• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Ista stvar kod okretača, kada kreću trebali bi prvo ''odrezati'' od međe, pa onda vratiti.

Nema ti to smisla jer svaku godinu oranje započinješ kod one strane međe gdje ti je jarak kojeg si napravio prošle godine kad si završavao ili odrezao zadnju brazdu kod međe.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja zatrpam te jarke u pripremi,ostanu sam tamo gdje se sije kukuruz ili pšenica..m
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ne znam kako kod tebe, ali kod mene se taj jarak tokom pripreme zatrpa i još pošto sam tu spomenuo okretač pa da se ispravim, ista je stvar i kod ravnjaka. Govorimo o ''školskom'' oranju, jer kada pogledaš to ti kraj međe zapravo nije poorano već je samo zemlja nabacita.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
I ja ga zatrpam ali uvijek ostane nesto nizi taj dio kod međe . Rijec je o nekih 20 do 30 cm pa kad ores sa 4 braznim plugom od 20 cola preskupo bi bilo to vracanje brazde ;)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Znam, ni ja ne orem tako koji orem sa 2 brazde, ali pošto su se dotakli slaganja na sredini po ''školski'' pa sam ja samo nadopunio. Ja i na sredini samo složim brazdu do brazde i nikakve razlike na usjevu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
kad se ore od sredine prema van u oba smjera , kako se započne oranje a da se ne radi brijeg na sredini njive ?
npr 1 brazda 14 cola

I ja ga zatrpam ali uvijek ostane nesto nizi taj dio kod međe . Rijec je o nekih 20 do 30 cm pa kad ores sa 4 braznim plugom od 20 cola preskupo bi bilo to vracanje brazde ;)

Pitanje je postavljeno za jednobrazdni plug. Iako je adonisova tvrdnja ispravna, zanimljivo je kak smo u manje od 20 sati došli od oranja jedne do oranja 4 brazde.

Ne smatram takvu diskusiju nedostatkom, naprotiv to je jedna od blagodati foruma. Često se dobe dobre informacije, iako nisu bile izravno tražene. :(y):
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Bila jedna ili pet brazda uvijek je isti početak. Ja ne radim visoki slog gdje se susretnu brazde nego samo dobacim brazde jednu do druge pa se to sljedeće godine izore.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ja sam napisal, ali izgleda samo pol razora (jedna brazda). Jel ljepše dođe kad se povuće po jednu brazdu u svaku stranu?

Pa meni bude bolje jer napravim veći razor tako da mogu bliže slagati brazde i dublje orati tj. ne moram te prve brazde pliće od ostalih...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jesi li probal raditi razor s jednobrazdnjakom? Ja sam uvijek imal problema. Peta pluga nema oslonac i bježi plug u stranu. Možda zbog loše podešenog pluga?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Radio sam sa IMT 540 i onaj jednobrazdni plug što ima štimanje sa onom ručicom (Mislim da je OLT-ov plug) i s njim sam tako radio prije 3 godine i nije bilo problema tj. mogao sam napraviti razor kako radim i sada sa Zetorom.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Evo malo mojeg oranja za jesensku sjetvu imt je zadovoljio treba sitnice napravit po njemu i super!!




 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kak gledam slike po redu sve mi bolje izgleda oranje. :icon_super:
Bilo je, izgleda, podešavanja u međuvremenu. :icon_e_wink:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Da bilo je podesavanja zato sam tak sliko i stavio slike po mojem moro bi ga jos malo pomaknut na koljenastoj osovini gledano od iza pluga malo uljevo i fale mu deflektori i lemese pod hitno al u globalu zadovoljan sam s plugom!!
Ovo je jedna parcela a kolki tipovi zemlje??
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Misliš da je prva brazda zeru uža od druge? Meni se to na zadnjim slikama čini OK. :icon_biggrin:

Deflektori dosta pomognu kod dubljeg oranja u lakšoj (rastresitoj) zemlji. Mislim da su predplužniki veća (univerzalnija) pomoć. Naravno, ako imaš mjesta za njih.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Naslo bi se mijesto i za njih al za sad deflektori ce malo pomoc dok ne nabavimo predpluznjake!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Zaboravljate čovjeku reći da prvo napravi razor tako da ima gdje "spremiti" taj humak i da poore kako treba, a ne da mu ostane 30cm neoporanog u sredini.

I ovdje kod nas većina samo nabaca bez razora pa imaju humak na sredini.

Ostatak je rečen, samo pripaziti da se slaže jedno kraj drugog, a ne jedno na drugo.

ma ja sad složim brazdu jednu do druge , to je jasno ...

taj razor mi je interesantan

zapravo je nebitno koliko plug radi brazdi , uvjel je jedna problem .

da li je razor dovoljno potegnuti u jendom smjeru ili treba u oba pa vratiti tj. započeto" normalno "oranje ?

ja sam se prošle godine najebo s jednom brazom i završetko , baca da to nije normalono , zato je plan za ubuduče dva pluga na prikolicu pa na njivu
s dvije brazde započeti i završiti a između s jednobraznim do donjih ljudi :icon_super:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
Ja sam danas riješio jednu parcelu, sutra još 3 i onda srijedu se nadam završit
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    81.4 KB · Pregleda: 164

Najnoviji postovi

Na vrh