• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
će baš i 3 put po tragu s frezom išli, na kraju bu od ilovače i lapora prava slavonska crnica :cool2:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Pametniji ide po veci traktor hahaha


8a100384767905f937673a05b0f2c4c4.jpg


13688b08d5cc34290fc405cab55d0b29.jpg


250b090ab10f5c08fca085ae787a1395.jpg
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Tino, ukoliko ovo nije orano za neku sjetvu sad, a toplo se nadam da nije jer priprema te zemlje nebude nikakva, onda si ovo mogel komotno ostaviti za vrijeme kad se zemlja ocjedi i stegne od nizih temperatura ili orati na proljece pred sjetvu. Z ovoga mores peci samo cigle. :/
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Tino na kolko portala,foruma,drustvenih mreza si postavio slike???
Jel to mijenjas profesiju,totalno si zapustio keramiku, samo mjenjas traktore i ores :confused:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Ja ne sijem psenicu ni slicno!

Objavljujem slike na dvije strane na fejsu i tu na forumu...

Nema posla pa moram u poljoprivredu xD
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo par slika s današnjeg oranja. Video bum stavil kad se obradi.


Prikolica gnoja je na njivi, stranice otvorene i čeka istovar. Do visine stranica je 1,5 m3. Nažalost samo jedna i to bu za dio koji gotovo nema humusa jer je prije 5, 6 godina odvezen gornji sloj za nasip na drugom mjestu.


Dio je izoran. Ide jaaako teško.


Neide dublje. Čim probam dublje ne pomaže ni špera. Vrte se svi četiri. Zhvat pluga 44 cm, a traktor težak 2 tone. 4. radna i slabi gas. Pri jačem odmah zašlajdra.


Kad sam došel doma videl sam da plugec nije izdržal. Svinula se osovina


i odvojil flah s kojim se pomiće lijevo - desno.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Radul, a kakve veze ima gdje je sve Tino postavio slike?
Pa nek ih postavlja cim vise i gdje god hoce, meni je lijepo vidjeti kako netko i s cim radi..

A sto se tice onoga iz predhodnih postova, tj strana koliko je ko izorao i kak; pa svatko ore s cim ima i pokusava napraviti najbolje sto moze i zna..
Ja sam poceo s 14 godina i do sad izorao preko 50 ha i to sa Imt 539, pa jos neznam orati kako treba, a i tesko mi je s malim traktorom, ali trudim se da to bude kako spada, pa mozda se i isplati trud, pa mali Imt zaradi za nesto vece..
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
I moje je tesko...culo se pucketanje u mojem slavoncu kad cigo potegne :p
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Danek jel to neki novi traktor vuce,neces se pohvalit?
S kojim si oral?
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
da je neki novi onda bivlekel sve četri brazde a ovak vidiš da 2 brazde su ostale doma
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Uvjeti za oranje su za sjesti i plakati..[emoji26]
Ne samo kod Tine nego vidim i kod Daneka i kod svih koji stavljaju. A vjerojatno budu i kod mene. Sto znaci da me ceka jedan duuuugi sex... [emoji23]
Ili ce zemlje cekat smrzavicu ili proljetnu brazdu...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Sutra ujutro idem potegnuti dve brazde,vrnut plug dedi i odo ja u ribolov,dajem otkaz :mur:
Ja sam se tu na ovoj njivi s videa jučer vozil s JD 6100 kaj sam zemlju ravnal,znaci oko 4,5tone :p
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo video se uploadal. Na videu se vidi dosta toga kaj je na fotkama skrito odnosno uljepšano.

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=-LIGdW6K5Hc[/yt]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
A sto se tice onoga iz predhodnih postova, tj strana koliko je ko izorao i kak; pa svatko ore s cim ima i pokusava napraviti najbolje sto moze i zna...

To te ja pitam
Ja sam danas riješil jedno 800 čvh i trebalo mi 3 h 20 min .
I zadovoljan sam .Gore na vrhu dosta je brezova metla kak se rasipalo, malo razgrneš i može sijanje . Od sredine gornji sloj ko sapun, a iznutra se čupaju grude lapora .Dalje opet pijesak , armiran sa pet godina starom pirikom, gornjih deset centimetri se drži u komadu .Pa kad dobro ide, to ne znači da je brazda preklopljena i rasipana , čisto je dobro ak ju samo komplet sa armaturom ne preseli za jedan trag desno .Tak se drži da bi ju mogel prikopčati i šlajsati .
Gore je njiva šira, pa se sužava, pa ispod trsja opet duplo šira , kraj normalo ide na uže , i dobije još jedan nagib.Tak da kratim več užu njivu , iz te rupe me ni guseničar ne izvadi .Normalno, sused ima orehe kaj sjence delaju , po njima raste mješavina hmelja , škrebuti i nekakvog divljaka od trsja kojeg se niko živ ne sjeća . Kad se dokopam kraja ,(dokud orem , ne kraja njive-to su zadnji put sa konjekima vidli de je kraj )) plug polako na kockici van , inače digne zemlju i grude me počnu prestizati .Onda fino ukoso pa popreko na ravniji dio da se obrnem .Tu je istina taj ravniji dio , godinama voda polako nanaša zemlju pa se poravnalo, ali je zato blato.Pa onda polako u prvoj pešice u breg po putu(ma nije put,njiva ali tud vozim drva ) ,plugi se voziju .A stari 533 baš na granici,da mu je uz mene bar još jedan konj išel bi u drugoj , ovak je knap .I tak , red po red, rikverc nema, ak kaj zašteka digni pluge i odi okolo na isto mesto .Ispod trsja ko po jajcima dok se okrenem , i tu se sa godinama pomalo zaravnalo pa se da . Bez naglih pokreta.Nakraju više nemam kud nego po izoranom u brijeg pod trsje , traktor se zakapa, plugi sjedaju, prvi trag dok napraviš tir gotovo je krepal u trečoj sporoj .

Ko more bolje svaka čast .Ravnija njiva, jači traktor , bolji plugi,više znanja.

A ja sam zadovoljan. Njivu je oral moj praded, ded, moj stari pa ju orem i ja .Možda još samo ovaj put,ko zna .Dok mogu.
Kuruza raste več trideset pet godina i sve bolja je .Umetnjaka dobi 1:1(zrno na zrno) .Špricam sa čim god , uvjek uspije i drži dok treba .

Nisam se prevrnul .Nisam prešel med bukve .I mogel budem još jedamput deti malo kuruze , malo krumpira , i moja ženska ekipa bu mogla opet nekaj tu popikati na svoj vrt .

I onda , de je problem sa oranjem? Kak zgleda ? Pa ne prodajem ju da mora lijepo zgledati. (Ma bi ja ali niko neće:icon_e_wink:)
A sve raste.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@rudamaca,

odlično. Puno redi, dosta za pročitati, a još se toliko med redima da pročitati. :icon_pidu:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh