• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Inače lagana zemlja je u pitanju, malo me prva brazda nešto zeza, ne okreće skroz svagdje, ali dobro! Danas orano. I tu je izveženo debelo stajskog prije 10-tak dana samo što nisam stigao poorati, a sada se ne vidi, ljulj je izrastao.

2m5y1hf.jpg


120htol.jpg


2vi5tnk.jpg


10wv482.jpg


2lscei0.jpg
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Neću je izgubiti :). ima ona neki šeraf i špica ide nemože ispasti nikako. Ovo mi je najlakša zemlja što imam i priprema se vrlo lako.

Ugl. danas smo još ral uzorali sa 6245 & posavac 2X12 i proxima sa slavoncem 2X12.

e7b1adbe99df99e913a1a86f7c2e8b0e.jpg


478982edf51bc0f3f205b6a49ad3b559.jpg

Čestitke na prinovi,ljepo radi plug :(y):
Nebudi siguran u vezi stope,i moj tata je bio suguran da neće otpast na vogelu pa ju je zaorao,isto ima na šaraf. Ako ju možeš skinut skidaj ju.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
I što ćeš sada tu? Čime to pripremiti?


Tu ide kukuruz i ima da bude kao gora, ali ozbiljno. Sad poslije blagdana ću preći jednom tanjuračom i onda pred sjetvu sjetvospremačem otprilike 2 puta i biće to dobro. To je lagana zemlja, samo tvrda je od prevelike vlage da je to čudo jedno.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Čestitke na prinovi,ljepo radi plug :(y):
Nebudi siguran u vezi stope,i moj tata je bio suguran da neće otpast na vogelu pa ju je zaorao,isto ima na šaraf. Ako ju možeš skinut skidaj ju.

Hvala kolega :). Probaću je onda skinut kad mi ne treba.
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Ma dobar je zekonja jel 4320, samo mi nekaj dobrano proklizava a nema tu vece dubine od 20 cm koji je to plug jel to 2x12
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
5320 je. Stajski je gnoj izvezen(ne vidi se baš jer je ljulj izrastao) pa skliže, a i teško je dosta oranje od svih silnih kiša. Dubina tu gdje je slikano je 20cm otprilike, išlo bi do 25, ali nema potrebe samo bi više proklizavao, od polovice je dubina oko 25cm i bez proklizavanja, kao da dođem u drugu državu orati, a ne na istoj parceli. Plug je 2x12'', ali hvata 13''.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Postovani kolege oraci zelim vam Sretan i Blagoslovljen Uskrs!!!
Danas sam bio u obilasku svojih njiv pa tako i oranica,dosta dobro je zemlja premrzla puno bolje nego lani,,,,
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tako je, puno lijepše se zatvara brazda orana u 12. i 1. mjesecu, nego ovo kaj se sad ore ili se je oralo prije mjesec dana. Znači da se ipak zemlja djelomično promrzla.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Na prvu, ovaj JD i Lemken su ustimani odlicno, ali decki moji nema pluga koji bi ovo lepo zoral.
Ovo je masna, sabita zemlja da je to strasno.
Npr, IMT plug v ovim uvjetima bi napravil tragediju.

Ipak, mislim da je za ovo tlo idealna V&N 430 resetkasta daska.

Tri vure juga nek zapuse na ovo i vec se bu RD s pakerom pri 5 kmh patila.

Stvarno, zlo za obdelati.
Al ovo i rodi, v susi naravno. Uz primjrenu agrotehniku ove zemlje v godinama ko 2011. i 2012. daju 12-13 t po ha suvog zrna ko dobar dan ;)


Slažem se kolega.Razmemo se.

