• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
[url=https://postimage.org kaže:
WP_20161030_14_07_16_Pro.jpg
[/url]screen shot pc
Gogo jeli taj kanal neki vodotok koji uređuju Hrvatske vode, ako je, od 4 metara od ruba kanala nesmeš ni cvetje brati a kamoli orati.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nije vodotok,nego kanal stare Bednje,jednom godišnje ga oni dečki iz sv. Đurđa pokose,a uvijek smo do njega orali,i prije i poslije proširenja,jer inače tu raste 5 metarni drač. I ovo oranje s lijeve strane kanala je moje...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Uz vodotokove i kanale ne smiješ ništa radit čak do 10m od korita tj. sve je stvar dogovora sa nadležnom ispostavom HV i vodopravnim inspektorom.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja imam kraj kanala gdje hr vode ''uređuju'' pa isto uredno orem i sijem skroz do kanala, oni kada malčiraju prođu istim tragom svi, usjev ne diraju osim naravno što moraju proći kroz njega.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
@puknuti
Što se tiče tog razora na početku. Ja ga odorem u oba smjera tako da imam baš kanal u koji onda mogu fino složiti humak. Prošle godine sam orao 95% njiva na slogove tako da ove sve ide u razor, al' kad budem na ovima gdje treba slagati budem poslikao kako to kod mene izgleda.

Ugl. Povučem u obje strane razor pa onda opet zatrpam i to je ubiti sve.
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Danas orao sa 539 i olt 2x10 pomični. Prilično je bilo još mokro pa sam jednu njivu probao sa dvije brazde, a drugu sa jednim plugom (zadnjim). Što mislite vi koji orete puno, zašto se plug bolje ponaša sa dvije daske nego s jednom. Lakše ga je podesiti, može puno pliće ako treba i jako lijepo zaorava ostatke. Jedan se nekako više zakopava, ako još njiva visi bočno onda je na jednu stranu brazda niti 15 cm širine, u drugu stranu malo preširoka i tako svašta.Ili je to samo moj osjećaj ??
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Uz vodotokove i kanale ne smiješ ništa radit čak do 10m od korita tj. sve je stvar dogovora sa nadležnom ispostavom HV i vodopravnim inspektorom.

Eh,ovdje imam parcelu s svake strane kanala,uprte su u njega i dugačke su oko 70m, a široke oko 100 i 130m. Da mi uzmu po deset metara,ne ostane mi ništa. Svi oru i siju do kanala,i nema problema,a ovi s malčerima prođu krajem sezone kad nema puno posijanog,i nikome ništa. kad se ne bi tako obrađivalo,bila bi to krasna džungla...

raskriski- kad skineš jednu brazdu dvobrazdnome plugu,poremetiš mu konstrukciju,i ne radi dobro,jer nije predviđen za to...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Gogo prije sam oro s olt-om alkarom 2x12" pa sam ga mijenjo za ovog imt-a!!
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Iwanho, i meni se dešavalo da je teško napraviti razor sa jednobraznim plugom.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,218
Oralo se za sjetvu..
74a9c72b533a5f118eb6255ed0908720.jpg


c23f40bf46b4a23ff5921370a5f5a6f3.jpg


f0566c2feee5a209eecb470dd3b72f56.jpg


I fergo je pokušao sa 2x10, ali je samo napravio zastoj hehh
14142624e4350ed310eeb30483fa7710.jpg


51bdc32cf78855723dc76b506473f11a.jpg


216ad8805c6a13396e8fc55f298a4a30.jpg


Oralo se trećom direkt, 9-10km/h.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Milane i Šanana,
obadva fino radite, a mora se priznati i da je zemlja kvalitetna (nije preteška). :icon_fU:

Milane,
jel 9- 10 km/h stvarna brzina ili je to brzina koju traktor može postići u tom stupnju prijenosa?
Ja sam probal orati u drugoj (traktor postiže 12,2 km/h kod 2600 okretaja) na svega 1800 okretaja. Znači računska brzina kod tih okretaja bi bila oko 8,5 km/h i imal sam problema sa zaoravanjem. Odletjelo drače 2 brazde dalje na izorano u prohodu prije. Kad sam smanjil brzinu, sve pet. Možda je do pluga? Ja sam oral Batuje plugom koji ima jako kratke daske. Tim plugom se najljepše ore između 5,5 i 6,5 km/h. Većim plugom ne mogu isprobati veće brzine jer ih kod dubljih i širih brazdi ne mogu postići.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Hvala Bogu da nije preteška zemlja pa da lomim zube na obradu :D:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ajd, ajd i tvoja je ista ko i moja :)
I ovih 6-7 rali teže zemlje kaj imamo mi je dosta, istina da rodi i ne osjeti sušu, ali opet je problem sa stajačim vodama koje umanje prinos.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Imam i ja teške i ove jeseni smo 70% na težoj zemlji sijali. Ali dobro to su čari bez kojih bi rado
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I mi smo jedan dio takvih posijali, a na drugima je raola, to budme orao krajem mjeseca pa javim dojmove, ali ove kaj sam sad orao...brzina manje i polako, ali odlično se izoralo i pripremilo, masna zemlja i stalno vlažna.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,218
Lijepo radiš, fino radiš. :)

Hvala, hvala, trudim se :).

Milane,
jel 9- 10 km/h stvarna brzina ili je to brzina koju traktor može postići u tom stupnju prijenosa?
Ja sam probal orati u drugoj (traktor postiže 12,2 km/h kod 2600 okretaja) na svega 1800 okretaja. Znači računska brzina kod tih okretaja bi bila oko 8,5 km/h i imal sam problema sa zaoravanjem. Odletjelo drače 2 brazde dalje na izorano u prohodu prije. Kad sam smanjil brzinu, sve pet. Možda je do pluga? Ja sam oral Batuje plugom koji ima jako kratke daske. Tim plugom se najljepše ore između 5,5 i 6,5 km/h. Većim plugom ne mogu isprobati veće brzine jer ih kod dubljih i širih brazdi ne mogu postići.

Zemlja je jedna od najboljih što imam i to u ravnu tako da sam odmah sutradan sijao :). Brzina je stvarna izmjerena gps aplikacijom na mobitelu. Malo lošije zaorava pri toj brzini, ja inače orem drugom direkt na 1500 o/min i to je oko 6km/h i najljepše za zimsku brazdu.

Jedan kratki video iz oranja:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=MR3Ehigjpms[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh