• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
I svake godine jedno te ista rasprava i nikad ništa od toga.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=wJ7Irp80uyk[/YT]


za ječam, poslije suncokreta, dosta tvrdo :(snooze):

MIslio sam da samo mom 560 tako zuji getriba da izludiš u kabini, već me tata tjera da rastavljamo getribu da je nešto otišlo unutra, a čujem sad da i kod tebe takva buka. Samo je moj starija linija 85. godina.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Svako ore kak mu odgovara ali tko nije oral po bregovima to ne razumije imam i ja jedan komad zemlje koju orem samo u dol malo strmo a kratko pa prije dođem gore u rikverc nego okrenem traktor i plug . Tak jedno oranje u lijevo pa drugi put u desno . Ako se meni isplati sa dupljakom i okretačom iči gore prazan zakaj nebi i Tineku isto .
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,211
@mane A zakaj imam i lijevi plug? :icon_rolleyes:

14657241_529310377266744_8189109693953744710_n.jpg
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ee da, uvijek iste rasprave se vrte jer imamo svi različitu mehanizaciju i uvjete rada. Kad bi ja sa 560 radio kao tino sa 539 brzo bi i vario španere jer ne možeš svaki put na taj način zahvatiti isto a to što ore na "jednu ruku" s takvim traktorom nije ništa čudno jer i 560 "pili" uzbrdo ali izoreš kako ide pa dogodine popraviš stanje. Jednom prilikom sam orao njivu uzbrdo sa jednobraznim i to tako loše da sam u pola posla stao i otišao po dvobrazni plug iako sam vjerovao da će biti još lošije jer su "dvije" brazde. Na moje opće čuđenje orao sam dvostruko dublje sa dvobraznim olt nego jednobraznim isto olt i oba 12". Od tog dana nije bio jednobrazan plug na traktoru.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Vama, koji niste probali orati minijaturne njivice, koje vi zovete bašćama, to nikad nebu jasno.
Ja sam štopal vrijeme kod oranja s okretanjem i vraćanjem u rikverc. Do 50 m duljine sam brži ako se vraćam u rikverc. Jedino kaj nakon oranja malo boli vrat.
Kao i Tino, htel sam kupiti lijevi plug, ali sam odustal jer su ti lijevi jako rijetki u oglasniku, a skupi ko da su od suhog zlata. Zato sam rađe kupil 2 brazdni okretač, a kad treba jednu brazdu skinem.
Nije mi jasno kak možete orati s brzinama preko 8 km/h. Ja sam probal oko 7 i plug bez predplužnjaka nije zelenu masu zaoral. Bacil je tu masu metar na izorano, a kad sam smanjil brzinu na oko 5-5,5 km/h zaoraval je besprijekorno.
Osim toga na traktoru 40-50 KS pri većim brzinama stradavaju i bubregi. Lagani su to traktori i osjete svaku neravninu.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,733
@mane A zakaj imam i lijevi plug? :icon_rolleyes:

14657241_529310377266744_8189109693953744710_n.jpg
Lijepo kaj imaš raznovrsnu mehanizaciju ali bez obzira, svake godine se tako mučit i trošit vrijeme, novac i gorivo, hvala ali ne hvala.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
MIslio sam da samo mom 560 tako zuji getriba da izludiš u kabini, već me tata tjera da rastavljamo getribu da je nešto otišlo unutra, a čujem sad da i kod tebe takva buka. Samo je moj starija linija 85. godina.


to tako mora biti, gledao sam na nekoliko videa, svima zuji na 560, neopterečujem se s tim
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Odosmo mi svi sa španera na oranje u jednu stranu...

Imam i ja par bašcica koje orem i orem ih u jednu stranu jer gubim vrijeme na okretanje, ali idem u rikverc... Jedno je bašća, a jedno tabla i tu nema puno rasprave, jedino je fora ako nemaš okretač ili ovako kao Tino obje vrste pluga, onda je to sranje, a ne oranje, jer stalno gubiš komad po komad zemlje.

Za španer sam rekao da kad je traktor u brazdi pritegneš španer da ima lufta par cm i onda kada ulaziš u brazdu neće pobjeći kao kad ima lufta do neba... Govorim to jer sam jeo govna s tim španerima slušajući neke ovdje pa sam uvijek imao te kifle.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
494
Sve mi je ovo poznato i gubitak vremena i nafte,naoravanje na jednu stran, pa onda lijevi plug na godinu da poravnaš njivu , ali ja u rukverc nemrem ni pet centimetri .Kad se zaštopa onda sve okolo pa na isto mesto .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zakaj nemreš u rikverc? Kaj se nekaj pokvarilo na traktoru?
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
494
Premali traktor ili preveliki brijeg.
Jednini efekt od rikverca je da se nadigne iz rupe koju si skopa.

Ajde kad se zaštopa plug, viša sila, al kad ja zaj.... pa se moram vračati.....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Čisto sam smetnul s uma da ima traktor 2WD. :fiery: Sorry.
Nema do dupljaka za bregove. :icon_thumright:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Meni ne zuji nemam taj zvuk .

Nije to tako ni jako kako se cuje na videu, ima malo lufta u diferencijalu....
Al to je ok na tom traktoru, dok kod 577 se nista necuje....
 

Najnoviji postovi

Na vrh