102
slažem se Vica gdje god teški kombajn izgazi nemora ni da propadne tu je teža obrada tako da je mali kombajn zakon naravno za onoga tko sve stigne u rokovima a u kišnoj godini veliki neide nikuda.A oranje dok mi lovi zadnja brazda trag kombajna osjeti traktor i ide caklasta zemlja van.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Svakim prolaskom tezih masina se zemljiste sabija i vec smo dosli do granice da se sa malim traktorima nemoze cak ni orati. Secam se pre 20 god nije bilo kombajna za vrsidbu kukuruza niti ijednog beraca. Sve se rucno radilo i sa malim fergusonima se sve sa lakocom oralo. Sad takoreci sa 50-60 ks iste takoreci plugove vucemo i jedva se ore. Sve se to malo po malo sabija i sve teze radi zbog sve tezih masina. Ja sam jesenas nekih 10 ari njive gde se kombajn i berac okretao jedva uzorao sa imt567. Morao orati pa preoravati da bih bar na 20-25cm bilo duboko. kao betonska ploca i plug samo grebe odozgo a novi raonici tek stavljeni. Gde je iole manje ugazeno ode i do 30cm. Pod obavezno su od rama dvobraznog pluga da pravim podrivac jer ovako se nebude dugo jos oralo od ove kisurine i gazenja masinama
 
Tu od
14 Kol 2009
Poruka
102
Ja svu zemlju orem u prolječe i dva prolaza rotordjačom na težoj zemlji tri i zemlja je prozračnija i prhka te se kukuruz pošteno ukorjeni,u sjetvi traktor propada po 15 cm redovito a neki uzoru po mokrom u jesen ,onda rotodrljačom sa paker valjkom koji je jedno zlo to nabiju pa padne kiša i evo betona ,i biljke ako nemaju zraka ne napreduju a ljudi to ne kuže ,neki ni ne kultiviraju taj beton onda nego ostave pa plaču najesen kad beru 2t kukuruze
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
A kaj bus sad rekel da je cijevasti ili spiralni valjak bolji od packera? :biggrin: Ak kiša zalupi poslije cijevastog valjka ostane beton poslije packera sigurno ne!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh