• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,569
Lemkena, kverna, overuma...ne znam sta je tu hvala, a sta pokuda sto netko ima tezu, a netko laksu zemlju. Zar je moje oranje manje vrijedno od necijeg u ilovaci.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,359
Nije manje vrijedno, ali je lakše u ravnici i s boljom zemljom od ilovače.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,733
Kod mene se najviše cijene talijanski plugovi ugo moro ili pietro moro. Jedino oni mogu donekle pošteno izorati ilovaču, imaju uže lemeše i postavljeni su malo dalje od traktora pa samim tim ima veće opterećenje na hidraulici i prijanjanje na kotačima.
Ničiji posao ne treba potcijenjivati jer svatko ulaže maksimalni napor u svoj posao, a nije sve ni u stroju i snazi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
298
Dvije Kravice, plug jedonobrazni okretač, naprijed kolca i netreba nikakva špera. To su bili dani..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,892
Nikaj ne fali šperi,oranje kad se navozi friški gnoj,ili gnojnica,bez špere se nemože kak treba izorat..
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Iskreno ne kužim, navezli 20 prikolica na ral i pol i zaorali bez ikakvog problema ili špere.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,456
Kakvih prikolica? Ako su od 10t onda i je neka količina, ali ako su od 4-5 onda i nije. I to što ti imaš svemoguć traktor to je druga priča. Da špera ne treba na traktoru ne bi bila. Očigledno je da imaš laku zemlju i da su uvjeti kod tebe dobri.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,953
Izgleda da ja neznam orati koristim šperu i prednju vuču i još ponekad nejde kak bi trebalo (naravno kad su loši uvjeti) tu istu zemlju sam oral sa dvije kobile i išlo polagano ali išlo .
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
4-5 tona su i zbilja ne vidim kakav bi to traktor s 4 vuce trebao bit koji bi vrtio ako mu je samo jedan strana na gnoju,takav bi onda vrtio i čim je malo vlažna zemlja.

Ni nas zetor 6911 s 2x12 nije trebao speru za zaoravat gnoj nekom normalnom brzinom,a kamo ovaj s 4 pogona.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,456
Dođi kod mene pa probaj stajski bez špere orati. Očigledno je da imaš laku zemlju. Sasvim normalna stvar je ako je odozgor sklisko da će proklizavati, onaj točak što je u brazdi je na manje skliskom i kada stisneš šperu nema više proklizavanja. Ne znam samo šta se toliko čudiš tome.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
683
Stvarno nevidim razlog ovolikog natezanja oko spere, i opcenito o oranju, ore svako onako kako misli da je najbolje i najlakse i cemu natezanje "ciji je veci"..
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Čovjek priča da se bez špere ne može.

Iskreno da moram večinu radit s uključenom šperom ili bi podebljao traktor ili smanjio priključak.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,389
Tema je oranje, a mi već tri stranice raspravljamo o speri. Ispada da za oranje nije potreban ni plug, samo je bitno je li nagazeno na speru ili ne. Kod jednih odmah iza pluga možeš saditi luk, pa drugima krivo što kod njih nije takva zemlja, već je kod njih tobože toliko teška zemlja da će još malo morati minirati da bi orali.... Ore li neko????
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Ne izorali smo kad su pobrani kukuruzi i sad možemo samo lickat traktore i mjenjat potrošno.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Ore se ore svaki dan. Uvjeti za oranje su idealni, zemlja ni presuha ni prevlazna, ne pamtim godinu kad se tak lijepo oralo.

A ova diskusija sa sperom...ajme majko...
Pa ako traktor proklizava normalno je da koristis speru, valjda zato ona i sluzi.
Prije desetak dana sam oral 20 ha skroz sa sperom jer je zemlja to zahtjevala.
Kod oranja pogon 4x4 je uvijek ukljucen, ne sjecam se kad smo zadnji puta orali bez ukljucenog prednjeg pogona.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh