• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Ocito onda nije problem ni u plugu ni u traktoru nego u dobu u kojemu se ore.
Ovako ispada da ako rus vuce plug makar bio i losije marke je bolje oranje
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ne znam, sve to zavisi od tla do tla, od mjesta do mjesta. Ovo što sam danas kao orao sam morao ostaviti komad uz susjeda jer već par mjeseci voda leži, sreća pa on ostavlja put točno uz među jer je nakupovo mehanizacije, pa se ne može okretati po dvorištu. Malo idem u off, ali ne će mu to, nažalost puno značiti, prije dva dana je čovjek imao moždani, u komi je. A 48 godina, zdrav ko dren, jak ko bik. Eto šta ti je život.
Ugl, gledam ova zimska oranja, sve što je na nižem terenu je blatnjavo. Ovo što sam orao je podkućnica, imam s druge strane još jedan takav komad koji sam izorao u zimu, ali u razorima se već stvorila žabokrečina, a radim i pola jutra krajem od susjeda i to ću sutra izorati, ako uspijem ući. A moja su 2 jutra, s druge strane puta i te zemlje tu su mi, ko biva, najteže. I drago mi je što nisam ništa od toga izorao zimske brazde, imam i na drugoj leniji iza toga 3/4 jutra, to je lakša zemlja, ali je dosta lakša. Sutra ili prekosutra će se ovo fino sve isušiti, vjetar puše, sjeverna je strana, ujutro -2, i prođem s tanjuračom i sjetvospremačem i to će biti odlično. Do sada nisam imao nekih problema s pripremom proljetne brazde, ali opet, sve zavisi od tla i mjesta. Kad sam orao ono gdje sam trebao pšenicu sijati, na početku sam mislio da neću ni kopčati tanjuraču, a kad sam došao do kraja, izvirala je voda iz brazdi. Kako će to biti dobro, koliko god je izmrzlo, sve džaba kad ne možeš ni hodati po tome. Jedina je prednost što je tlo tamo toliko zasićeno vodom da ni korov neće tako brzo isterati.
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Ove njive sto sam slikao su sve jedna do druge,tako da je zemlja ista...

Ma nema dobe pripreme za setvu bez zimskog oranja ma koliko zemlja bila laka za obradu...

Ocito onda nije problem ni u plugu ni u traktoru nego u dobu u kojemu se ore.
Ovako ispada da ako rus vuce plug makar bio i losije marke je bolje oranje

E bas tako kolega.. Naj bitnije je na vreme zavrsiti.. Ja sam polovinom Novembra zavrsio oranje i oprao mehanizaciju.. :icon_super:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Evo mog oranja sa Belarusom 820 u kombinaciji sa Leopardom..

031915165427.jpg

Uh,dobro je promrzlo... Bilo je onda kod vas i poštenih minuseva...
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Stara poslovica kaže : I najlošije jesensko oranje je bolje od najboljeg proljetnog oranja.
Ovo nije nikako istina
a ako se držiš te stare poslovice onda bi ostao i na onom:zidaj kotec kak ti je i otec:eek::
pa izvuci poruku kaj znači najbolje oranje
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Ja mislim da je najzesce bilo -16 neznam da je bilo vise...

Problem je sad kad ovo spremiti u pravom trenutku!!! Nesme nimalo da bude vlazno zato sto onda iza spremaca ispadne gore nego sto je bilo ispred.. Moram da sacekam jos da prosusi i onda puna brzina...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Evo zaoravanja nepobrane soje,izgažena od divljači.
 

Prilozi

  • IMG_20150316_155305.jpg
    IMG_20150316_155305.jpg
    60.2 KB · Pregleda: 147
  • IMG_20150316_155259-1.jpg
    IMG_20150316_155259-1.jpg
    56.3 KB · Pregleda: 140

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
150
Imam pitanje u vezi oranja.
Da li je bolje izorati sada , zatvoriti odmah brazdu i čekati proljetnu sjetvu ( oko 1. 5. ) ili
izorati neposredno prije sjetve ?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Velikim djelom to ovisi o sastavu zemlje,,,
Ako je zemlja teska za obradu ori sada bit se laksa daljnja obrada kad se slegne,,,
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Kolega, po meni je baš suprotno, ako je laka za obradu nek poore čim prije, ako je teška, dan ili max dva prije sjetve. U teškim zemljama se događa da ako ju oreš rano na proljeće, do sjetve imaš kamenje jer je vjetar i sunce posuše, a da bi onda to pripremil trebaš veliko strpljenje i čelična muda. Teške zemlje se najlakše pripreme odmah poslije oranja.

Takvo je barem moje iskustvo, ne mora značiti da sam u pravu. Ja još imam za orat skoro 5 ha i baš mislim da drugi tjedan riješim ove laganije, a za pred sjetvu ove teže. Do sad sam zaorao samo gdje je navožen stajnjak, ni to nebi da nije blizu sela pa da ne smrdi. Naravno da bi bilo najbolje da sam uspio sve na jesen riješiti, al bili smo sretni što smo uspjeli i pobrati.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kod mene di ja imam teske zemlje kad poorem i idem dalje obradjivat zemlju netom poslje oranja je nemoguca misija iza tanjurace ostaju samo crte od tanjura.
Ta zemlja mi mora prvo zapec i onda pokisnit tek se onda da obradit.
Kod lake zemlje mi je svejedno kad orem uvjek se da ljepo obradit.
Zato nastojim sve izorat u jesen.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moje mišljenje je da mala razlika u kvaliteti teške zemlje traži drukčiji način obrade, naravno osim lagane zemlje koju možeš raditi gotovo kad te volja.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Kod mene di ja imam teske zemlje kad poorem i idem dalje obradjivat zemlju netom poslje oranja je nemoguca misija iza tanjurace ostaju samo crte od tanjura.
Ta zemlja mi mora prvo zapec i onda pokisnit tek se onda da obradit.
Kod lake zemlje mi je svejedno kad orem uvjek se da ljepo obradit.
Zato nastojim sve izorat u jesen.

Eh da, ovisi i čime pripremaš, ja za to imam frezu pa mi puno bolje ići na friško oranje, u težim zemljama. A vidim da ovi koji kod mene pripremaju tanjuračama, voze se 5 put po tragu i na kraju ima goru pripremu nego meni jedan prolaz frezom.
A isto vidim da ih dosta na proljeće preorava oranje jer je toliko zabito da tanjurača samo piše crte po površini. Ako tako gledamo, lakše je friško izorat i pripremit.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ja sam preoral sve zemlje zimskom brazdom 2013. godine. Nisu bili bas idealni uvjeti i brazde su izgledale ko glina. Zima i niske temperature su izostale i na proljece je to bilo katastrofa za razraditi. Sa IMT-om i obicnom tanjuracom to je izgledalo katastrofa. Jedna parcela orana je neposredno prije sjetve i to je bila milina. Sve se rasipalo, nakon 2 traga ranjuracom izgledalo je ko da je frezano.
Ove jeseni 2014.godine, nismo mogli u polja lakom mehanizacijom (imt i pluzici) zbog vode, a kamoli nekom tezom. Sve mi ostalo za oranje sad u proljece. I to ce se orat tek pred sjetvu. Jer i ako se bude tesko izoralo, bude lakse razraditi frisko izorano, nego da idem orat recimo sad i onda ostavljam do sjetve. Kad bi se te brazde zasusile, trebala bi mi drobilica za kamen da se pripremi za sjetvu. A da ne pricam o nabijem bubrezima, kukovima i jaj**ma na obicnom imt-u 533 nakon voznje po takvim brazdama.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Samo ima jedna druga stvar. 2013 zimsko oranje u proljece 2014 nije bilo uopce smrznuto i nije se uopce rasipalo, ove godine je smrzlo ipak kolko tolko, e sad jedino to sto kazes da nisi mogo zbog vode u polje, to je drugo..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
A meni se cini da je bas bilo suprotno, da je iz 2013. na 2014. bolje izmrzlo nego sad.
Ja sam pred dva dana zatvarao oranja iz prosinca prosle godine i sijecnja ove godine, mislio sam da ce mi bubrezi kroz usta izaci, jos me i sad boli kicma, nikad nisam teze zatvarao oranja, jos ima 4 jutra za izorati, to budem pred sjetvu..

Poanta je u tome da vise nikad necu orati u pola zime, ili bude sve izorano do kraja studenog, ili budem orao neposredno pred sjetvu..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Oralo se danas kod mene, a i sutra orem cijeli dan:
6245 ore sa 2X10, a proxima sa 2X12.. zemlja je odozgo skroz suha, a dolje blato








 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh