• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,211
@airbox Kaj namataš ti? Kakvo zatezanje španera? Pri ulasku u brazdu zadnji točak ostaje van brazde i potom se spušta plug, i kad se krene orat traktor upadne u brazdu i brazda je ko po špagi...

Prednji kotač bi trebal bit tu di je zelena strelica (unutar brazde), a zadnji vani (plava strelica)

14590285_529010083963440_645115083221632852_n.jpg
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ne mislim pametovati, ali ako ću ja na većim komadima stajati na svakoj brazdi da vidim kako će plug ući u zemlju, onda je za mene to nepotrebno gubljenje vremena, ako sa španerom mogu bez stajanja ući u brazdu i samo gas.
Taj španer ionako bude labav u radu tako da ne šteti, a nema nepotrebnog stajanja na početku brazde.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Teorija, praksa, cile, mile, ovo, ono, pravilno štelanje....bla, bla. Od pravilnog štelanja uvelike ovisi oblik i sastav zemlje. Ne ore isto Tino na nagibu i slanini od zemlje kao netko sa istim plugom i traktorom na ravnici i pjesku.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Tino je u pravu.
Kako ćeš zategnuti lijevi španer sa okretačem?
Svatko ore kako hoće ali standard se zna. Bez zatezanja španera.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Sve to štima, španeri mozaju bit otpušteni, a može i bez njih ako želiš, ali svaki tip zemlje i oblik njive zahtjeva neke sitne finese da bi plug radil onako kak mora raditi.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Može se i na okretaču, ako je plug dobro poštelan, uz pomoć španera dobiti da je "banana" zanemariva. Ne treba plug šetati lijevo desno za 10-15 cm. dovoljno je španere podesiti da plugu dozvole šetnju lijevo desno svega par cm.
Tino traktor, prije spuštanja pluga, postavlja dosta ukoso u odnosu na smjer oranja. Na 2 m dužine oko 25 cm. Ako su španeri samo malo odpušteni dovoljno je traktor ukositi samo 5-6 cm a to se može jednostavnije dobiti s oba kotača u brazdi.
Ovo je samo teoretski. Svaka zemlja i svaki položaj (nagib) parcele zahtjeva drukčiji pristup.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ljudi,nemojte biti blesavi. Kad ste vidjeli da netko ore sa tri ili više brazdi,a plug mu iza klatari lijevo-desno pola metra,i razbija traktor? Isto je i sa manjim plugovima i traktorima,naštelaš plug kako Bog zapovijeda,i ostaviš mu par cm lufta...
Meni je dvobrazdni plug od skoro tone razbio španer na hidraulici kad sam ga ostavio da šeće...

Tino-veliš da delaš usluge... Znači da tebi neto stvarno plati za ono rovanje po zemlji?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Onda plug treba prilagoditi mjestu oranja, fino ovaj stari baciti negdje iza supe i zakaciti jednobrazni i orati kako treba, a ovo sto Tino radi usluzno, nije posao, puno sam orao sa fergusonom, i nema do jednobraznog pluga za njega.....
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,211
@gogo kad si već toliko pametan, nađi mi neko bolje oranje po terenu na kom ja radim i s istom mehanizacijom... hvalapusabok.
Orem bolje nego neki sa boljom mehanizacijom
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Lijepo ti je ivanz napisao,jedna brazda i udri... Ne moraš nikome dokazivati da možeš sa dvije,kad svi znamo da to nejde...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,211
Vi velite da neide, ja velim da ide... Još bum i večeg kupil ak treba, ali na jednobrazni nikad. To nije vaša stvar kak bum ja oral, ja sam zadovoljan, a i mušterije.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,733
@Tino, kolko ti vremenski treba da izoreš recimo pol rali sa dvobraznim?

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,211
Ne znam, al treba mi duže jer orem samo u jednu stranu i prazni se vračam natrag, večinom je to gore-dole
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Bitna je brzina oranja, nikad nisam isao ispod 7km/h, sada sa 560 idem oko 8.5-9km/h, nekad malo sporije, ako ima proklizavanja
Sa 577 takoder cu vuci 2x12, a sa fergusonom vuces 2x10, e sada, ako tu bude ista kvaliteta oranja, onda se prestajem baviti poljoprivredom

I to je posao, orati stalno u jednu stranu....
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
Ako smijem pitat,zašto oreš samo u jednu stranu i onda prazan natrag ?
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,211
Evo ti odgovora...

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=GfMqkxCaz9A[/YT]

12227663_415081195356330_5391986169089190065_n.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da imaš jednobrazni plug naravno dobar,oral bi u obje strane ovak delaš sranje i sebi i ljudima kojima pišeš po toj ilovači.
A ako več imaš takav teren i zemlju prilagodi mehanizaciju...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,733
Vidiš Tino, takve zemlje imam i ja i ne pada mi na pamet vraćat se prazan natrag. Do nema dugo smo takve zemlje orali sa jednobraznim a sad sa dvobraznim. Više ne orem gore dolje nego sad idem poprijeko i nemam nikakvih problema.
Ovo kaj ti radiš je čisto gubljenje vremena i novaca.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,211
Ajde, ak ti uzoreš ono brdo sa slike uzbrdo, dam ti i traktor i plug i još 20 litri nafte...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,733
Imam ti ja susjeda koji ore samo u jednu stranu i do sad mi je napravil obalu od jedno 70 cm jer nabacuje uvijek prema mojoj ledini. Do pred jedno 10- tak god. je sve bilo ravno a sad...

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh