• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Sutra ja od 7h orem pa koliko uzorem. Oko 12 bi mi trebao doći pomoći otac sa Z6245 i 2X10.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa da, ispalo je 5 puta bolje nego kaj sam ja osobno očekival. Ta je zemlja inače bila cjelu zimu i do prije tjedan dana pod vodom, pogotovo ona donja strana. Na toj strani je bilo dosta talasto oranje, ali ovo gore je ispalo više nego odlično.

Predplužnjak je mila majka za takve stvari :)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Dobro je zaorano,potrefil si pretplužnjake...
Vidim da ti ne ostaje baš čisti jarak, kaj misliš koji je razlog tome?
To je i mene mučilo s V&N i s Lemkenom,kako na kojoj zemlji. Negdje je u pijesku i u tvrdome jarak bil čisti, negdje se zarušavalo. Ja sam pretpostavil da je to zbog relativno male colaže,a velike dubine oranja, a i kolega koji ima V&N XMS 1050 je rekao da mu ove godine nije bio jarak čist,radi samih uvjeta kod oranja. Kad je mekša zemlja,ne smeta,ali kad je tvrdo,nije se lijepo voziti po velikim grudama...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Loše naštelano crtalo ili plug nije naštelan dobro, nejde za traktorom ili zabrazdiva. Govorim iz iskustva jer sam do ove godine imao borbe s tim na vogelu samo na jednoj strani jer je svinut jedan nosač od brazde još od prvog dana.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Može biti,to sam i ja prvo mislio,ali kad se to nije događalo stalno,i događalo se u raznim tipovima tla...
Ovdje se vidi kako je plug radio,nije vukao traktor u stranu,bočne sile sam štelao s isključenim prednjim pogonom,u brazdi možeš pustiti volan,jarak čist...


image hosting no registration

A negdje opet sasvim druga priča...
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Evo oranje od danas.

IMG_0897.jpg
[/url]






hosting image[/IMG]
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma da se ubacim malo u kritiku -
@Šanana, ja to ne bih bila isti dan posijala. A niti stala nogom na zemlju a kamoli traktorom , Drugi, ,a ovisi o brzini prosušivanja eventualno tek treći dan da. Najvjerojatnije bi drugi bilo pripremljeno i posijano.
@gogo, da si mi sin, preko koljena bih te da si mi uzorao u ovo vrijeme ovako mokru oranicu. A onda bih te svakoga dana dva puta slala da pogledaš kojeg će se dana u koji sat prosušiti da ju možeš dalje pripremati. Jer ako zakasniš samo nekoliko sati, mislim da će ebavati ježa.
@seat - da si bar pet cm duble izorao - a u vrijeme dok si poslikao poorano bio ti je krajnji čas zemlju pofrezati, i to pošteno - dva prohoda.
Ali, ko i uvijek reknut ću - ma ja sam samo jedna žemskica, teta....

@Tino - ponekada je dobro sjetiti se one narodne - ispeci pa reci.....
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@gogo, da si mi sin, preko koljena bih te da si mi uzorao u ovo vrijeme ovako mokru oranicu. A onda bih te svakoga dana dva puta slala da pogledaš kojeg će se dana u koji sat prosušiti da ju možeš dalje pripremati. Jer ako zakasniš samo nekoliko sati, mislim da će ebavati ježa.

Zemlja je suha,pošinjana početkom tjedna,bačen umjetnjak i pređeno je sjetvospremačem.
Da ju nisam izoral tad,sad bih samo sjedil i plakal kraj nje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Auuu koliko opasnih komentara...heheheh, al to mene ne dira :)

Nego, vidim pitali ste zakaj jarak nije čist. To također igra malo do samog pluga i do zbijenosti zemlje. Plug je podešen odlični i ide ravno za traktorom, nema kose vuče, ali kad dođe u neki zbijeni trag, tu se baca i zbog toga jarak ne ostaj ečist, ali to me isto ne sekira ni koliko je crno pod noktom. Usto, i predplužnjak pripomaže da jarak na mjestim nebude čist pošto polovi prazdu i na mjestima gde se kvrgavo ozore neke kvrge se vrate nazad u jarak, to sljedeći prohod zatrpa i ne vidim problema opet ni malo.
Ako to nekoga smeta, nek ga smeta i dalje :), ja nemam nikaj protiv. Plug je takav kakav je, uvjeti su takvi kakvi jesu i ore se još i sasvim solidno kak sam ja očekival da se bude oralo.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja sam te pital u vezi zarušavanja,i nisam mislil ništ loše,i mene je to mučilo... Nije to neki problem,al u tvrdoj zemlji se nije ugodno voziti preko velikih gruda.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Nisam se ni trudio jer je tu jako tvrdo i zbijeno od silnih poplava prošlogodišnjih :)
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Je zbijena ali mi izgleda da se već dobro prosušila? Fino se izorala.
Danas sam oral 3 hektara od pol 8 ujutro do pol 7 navečer, plug sam smanjil na 12 cola jer 14 cola nije mogel vleči.
Prva radna i pun gas, Same je urlal od muke :(sweat): . Tata je došel sa Hurlimanom i nije išlo, rešetkasti plug 3x12 . Zemlja je masna i mokra, voda je cijelu zimu stajala .

Dopunil sam sad rezervar sa naftom, 127 litara je potrošil. Oko 2 sata je bila pauza, znači 127 litara za 9 sati oranja.
 

Prilozi

  • DSC_0212.jpg
    DSC_0212.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 207
  • DSC_0220 (Large).jpg
    DSC_0220 (Large).jpg
    64.8 KB · Pregleda: 210
  • DSC_0214 (Large).jpg
    DSC_0214 (Large).jpg
    58.9 KB · Pregleda: 219
  • DSC_0216 (Large).jpg
    DSC_0216 (Large).jpg
    79.7 KB · Pregleda: 187
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
To je puno vremena,i puno nafte,bar prema ovome kaj se na forumu piše...
Zapravo je to iskrena i realna potrošnja,i učinak,i zato svaka čast,jer lako je ovdje pisati nebuloze kak ih većina piše. Ove jeseni je traktor od 150ks sa 3x12 vario plugom trošil 50 litara na hektar na pojedinim parcelama,lomili se plugovi i bilo je milijun piz..rija.
Očito samo neki mogu s malim traktorima terati velike plugove u tobožnjoj teškoj zemlji,a mi smo svi ostali glupi,i pogriješili s markom traktora.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh