• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I tu se vidi da jarak nije čist i to je upravo zbog ovakvog teškog oranja.
Točno takva situacija je bila i kod mene na mjestima gdje se brazda nije rasipala koliko je bilo zbijeno. Gogo, ma ne ljutim se ja nikaj ne tebe, nisi ti nikaj loše mislil!
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Je zbijena ali mi izgleda da se već dobro prosušila? Fino se izorala.
Danas sam oral 3 hektara od pol 8 ujutro do pol 7 navečer, plug sam smanjil na 12 cola jer 14 cola nije mogel vleči.
Prva radna i pun gas, Same je urlal od muke :(sweat): . Tata je došel sa Hurlimanom i nije išlo, rešetkasti plug 3x12 . Zemlja je masna i mokra, voda je cijelu zimu stajala .

Dopunil sam sad rezervar sa naftom, 127 litara je potrošil. Oko 2 sata je bila pauza, znači 127 litara za 9 sati oranja.

Vidim gadna zemlja,imam i ja takve,i u takvoj se zemlji vidi koj plug kako radi i koliko traktor troši,u njoj nema male potrošnje,teška je za obradu ali jako rodna i u sušnoj godini,jel tako i kod tebe?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
to mi sad treca godina kaj radim tu zemlju. Sijal sam samo kukuruz i prinosi su bili super. Jecam mi se ne isplati tu stavljati jer dosta voda stoji u zimi i rano na proljece. Iducu godinu budem soju tu posijal.
Kaj ti sijes na takvim zemljama ?
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Na dužinu od 50m ,pet busa u jarku i kritika???Da ga j*beš ovo stvarno nekužim:mur:
Na svaki komentar i svaku sliku nađe se neki "stručnjak" koji daje svoju stručnu ekspertizu???Ima li uopće smisla ponekad se pitam ?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ebaj ga kolega, ja sam prije na to patio, ali sad kako sve više različite zemlje radim ne obračam pažnju na takve sitnice.
Bitno je da se dobro zaore, a manje je bitno kako budu te brazde i jarci izgledali, svejedno na brazdu uvjek prije ili kasnije dolazi neki stroj koji poravnava :)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Kolega Adonis svaka čast na iskrenosti :). Kod mene se isto jako teško ore. Na Oltu sam iskrivio lemese, pa smo završili sa Imt-om 755. Potrošnju ne mjerim, ali preko 20l po rali je sigurno. Recimo na 4, 4.5rali smo potrošili negdje 100l goriva.

Kod mene je uzorano 14 rali, ima još 7.5 rali lakše zemlje koju ćemo orati pred sjetvu.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
mene isto uopce ne brine izgled tih jaraka i ostalog nebitnog. bitno je da se plug dobro nastela i da su brazde jednake zbog kasnije lakse obrade.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Meni je bitno samo i jedino da se što bolje zaoru ostaci, sve ostalo je manje bitno!
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
rijetko mjerim potrosnju ali sad me zanimalo jer se rezervar sa naftom nekak brzo prazni :(rofl): . u tri tjedna potrosili 2200 litri
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ma super odrađeno i nema greške!!!
Neznam zašto nam je uvijek lakše kritikovat nego pohvalit...nepostoji na poljoprivredi savršenstvo nit ga treba tražit...Postoje raznorazni uvijeti:stanje tla,vremenski uvijeti,rokovi,mehanizacija... koji utječu na samu kvalitetu posla,rijetko kad da se ti svi faktori poklope pa da dođeš do onog idealnog.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Postoje raznorazni uvijeti:stanje tla,vremenski uvijeti,rokovi,mehanizacija... koji utječu na samu kvalitetu posla,rijetko kad da se ti svi faktori poklope pa da dođeš do onog idealnog.

Slazem se sa time. Ove godine sam imal dobru "školu" na tim teškim zemljama i definitivno budem ove jeseni izoral te sve teske zemlje pa makar i cijele noci oral .
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
Baš gledam ta vaša oranja i mogu reći da su super samo tako,jedino možda da probate ručicu hidraulike koju zeru pustiti prema dolje ostalo sve pet.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Adonis videl sam disi oral pelal sam se z gudovca...tam prek kanala imam je repicu dije stup..videl sam da se same mucil
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ebaj ga kolega, ja sam prije na to patio, ali sad kako sve više različite zemlje radim ne obračam pažnju na takve sitnice.
Bitno je da se dobro zaore, a manje je bitno kako budu te brazde i jarci izgledali, svejedno na brazdu uvjek prije ili kasnije dolazi neki stroj koji poravnava :)

Hahahha, Šanana, sad si ko moj čale, on uvijek dok je oral pa mu ja solil pamet da ne valja odgovaral s: "ma to sve freza poravna" :8):

Na neki način je u pravu, tak i ja sad gledam da zaorem čim više toga u brazdu, a dal je čisti jarak, to je manje bitno, pogotovo meni s 11 cola plugom na 16.9 gumu. Svakak gazim malo po oranom.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Hahahha, Šanana, sad si ko moj čale, on uvijek dok je oral pa mu ja solil pamet da ne valja odgovaral s: "ma to sve freza poravna" :8):

Na neki način je u pravu, tak i ja sad gledam da zaorem čim više toga u brazdu, a dal je čisti jarak, to je manje bitno, pogotovo meni s 11 cola plugom na 16.9 gumu. Svakak gazim malo po oranom.

ibosilj a ja 13 cola I 580 gumu moj jarak nemre bit cist bas I da hoce,a ovo isto ko I vi samo kaj moj stari nemre videt poljoprivredu pa onda ja sam sebi velim da bu brana poravnala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
...
Dopunil sam sad rezervar sa naftom, 127 litara je potrošil. Oko 2 sata je bila pauza, znači 127 litara za 9 sati oranja.
127/9=14 lit/h
Znači, tjeral si ga konstantno s oko 70 ks...huh.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ubio danas oba lemeša na kamenju :icon_madu:
Da ga sadim, ne bi ga toliko bilo ..
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh