• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jači Goldoniji imaju neku automatsku šperu u prvom difu koju zovu no spin. Špera je stalno uključena, a isključuje se okretanjem volana za određeni kut. Takva špera zahtjeva specijalno ulje u prvom difu, a bez nje može standardni hipenol 90. Kod mojeg (50 KS) bi to bila dodatna oprema koju nemam.
Tko ima težu zemlju, može zaboraviti oranje na neku normalnu dubinu bez špere. Kad sam oral Paquallijem 970 koji je ima šperu na prednjem difu (zadnji bez špere), još sam si povremeno moral u teškoj zemlji pomoći razdvojenim kočnicama.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Koliko koštaju lamele? Istina, pomogne uvijek, ali po ledu ne. Popusti jedan kotač odma.
Neznam točno, sama lamela bez limova je bila preko 100 kuna komad.
Nisam probal po ledu ali mislim da nije baš tak kak ti veliš, jebeno drži kad je sve ispravno
Jači Goldoniji imaju neku automatsku šperu u prvom difu koju zovu no spin. Špera je stalno uključena, a isključuje se okretanjem volana za određeni kut. Takva špera zahtjeva specijalno ulje u prvom difu, a bez nje može standardni hipenol 90. Kod mojeg (50 KS) bi to bila dodatna oprema koju nemam.
Na taj princip proklizavnja (kaj mi zovemo isključivanjem) radi ova sa slika koje sam stavil i meni se to dopada
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Pa znam ja imam taj traktor već 10 godina...
Moguče, slika špere koju sam ja stavil je s Renaulta koji je veči, teži, jači.... pa možda nisu sile koje drže šperu uključenu iste u odnosu na Zetora.
Tih mostova ima puno vrsta. Na oko isti, a kad pročitaš podatke s pločice sasvim druge dijelove nude.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,874
Sjećam se kada je meni čovjek govorio na tehničkom da na njegovom traktoru marke GOLDONI, koji točno ne znam, također je imao situaciju da je bila ta automatska špera uvijek uključena, e sad prilikom oranja i drugih poslova na zemljanoj površini je bilo dobro, međutim, tako je on meni objasnio, ta špera je uvijek bila i ostala uključena, a da on to nije znao i kad je došao na asfalt mu je s vremenom uništilo ripne na gumama. Da li se ona mora isključiti fizički neznam, uglavnom mislim da okretanjem volana je također ostala uključena. Kako je poslije riješio situaciju, nisam ga pitao. Još sam htio nadodati da je špera kod oranja i sličnih poslova odlična stvar, ako se koristi na vrijeme i ispravno. Mnogi ljudi su pogriješili, krivo procijenili teret i uključivali šperu kad je već traktor počeo da se zakapa, u takvoj situaciji špera pa i nema nekakvu ulogu, uvijek uključiti prije na ravnom dijelu pa krenuti uzbrdo ako smatramo da traktor ne može povući teret.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Iwanho
Neznam zašto su te pasqualije,tako radili imam ga ja (nešto slabiji 940)isto ima šperu samo naprijed,dok ovaj drugi goldoni 518 koji imam ,ima šperu i ispred i iza
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Mnogi ljudi su pogriješili, krivo procijenili teret i uključivali šperu kad je već traktor počeo da se zakapa, u takvoj situaciji špera pa i nema nekakvu ulogu, uvijek uključiti prije na ravnom dijelu pa krenuti uzbrdo ako smatramo da traktor ne može povući teret.
Zato i velim da se ova "pametna" meni više sviđa
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Meni se pak baš ovakva sviđa jer je uvijek spremna pripomoči.
Nebi veroval kak to fino radi dok radi, a dugo radi.
Meni se ne sviđa to kaj ju nemreš isključiti dok je prednji most uključen. A onda se događa ono kaj je @MilanZetor spomenul za Fiata.

Lamelice su skupe ali kvar ne mora biti do njih
Jel taj Renault imal lamele samo s jedne ili obje strane?
Sjećam se kada je meni čovjek govorio na tehničkom da na njegovom traktoru marke GOLDONI, koji točno ne znam, također je imao situaciju da je bila ta automatska špera uvijek uključena, e sad prilikom oranja i drugih poslova na zemljanoj površini je bilo dobro, međutim, tako je on meni objasnio, ta špera je uvijek bila i ostala uključena, a da on to nije znao i kad je došao na asfalt mu je s vremenom uništilo ripne na gumama. Da li se ona mora isključiti fizički neznam, uglavnom mislim da okretanjem volana je također ostala uključena.
Ta klizna špera nije nikad 100%, tj uvijek se jedan kotač vrti brže. U načelu ju uključuje pritisak satelita na bočni tanjurasti zupčanik koji je na poluosovini, tak da stišće lamele.
Fizički ju nemreš isključiti, a probleme počinje raditi kad se počne cvikati.

Ta špera je jedan od razloga zakaj sam izbegel kupnju Carraro traktora (radi mosta koji koristi pikse na rukavcima i LSD umjesto prave špere).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Meni se ne sviđa to kaj ju nemreš isključiti dok je prednji most uključen
Nemreš ju isključiti ni kad je isključen ;)
Meni se dopada mada se slažem da je mehanička jača, što ne znači da je bolja
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Velim, problem se pojavljuje kod rada sa teretom naprijed, prednji utovarivač ili prednji hidrulik.. Onda se na neki način "lomi" traktor. Tu je sigurno bolji most bez takve blokade.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
To se slažem, kad je napred teret onda nastupaju problemi.
 
Na vrh