R D je fino išla ali traktor je osjetio, to jest odlučio sam u jednom tragu gotovo pripremit za sjetvu, s time se brzina kretala 3-4km/h

Ostali kolege ovo treba probati nije bilo uzalud potrošene nafte nego u svemu je bitan učinak strojeva a pošto je puhalo stalno nije bilo ni prolivenog znoja :)

Dalje, nije ni sve u vašoj premrzloj brazdi da se i ovo napravit pa ponekad može ispast i puno bolje.(bez rasprave-molim)
 

Prilozi

  • WP_001098.jpg
    WP_001098.jpg
    81.3 KB · Pregleda: 302

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Normalno da se može. Samo se ne smije ostaviti da se zacvrkne. Ti si usitnil taman u pravo vrijeme.
 

frenja

Član
Tu od
27 Tra 2014
Poruka
137
Poz ljudi sretan uskrs svima.
MrSima14 ja sam isto orao livadu prije nekih 2 tjedna sa IMT 533. Kako bi se to grubo reklo prokrmacio sam je. Ima dosta brazbi okrenutih na bok. Sad poslje blagdana cu je proci tanjuracama jednom ili dvaput, a prije sjetve dovrsit i vjerujem da cu ju izradit da ce bit super.
A sad odgovor zasto sam je izorao toliko prije sjetve - e pa zato jer ako mi sad padne kisa nekako cu izraditi, a izorat bi mi bilo tesko tj. nikako nebi mogao. Eto nemojte sto zamjerit to je moje misljenje.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Samo da se nadovezem,,,,,,
Razlika izmedju zimske i proljetne brazde e u tome sto proljetna brazda koliko god da je dobro uzorana a kasnije pripremita za sjetvu nemoze zatvorit vlagu kao zimska a kad dodje susni period ta zemja se brze i lakse isusi i onda uglavnom se to osjeti i na prinosima!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,220
Ja uvijek ostavljam za izvazanje gnoja, pa u proljece orem i uvijek je prinos kao da sam orao u jesen..
A i primjetio sam da na proljetnoj brazdi uvijek ima manje korova, nego na jesenskoj ( tu mislim dok se pripremi i posije kukuruz na jesenskoj brze napreduju korovi).
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ovo za travu stoji ali samo kod losih oranja odnosno plugova!!
Proljetna brazda i stajski gnoj je puno puno losija varijanta od zimske brazde i stajskog gnoja!!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Zadnjih par godina ostavljam jednu parcelu gdje mi lucerni istekne njen vijek i tu u proljeće vozim stajski i naravno oranje odmah nakon izvoženja. Baci se urea po stajskom prije oranja i na tim parcelama mi bude najbolji kukuruz. Prošle godine je bila kišna godina pa eto ništa čudno, ali bilo je i sušnih godina prije toga i u proljetnoj brazdi kukuruz odličan. Ja govorim za svoju zemlju, za negdje drugdje ne mogu reći da bi bilo tako. I čak taj u proljetnoj brazdi ne moram ni prskati. Prošle godine jesam jer sam išao prije nicanja, ali pretprošle nisam išao prije nicanja i nije bilo potrebe za prskanjem, kukuruz u berbi je bio čist.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,220
Matozdenci, al kad mi se od 10., 11. mj do sad nakupi puno gnojiste gnoja i moram izvesti, nemam kud odlagati do jeseni..

I meni se cini da ove kukuruze na proljetnom oranju nebi morao ponekad prskati, ali uvijek prskam zemljisnim herbicidima pa poprskam i to za svaki slucaj..
A i ne ostavljam nikad vise od 2 jutra, jel toliko mi treba otprilike za izvesti gnoj..
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Slažem se kolega.Razmemo se.

R D je fino išla ali traktor je osjetio, to jest odlučio sam u jednom tragu gotovo pripremit za sjetvu, s time se brzina kretala 3-4km/h

Ostali kolege ovo treba probati nije bilo uzalud potrošene nafte nego u svemu je bitan učinak strojeva a pošto je puhalo stalno nije bilo ni prolivenog znoja :)

Dalje, nije ni sve u vašoj premrzloj brazdi da se i ovo napravit pa ponekad može ispast i puno bolje.(bez rasprave-molim)

Razmemo se potpuno.
3,4 km/h je presporo da bi se išlo dvaput.
Točno kak si rekel, odma pripremaš za sjetvu. Za 10-tak dana direkt sjetva u to...

Reci mi, koliko ti Đoni popije pri toj brzini u ovakvim uvjetima po ha?
I oranja i rotiranja...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh