• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Evo i kod nas se malo oralo.

Na par komada malo teže ali večinom izrazito lijepo se brazda rastepa što je lijepo za vidjet jer obično mi sve u komadu ostane.

Agroplus 85 i lemken opal 090 3x16

Oranje druga direktna oko 1500 okretaja, 7,5-8kmh.











Probao malo kukuruz bez crtala jer starog zanimalo koja razlika, nema je osim sto je s crtalom ljepše pesu iza po brazdi hodat.

 
Posljednje uređivanje:

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
U petak i subotu se kod mene oralo malo. Ustaljena kombinacija IMT 533 i OLT slavonac i odliiicniii uvjeti. Vidi se poslikama i videu.
2a786e2cb8963aa36ee31907cde5a9be.jpg

a353b77c531c88d33c101b477340a6e5.jpg

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=rwTPgW4AlAM[/YT]

Btw., slobodno zanemarite ovo cviljenje. :p

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Pozdrav svima, zanima me kako naplaćujete oranje ( posebno ako je na forumu netko iz Gorskog kotara ). Znači male njive, na sve četiri strane neki oblik rivine, više se gubi na okretanje nego na samo oranje itd, itd. Da li naplaćujete po veličini oranice, po satu ili po čemu. Barem onako, ugrubo Vas molim..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Vučko-kaj to je ta teška zemlja? Nije to ništa,a i plitko ti je...

raskriski- 450-500kn po jutru,parcela isto ima svakakvih,rijetko koja je nekog normalnog oblika...
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Vućko, kaj ti nemaš predplužnjake na lemkenu??

Nemam, a i moj ljepše zaore kukuruzovinu poslije kombajna nego frendov s pretplužnjacima.

Vučko-kaj to je ta teška zemlja? Nije to ništa,a i plitko ti je...

Dubina 25-30 cm u prosjeku,uz među obično kotač ostavimo gore da ne iskopamo pola metra kanal jer nema potrebe zato je uz među plitko mozda 20cm.

Ako se sjetiš da je traktor skoro 220 sirok i pogledaš pod kojim je nagibom kad ore znaš da plitko baš i nije.

Na ova tri komada na slikama ima samo na lijevoj strani iloveče, ostatak je odličan osobito tu gdje su žitarice bile ali prošle godine nakon kukuruza je bila tu muka za orat jer brazde su u komadu ostajale i mogao si lijepo hodat po njima

Probat cemo sljedece godine malo zelenu gnojidbu da vidimo jel se moze i taj dio olakšat zemlja..

Žuta masna zemlja doma je veci problem
 
Posljednje uređivanje:

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ovo je opal 090, tip glave je B, daske su kupljene prošle godine nove u BKLu, koliko se sječam B40 su daske i bile su 4200kn 6 komada.

B30 su bile prije toga gore.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Polako se okreče zimska brazda , zaoravam 500 kg/ha gnojiva 0-20-30

14954537_10207595128022089_2122516870_o.jpg
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
A iz kojeg razloga je potrebno dublje orati ?
Idealno oranje je jedne godine 25 do 30 cm a iduće dvije na 20 cm. Nije dobro dok se stalno ore na istu dubinu.
U slučaju da u zemlji ima dovoljno mikro organizama koje razgrađuju tlo i stvaraju humus, a znamo kak se to ostvaruje, uopce nema potrebe za tak dubokim oranjem. Samo se troši nafta i pumpaju mišići bez veze :cool2:.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Zna se kak se ore za sjetvu a kako za zimsku, zna se i jel podrivas ili ne. Ja otkad podrivam ne forsiram duboko oranje. Samo kazem kolegi sa 85 ks 3x16 na "30cm" to je klizanje tek toliko da zaore, al za ovu potrebu mozda i dovoljno :)

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
A dobro te bajke sa 85 ks na 30 cm sa tri brazde neću uopće komentirati :(rofl): .
I ja sam počel polako podrivati ove godine.
Kak je kod tebe praksa sa podrivanjem, svake druge, treće godine podrivaš ili ?
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Sad sam isao svake druge posto ne radim previse zemlje nekih 50ak jutara pa sam idem po strnju od zita i to je to u krug stalno. Razlika je ako ti trebas podrovat 100-200 jutara. Nezz sta struka kaze koliko cesto je dovoljno.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
adonis-dublje oranje je bolje u težim tlima,a oranjem na razne dubine se ne dobije ništa,to su razlike od par centimetara,a ljudi misle kako će time spriječiti sabijanje tla,i nastanak tabana pluga,ko da se tik ispod dubine oranja nalazi tvrda ploča debljine 10cm,a ispod je raj nebeski...
Za to je podrivač zakon,ja sam bio malo skeptičan,ali rezultati su tu odmah prve sezone...
Mislim da se podrivanjem ne može napraviti nikakv šteta,ja ću podrivati svake godine sve površine koje ću stići,pa da vidimo što će se desiti... Gorivo i vrijeme koje sam potrošio u podrivanju,sad mi se vrača u oranju,a da ne govorim o drugim prednostima...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
A podrivanje od cca45cm ili bolje spavati? Imam nešto od čega bi pravio podrivač, ali mislim da ne bi mogao više od toga zbog visine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh