• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Za te stvari je hidraulicni toplink zakon, ak ne slaze kak treba mrdnes malo i nema sarafanja
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Danas sam preorao dvije livade, jednu od 3/4 rali, posijanu pred oko 10 godina, i jedno neuspjelo lucerište od 2 rali. Orao sam kukuruzišta prošli ponedjeljak, išlo je bez brige. U utorak sam krenuo na te livade, probao jednu, pa drugu, i ostav. Smrzlo se kakvih 8 cm, i pre veliki je bio rizik za nešto strgati. Ovaj utorak sam išao na ovu manju, smrznuto preko 10 cm, a sijalo sunce.Sreća da nije daleko, kakvih 200 metara od kuće, pa se nisam dugo vraćao doma. Jučer probam na vrtu koliko idu vile u zemlju, gornji sloj otpustio kakvih 5 cm, dalje smrznuto. Danas idealno, i usput sam skužio što me zajebava na plugu da mi prva brazda ne okreće tako lijepo ko zadnja. Fali mi predplužnjak na prvoj brazdi.Na zadnjoj je crtalo, i veći dio zemlje ni ne ide gore na deflektor nego se odmah na daski počinje okretati, jer ju je crtalo odrezalo od ostatka zemlje. Na prvoj brazdi prsa daske lome zemlju i kao da ju guraju ispred sebe, ujedno ju guraju na deflektor, pa se brazde lome svakih metar, metar i pol. Tu gdje se potrga brazda, zna se desiti da se dio ni ne okrene, nego onako kako Bog da, ili na dobru stranu, ili na krivu. Sad idem u potragu za barem jedan par predplužnjaka za prvu brazdu jer crtalo nemam gdje staviti pa ne dolazi u obzir, ili budem složio nekakav nož, ko na starim konjskim plugovima. Plug je Landsberg, složen na otprilike 15 cola.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Ja sam gledao Lemkena Opal 90 jedan bez i drugi sa crtalom, i identično se odvaja zemlja u oba slučaja. Tako da bi taj nož mogao pomoći.

Ovaj bez crtala je imao ovako neki izveden nož
 

Prilozi

  • 1z36ja8.jpg
    1z36ja8.jpg
    62.6 KB · Pregleda: 135

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
A ne znam pitam kod mene se uvijek oralo prije sjetve od straha da ne zapeče brazda pa tako i mene sad strah sad orati pa pitam.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,265
Ako možeš samo deri :). Strah da ne zapeče može biti isključivo kod oranja u trećem i četvrtom mjesecu.. Tetak baš danas ore i fino ide :).
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Orem zato što nisam izorao prije. Traktor mi je bio na pola,primijetio sam da lamela proklizava i prestao sam orati dok ju ne sredim, a i imam puno zimske brazde, bio je snijeg, bilo je mokro, bilo je smrznuto, ma mogu nabrajati do kraja stranice koliko je bilo razloga. Uglavnom još sutra riješim 3 rali livada, u ponedjeljak 3/4 rali oranice, i ako se s jednim mejašom dogovorim za njegov hektar, to bude onda to. A do proljeća još bude i kiše i snijega i smrzavice, pa još je siječanj. Za veljaču je prognoza šarena, od sunca do snijega, a za mene je poljoprivreda jedna velika kladionica pa se tako i postavljam, i kladim se da bude to moje oranje još dosta promrzlo, a ako se zajebem, budem išao sa rotobranama 2x,
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Kakao oranje u prvom mijesecu može zapeći,pa jedna kiša je dosta da padne i to tlo više nemože zapeći,pa gdje je još prolječe,treba orati,a ne pametovati.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Na ovima koje idem danas orati ima vode i previše, zato su i bile posijane livade, a lani su na kraju parcela ponovno otkopali kanale tako da bi sad trebao biti manji problem s vodom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
vargas, imaš na
http://klima.hr/agro.php?id=agro_temp
podatke o temperaturi zemlje. Ovaj mjesec je u Varaždinu zemlja smrzavala oko 15 cm jer su temperature izmjerene na 20 cm bile tek koju desetinku iznad nule.
Ja sam svoje izoral na jesen i sad samo nek vrijeme odradi svoje.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Da,najavljivali su da će se smrznuti 5-10cm,ali je otišlo puno dublje. Ja sam baš ovih dana pregledao oranja,i smrzlo se fenomenalno,brazda se rasipava da je milina,to se već godinama nije ddogodilo. Proljetna obrada će biti puno lakša,ako ne bude ekstremnih oborina,sći najavljuju sušno proljeće.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ok samo pitam ne pametujem nista

Poslano sa mog ZTE Blade L3 koristeći Tapatalk

Ma nisam ni mislio na tebe,nema problema,treba orati uvijek što prije.
Oranje u drugom mijesecu če uvijek akumulirati više vlage u zemlji nego proljetno oranje.
 

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
Ovo je oranje
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=lIN2R1iksog&feature=youtu.be[/YT]
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
kolko ovo oranje košta po hektaru :eek::

Compy, vidio sam u temi sjetva psenice da nisi orao vec gruberom prosao.
U kojim sve slucajevima oranje zamjenjujes gruberom ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh