• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
'Ajde Gogo, opusti se malo. Ono je bila zafrkancija.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
pa ne,samo kazem. nemam ja iskustvo od 50 godina oranja,i razderanih 10 traktora i plugova iza sebe...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Danas sam uspio izorat,3 rali dosta mokre svoje "fine" ilovace.
Treca brza i na 1600-1700okretaja.
Zetor5211 i plug 2×12'.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=1ylfCv-cePs[/YT]
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Ilovačom ja smatram nekaj sasvim drugo...da bar imam ja takve zemlje
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Majko milena Isusova!!!!

Kaj bude tu trave na prolječe, svaka brazda bude potjerala travu kaj nebudeš znal kaj budeš s tim!!!

Prijatelju, za takve zemlje ja bi kapčil jednobražnjaka da barem malo razbije tu brazdu i da barem mrvicu preokrene da oranje bude bolje!

I daj si stavi prave deflektore barem na taj plug da taj gornji sloj brazde barem malo skinu!
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Šanana, sa onom tvojom zemljom bi se ove naše ovdje mogle gnojiti....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Razmem te kolega kaj hočeš reči, ali ja tvrdim da se s takvim plugom da to i malo bolje izorati!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tino ovo je ilovaca al je mokra i masna i nema onu zutu,boju,al kad se dobro osusi,da visis boju i oblike.

Sanana,prividno je to kak ti i mnogi zovu naslanjanje brazde.
Neznam koliko si upoznat sa trulenjem biljnih ostataka,al vidim ovdje da mnogi nisu.
Ovo nije bilo duboko oranje mozda max. 25cm i na ovom i jos jednom slicnom ide iduce godine kukuruz.
Kukuruzinu sam oral i plice 20-23cm.

Da bi biljna masa strunula do proljeca je jaaakooo bitan kisik,vlage i nemora biti puno.
E sada vi zaoravanjem na 30-35cm dubine svu tu masu stavite na dubinu na koju ni suncokret nejde,a zatvorili ste hermeticki i nema trunjenja nego ostaje u krutom obliku.
Druga stvar kod nas i u zagorju,da idem dublje od 25cm(a to sam jedne godine napravil i nikad vise) vucem mrtvu ilovacu na kojoj ni drac nece rasti.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,820
Ajd da i ja priupitam nešta pa da naučim.
Tamo u temi o zelenoj gnojidbi se spominje rauola koja kao pušta korjen dublje od ostalih biljki i izvači hranjive sastojke u pliče slojeve gdje je ostale biljke mogu iskoristiti. Pa opet pitam jer več jednom jesam - Kakvu mrtvu zemlju spominjete ? Jedno sa drugim se ne slaže.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dado kod nas na dubini od 15-25 je cista glina (ilovaca) koja dolazi od zelene,crvene,zute,plave boje i nema u sebi nis od hrane za neke kulture koje se u nasim krajevima siju.
Nekad su nasi stari vozili smetljak (vecinom pepel i)iz grada i gnojili zemlje,koje nisu mogli orat dublje od 15cm,sa konjima,a pravog gnoja nije ni bilo.
Rijetko tko ima toliko gnoja da posteno nagnoji svake godine sve njive.
@Sanana deflektor u ovakvoj zemlji sa malo trave ili siblja nis ne znaci i naravno na ovoj dubini.
U kukuruzini malo pomogne,al s obzirom na vlagu nebu ni tam pomogel okretat ili nesto.
N
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja sam isto danas malo oro za psenicu 1 brza gas na pod i spera i ide samo tak!!


 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
možda nebudu s plugom nekaj izorali, al ripne su im dobre, kolko vrte kotači na mjestu, skoro na isto dojde... :icon_oak:

i još frajeri imaju vario plugove, umjesto da ga smanji na najmanju moguću colažu i malo bolje to posloži, oni samo gas...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Da se osvrnem na ono oranje iz prosle stranice. Svaki plug koji nema dasku povitu u laganu spiralu ne okrece brazdu nego naslanja. Budimo realni, u rasipnim zemljama, deflektori bace dio zemlje u brazdu nakon cega se brazda nasloni na prethodnu i rasipa, pa se dobi dojam okretanja brazde. Tu di covjek ore i veli se da naslanja, mislim da je to najbolje izvuceno iz pluga, i jednobraznjak nebi tu napravil nista bolji posel nego ovaj jer je takva zemlja. A to kaj bu trebal drobilicu za kamen ak se to ne premrzne do proljeca to je drugi par rukava. Neko je spomenul deflektore. Da su i deflektori bolje zatvoreni, u najmanju ruku bi ih ovdje povinul, ako mu vec nebi spucali.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Kaj sam oral,oral sam...sad nastupa veci kalibar...


49bde7f345c7761ff2cbe7e76edd9d63.jpg


4f616caac662f2029370de276f4f69e7.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Karlo bozic zato oremo svih 8rali sada,da do proljeca premrznu i kod tanjuranja se sve rasipa,a biljnih ostataka nema vise sve je vise manje prah.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Znam, jasan mi je cilj oranja. Samo bude belaja ako zima izostane, kao kod mene prosle zime. Ja fino sve izoral na isti nacin ko i ti. Reko budu niske temperature to ce se razbit. Zime prakticki nije ni bilo, i to je na proljece bil cisti sex kaj se tice pripreme za sjetvu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da upravu si ako nebu zime bit ce grudlja,al ja idem zatvarat brazde oko 3mj,i priprema za sjetvu nesmije biti skroz suha zapecena inace nista od tanjuranja,al kaj mogu kad je takva zemlja.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Istina. Nisi jedini. Ima nas tu s takvim problemom malo vise... ali "Nigdar ni bilo da nekak ni bilo i nigdar ne da nekak ne" [emoji12]
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh