• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Pa to stima decki al samo kod onih koji imaju zrno soli u glavi. A kod nas ak si prema nekome bolji to te drugi bolje zajeb***.. A znate kaj prvo napravi zagorec dok dobi na lotu? Ide na sud radi meje..
Tak nekak ide vic...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Tak je to kad su pametni ljudi u pitanju,ali kod mene je druga prica,imam jednog susjeda s kojim radim bez mede a ovi drugi su svi :icon_butt: ,jos me bude na sud dal jer sam brazdu vise potegnul.,pa nek onda raste drac,ak je tak bolje.
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Ne mislim na oranje, nego ovako, sa beracom, a najvise sa prikolicom..
A jos nisam ni pocel orati zimsku, a neznam ni kad budem, kad se ova kisa slozila sad..
Evo jednog od mnogih zapadanja ove godine sad od subote (prikolica je bila 2/3 napunjena zemljom), jedva me kolega s 85 ks i prvom vucom izvukao, jer je i on morao doci u vodu..


A orem s 539 i pretezno s 1x16, al od ove god sam mislil probati i sa 2 x12, ali sigurno nebude islo, pa budem kapcil 2x12 samo na kraju dok bude trebalo odrezati od mede ili izvaditi jarak..

A dosta znam nasjedati i u oranju i to pretezno na kraju dok rezem od medasa, a ima puno njih pametnih pa odrezu od međe "pola metra" duboko i normalno da moram nasjesti i to me dosta muci jer za to uopce nemam rjesenja, jedino visi traktor a njega nemam..
Jednom dok popizdim , dok bude tak duboko odrezano na medasevom jednostavno budem vracal brazde na njegovom na među da mogu normalno odrezati kod sebe..

u tu je baš nezgodno na toj zemlji oranje bu grdo a oranje nikad gore 2x12 sam pet metri brazdu napravil i odustal z 1x16 je dost dobro išlo a kaj se mađe tiče plug 1x16 je najbolji ak imaš ludoga međaša ja sam mu takvu grabu odoral kak je got traktor gliboko mogel vući 1x16 pluga
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ja nemam nista protiv medja. Neki red se mora znati. I dapace u medje zabiti metalne cjevcuge jeno metar i pol u zemlju i metar u zrak napocetku i na kraju zemlje. Tak da se vidi i zna di je. I onda nema pizd*** tipa ti si meni odrezal 2cm... Red se mora i treba znati..

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Pa zabiju se kolci, stupci, kamenje, a ne ostavljat mini livade izmedju. A sta se brinete za susjede. Oni nek ostavljaju sta oce. Vi izorete do granice i gotovo
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ja sam samo za cjevcuge. Kolci sprhu, najcesce predju prek njih i strgaju. Kamenje se odore i onda samo pomakne i zagrne i onda se pravi lud da je tu medja i da ga on nije odoral i slicne price. Samo cjevcuge, kak sam ranije napisal, metar i pol u zemlju i metar van. Nit moze izvaditi nit pregaziti nit svinuti.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ma joj, dok je moj pokojni pradjed orao s konjima ostavljali su se mrginji. A sad, niti ima smisla niti potrebe. Svake godine izorem po dvije-tri metalne oznake, one s plastičnom kapom. I opet se zna di je međa. Mi do sada nikada nismo imali problema s ljudima koji rade zemlju nego s ljudima koji je ne rade, a vlasnici su. Prošle i ove godine jedan što nije 40 godina bio na toj zemlji je zaključio da mu fali 500 m2, a njiva je duga 302 m, pa je pitao da mu svaki susjed da po 25 cm :D: Za to moraš biti poseban bubreg. Normalno, dobio je odjebitis u startu. I na jednoj njivi su počeli zabijati kolce, isto stručnjaci, ima 5-6 suvlasnika, a sve bolji od boljega, sreća pa je oni ne rade. Kad se kopao kanal nisu ga prokopali do kraja, pa je ostao komadadić širine 1 m do njih, pa misle da je njihovo. A to ću riješiti kad budem imo para, jer su mi s druge strane lovci ušli s ogradom i to u pošumljeni dio, pa se nadam proširenju šume od 2 m. Do tada, boli me briga za 200-300 kvadrata kad je parcela 34 000. A svi ostali super, odorem ja nekad nekome, jbg, ko će se na tim dužinama 100% držat pravca, odoru oni, šta sad. Zabijat ne mislim ništa kad bi se i onako izoralo, a da zabijam šipke u vis - nisam popizdio, dovoljno mi je što su šikare po kanalima, ne da još sam sebi pravim barikade.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Blago vama kad nemate nikakvih problema oko međe. Tu kod nas je živi užas, ma valjda te bi strelili s puškom da mu uđeš par cm u njegovo. Dobro ima izuzetaka ali je to rijetko.
Ja iskreno nemam ništa da se lijepo izore do međe, postavi se na početak i na kraj nekakav stup da se vidi granica i gotovo, te ne treba ništa ostavljat između.
Ali imam stvarno puno primjera di jednostvano oni se prave ''glupi'' i namjerno ulaze u naše ili tuđe (svejedno), svake godine sve više i više, čak se i stupi na međi skidaju i postavljaju tamo kamo oni žele.
I zato je bolje tu kod nas ostaviti 10-20cm uz među nego da ti on svako malo psuje sve po spisku, jer si ti njemu možda preorao par milimetara, neda Bože centimetar i obavezno željezni stupovi metar duboki.
 
Posljednje uređivanje:
D

Drljanovac63

Guest
ja orem vrt nedeljom ipetkom. baba kaže da nevalja to. jel vi tako isto.

[

oei7.jpg

To sam orao pašnjak. Vidi se farma na slikama.

I samo da se osvrnem na rasprave o prednjoj vuči.
Ako ju ne uključim u malo tvrđoj zemlji ili ako je navožen stajnjak, traktor stoji na mjestu i zadnji kotači se vrte, a kad se ukljuci prednja vuča. traktor se igra s plugom.

Takav moj ujkan imo traktor stajner. dobar bijo da vidis kak iso al se u jamu prkreno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
I onda covjek sa kombajom ili beracem ili nekim drugim strojem naleti na te vase stupove i eto pi.......!!!!!!!
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Stup je u ravnini zemlje, kad se želi pogledat međa, onda se donese nekakv kolac i postavi se kraj njega. Tako da nema nikakvih problema.
 
D

Drljanovac63

Guest
men isto kamen u zemlji skrešo nožove na kombaju. bo mu majku popravak iljadu i trista me odrlamane.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Meni je to sve skupa neshvatljivo toliko kompliciranja oko medje.Svasta!!!
Kod mene je to rjeseno ovako gotovo na svim poljima su kanali a na medji je jarak koji sluzi za pustanje vode ako je ima i taj jarak je zakon.
A i znam koliko imam redova na njivama i toga se drzim i nikad nikakvih problema!!!
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
I meni je sve to jednostavno glupo i potupno nepotrebano kad bi bilo normalnog dogovora. Ali ovdje to ti ne možeš postići s nekima.
Ok imam par normalnih susjeda di nemam nikakvu među, niti je označena, ali i on i ja znamo di je međa i toga se držimo, i ako on uđe pola brazde na moje nikom ništa, sljedeće godine to popravimo ( puno puta se desi da mi traktor jednostavno otkliže u njegovo, ali to poravnamo i gotovo).
Ali takvi su rijetki. Niti se meni neda zabijat u zemlju tu cijev, ali drugog rešenja nema. Npr. u proljeće baci brazdu na tvoje i kažeš mu šta je napravio, ali on se pravi blesav, da bi na jesen ponovo orao i onda umjesto da brazdu ostavi meni, on još uzme pola brazde više. I opet mu kažeš šta je napravio ali ne on se i dalje pravi blesav. I šta, kad da se ti s takvima dogovoriš, kuntinuirano ulazi u tvoje, i njemu je to normalno. Nemoj reagirati, za par godina on ođe od pola do metar u tvoje.
A naše parcele nisu baš široke, većinom se veličine 0.5h. I to se onda osjeti. I još k tome imaju večinom mrcinu od traktora sa 80-160ks, di ti kasnije to sa manjim, u mom slučaju s imt539 jednostavno ne možeš vratiti, tj. ne može popravit, još se nasučem tamo.
I onda tu nema rešenja nego zabit metalnu cijev metar u zemlju da ju ne može maknut. Jer što si bolji to su neki gorji. Moraš se u startu postavit da nema zezanja kasnijes nekime.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
točno tako je kod mene,samo se i ovi s malim traktorima bore u tuđe,kao da če se od tog obogatiti... pa na jednoj parceli mi je rođak tokom par godina odnio dva reda,a parcela je dugačka 300m,i to se primijeti. na večini parcela ni nema međe,pa se onda ti snalazi. tamo gdje je ima,ostavljamo kod oranja među širine cetiri prsta,nema potrebe da je šira.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
I onda covjek sa kombajom ili beracem ili nekim drugim strojem naleti na te vase stupove i eto pi.......!!!!!!!
Pa nema sta naletit ako je cjev metar u zraku. Vidi se dobrano i sve oke. Nema nikakvog skrivanja. Nek se vidi i nek se zna. Moja filozofija je da su ljudi najgora zivina od sve zivine na svijetu. Neke stvari se lakse dogovorit sa zidom nego sa covjekom. Tak da blago onima koji imaju susjede s kojima se mogu tako bezbolno rijesiti dogovore oko medja.
Prosle godine oral jednu zemlju u jesen, a susjedovoj bilo zasijano zito. Naravno on je razoraval i prve brazde bacil na medju i na medji zasijal zito. Ja da, ne budem gad i ne gazim izniklo zito, reko necu sad gazit i pomaknem se za jednu brazdu u svoje. Ne prodje ni 10 minuta, trci frajer prema zemlji ko da ga gone svi [emoji83] , mase meni i vise kaj ja ne vidim medju. Nakon 10 minuta uvjeravanja da je on zajeb*** stvar i vike i crtanja da je on na medju posijal zito i povisenih tonova on se pokupil. I kaj sad takvome napraviti? Tome i treba sakrit cjev pa dok proba sljedeci put ponoviti isto da si razreze gume. Al sam opet tolko obziran pa bi mu ju zabil i ostavil metar u zrak.


Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,223
Kod mene je isto problem s medjama. Po meni najbolje je rješenje udariti kolce gdje je medja i gotovo. Recimo moj susjed, čovjek od 80 godina preorava ljudima medje sa 539 kao da ce se obogatiti od tog. Recimo meni je preorao 10m na jednoj parceli i sad vodimo sud zbog tog..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ja na vecini parcela imam cijevi za navodnjavanje,i uvijek ih zabijamo između prvog i drugog reda,tako da traktorom mogu iznad nje,i onda mi lik plugom cijev uvine,i zagrne zemljom,znači, ušao je pola metra na moje. naravno,uvinul si je i plug... to se zove karma. :)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh