• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Samo jos da se nadovezem!
Jos jedan bitan faktor u tezini obrade zemlje su i umjetna gnojiva,sve manje se koristi stajski gnoj koji zemlju cini rahlom,,,,
Jos to sve pospjesuju razni herbicidi koni jednim djelom unistavaju organsku tvar u zemlji,,,
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
Pa too! U tome je stvar kaj ju ne sabije i ostane pepel poslije njega. I sijeme teže niće. Zkj se onda po tvojoj logici iza na pneumatske sijačice ugrađuju gumeni kotači?
 
Tu od
14 Kol 2009
Poruka
102
zelena gnojidba,malo stajnjaka ,malo umetnjaka i podrivač tipa megadrag i slično te ždrebac koji če to vleć.

pa to je valjak za ozime kulture samo ga ljudi koriste i u prolječe a to mu nije namjena
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Valjak ko valjak. Namena je da isitni zemlju ali sto se tako radi. Pre se radilo sa mehanickim sejalicama i tu je mogla zemlja i grublje biti obradjena. Sa pneumatskim sejalicama je vec drugacije i hoce ravniju i sitniju zemlju da bi setva bila sto tacnija. U tome je fora a jos jedna je MODA.sve sto vidimo na zapadu mi usvajamo ko magnet. Nemozemo shvatiti da sve masine se nemogu koristiti na svim tipovima zemljista.Nasa ukupno gledajuci zemljista su vrlo teska za uopste obradu i pripremu i po meni netreba mnogo sitniti upravo zbog prozracnosti zemljista. Ja moju zemlju kad bih izfrezovao jako sitno posle prve kise to je betonska ploca koju biljke nevole.nekad se mnogo vise obracalo paznje o pripremi i uopste zemljistu a sad zbog ekonomicnosti i poslova na sve strane daj brze da se zavrsi.Meni licno su koristili 40 god zemljiste drugi i to familija ,dok je nisu takoreci unistili. Otac im je dao dok ja pre par godina nisam uzeo pod svoje. Ali se mora dosta paznje posvetiti a sve gledam sa sto manje prskanja da radim. Zaoravam sve biljne ostatke upravo zbog humusa a stajnjaka nemam ni stoke i to mi je problem. Nekad ako ko prodaje kupim koju prikolicu ili cisternu osoke i to je to . Vestacko djubrivo kvalitetno i vec se slika popravila za 3-4 god
 
Tu od
14 Kol 2009
Poruka
102
E pa to a oni svi peglaju tim pakerima jesensku brazdu i taj je kukuruz u prednosti samo u nicanju a ostatak se godine pati ,kod mene mnogi isto tako rade!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Kazem sve zavisi od zemljista. Svak zna kakvo mu je zemljiste i tako priprema. Dok sam ziveo u brdsko planinskom kraju kod njih je skoro obavezno oranje u prolece tik pred setvu. Jesenje se vrlo retko koristi i samo na meksim tipovima zemljista.Jednostavno sto se zbog spoljnih temperatura dosta kasnije seju kulture a trava vec prekrije oranje. A nje se vrlo tesko resiti u pripremi za setvu. Zato i kazem svak najbolje zna uslove kako je bolje i sta od masina za svoju zemlju. Ni ja neprihvatam jednostavno neku modernu mehanizaciju za kojom se nema potrebe i koja nije za ovo podnevlje.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,821
Za oranje meni ne moraš govoriti... Kaj se mene tiće,dobro je napravljeno,a za kukuruz sam pital jer vidim da ništ ne viri van,dobro je zaorano. Ti imaš 14" IMT-a?

Da, IMT-a ali sam pravil predplužnjake. Neravno je djelomično i zbog toga što su tu bila 4 sloga ili table a sad su 2 pa gdje je bio jarak ( razor ) nižije je a nešta su i kotači odnesli.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
S tri legla prasaca godišnje skupi se stajnjaka za 2 jutra. Sigurno da svatko radi onako kako može, ali ja nisam pobornik strojeva koji prave prašinu od zemlje, bilo da je freza, rd ili slično. Dobro, većina zemlji koje ja radim su dovoljno meke da nema ni potrebe za tim, ali samo pod uvjetom da se sve odradi u nekim optimalnim uvjetima. Od prošle godine sam sebi sijem kukuruz i to mehaničkom sijačicom. I moram priznati da sam izuzetno zadovoljan. Sijačicu sam prije početka sjetve raskopao, podmazao i posijala je izvrsno, čak bih se usudio reći da je odradila posao bolje nego na okolnim parcelama gdje je sijano uslužno s pneumatskim. Možda nema brzinu, ali sam 5 jutara posijao bez problema. Za takvu sjetvu je bio dovoljan jedan prolaz tanjuračom i jedan-dva sjetvospremačem i zemlja je pripremljena bez sabijanja i bez prašine.
E sad, kad bih imao mogućnosti, ove godine bi heljdu sijao u neorano zemljište, ali čisto sumnjam, ali bih to volio probati. Ako se uzme da je oranje 70% troškova goriva u ratarstvu, to je već jako velika ušteda, čak i da se nekim drugim vidom kultivacije tla troši 50% od onoga što se potroši na oranje, već je velika razlika. A nema tabana, nema isušivanja tla, nema širenja rizoma sirka u tolikoj mjeri...
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Gulas ima itekakve veze sa oranjem. Ako ga zena ne napravi dobrog nema oranja ni na njivi, a Bgm ni u k..v..u.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,349
Gulas ima itekakve veze sa oranjem. Ako ga zena ne napravi dobrog nema oranja ni na njivi, a Bgm ni u k..v..u.

Slažem se.Ada te pitam jel i kod vas važi ona narodna:

Ženu i zemlju što dublje oreš sve bolje radja.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Moj otac je krenuo u oranje. Kaže da ide pod sperom sa 6245 & Olt 2X12 :). Uzorao je nekih 2.5 kj. nešto jučer, a nešto prekljucer. Za vikend oremo sa proximom i 2X12 i sa 6245 i 2X10 jer nemamo veće plugove.

Imamo za uzorati 22-23 kj.
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
Vidim ja da vi polako dolazite pameti ,još će vas zumbul na učiti kako se njiva radi .
 

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
Compy dosta ti grbava brazda ,zašto sad oreš ?

Ore se zato što sijemo pivarski ječam,tj. već je posijan.


Što se tiče sabijanja zemlje i samih prinosa. Problem je što malo tko prati tehnologiju. Nemožeš stalno orati,treba koristiti i gruber da se bolje izmješaju biljni ostaci,treba koristiti podrivač da se razbije taj "taban",treba koristiti bilo koju vrstu zelene gnojidbe (normalno kad vrijeme dopušta) da se ona zaore i da što više rahli zemlju. Mi odkako koristimo modernije strojeve i pratimo koliko možemo tu tehnologiju zemlje nam se i lakše oru,i manje zadržavanje vode kad je poplava i ono najbitnije,prinosi su puno bolji nego kad smo se držali samo pluga i tanjurače. Znači treba se prilagoditi uvjetima,nije švabo lud kad koristi razno razne strojeve za obradu,pripremu,sjetvu itd... I jedna bitna stvar oko tog svega je vrsta zemlje. Nemogu ja nekom od vas savjetovati kako da orete,kad vi već znate kakva je koja zemlja i šta trebate raditi s njom. Kod nas u blizini Save su uglavnom teške zemlje i da napravim jednu usporedbu sa "Zlatnom dolinom" tj. okolica Požege. Kod nas brzina oranja je od 6 do max 8,5 km/h. Sa istim traktorom i plugom u Požeštini idem od 8,5 do 11 km/h. Znači sve smo ovo probali,i u našem slučaju se pokazalo uspješno. To je moje razmišljanje,e sad svako ima svoje.... Što se tiče kolege Zumbula neću ništa komentirati... :icon_e_wink:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh